Hargita megyében eddig csak vaddisznók esetében mutatták ki a fertőzést. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Huszonhat megye 242 településén 670 afrikai sertéspestis-gócot tartanak nyilván jelenleg, az esetek száma csökkenő tendenciát mutat – közölte kedden az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
2019. december 17., 19:042019. december 17., 19:04
2019. december 17., 20:552019. december 17., 20:55
További tíz megyében csak vaddisznóknál mutatták ki a vírus jelenlétét, köztük Hargita megyében, ahol nemrégiben ütötte fel a fejét a kór. A legtöbb fertőzési gócot Giurgiu (200), Teleorman (194) és Dolj (70) megyében tartják nyilván – írja az Agerpres.
Egy elpusztult vaddisznó tetemére bukkantak a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület tagjai a Homoród-menti Gyepes környékén. A tetemből vett mintákat Suceava megyébe küldték, ahol igazolták, hogy a vadállat sertéspestissel fertőződött meg.
Az intézmény tájékoztatása szerint eddig 542 459 sertést pusztítottak el. A fertőzést ugyanakkor 2412 vaddisznónál is kimutatták.
Fertőtlenítéseket végeznek az afrikai sertéspestis által érintett övezetben található Hargita megyei településeken, vaddisznók kilövését is elrendelték, és a legeltetést is megtiltották. A cél a járvány továbbterjedésének megakadályozása.
Az afrikai sertéspestis egyébként 2017. július 31-én jelent meg először Romániában, Szatmár megyében.
Az ANSVSA felhívja a figyelmet, hogy a sertéspestissel való fertőzés gyanúját azonnal jelenteni kell, az állatokat pedig meg kell semmisíteni.
Noha a vadőrök folyamatosan az erdőket járják, a múlt heti eset óta nem találtak újabb, afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznót az udvarhelyszéki Gyepes völgyében. Jelenleg az a legfontosabb céljuk, hogy a kór ne terjedjen át a házi sertésekre, ezért óva intenek mindenkit a környékbeli erdőkben való túrázástól.
Az afrikai sertéspestis az emberre nem ártalmas, ám a megfertőződött állatok kivétel nélkül elpusztulnak. A betegséget nem lehet kezelni, és nem létezik védőoltás sem ellene, csak a szigorú állategészségügyi előírások betartatásával lehet elejét lehet venni a kór terjedésének.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa kedden összeül, hogy átfogóan elemezze a párt elnökválasztás utáni helyzetét és meghatározza a következő lépéseket, Marcel Ciolacu pártelnök ugyanakkor be fogja jelenteni lemondását tisztségéből.
Medvét láttak Csíkszeredában és Sikaszóban is hétfőn este. A lakosságot Ro-Alert üzenetben értesítették a hatóságok.
Kedden kezdődik a negyedikesek országos képességfelmérője a román nyelv és irodalom tantárggyal.
Az RMDSZ készen áll a párbeszédre és a közös munkára Románia új elnökével – jelentette be hétfőn este Kelemen Hunor szövetségi elnök, miután Nicușor Dan telefonon köszönte meg neki a magyar választók támogatását.
Útlezárásra kell számítani kedden és szerdán a székelyudvarhelyi Villanytelep utca környékén – emiatt a buszok is más útvonalon közlekednek ezen a két napon.
Felére csökkent az év eleje óta Hargita megyében jegyzett, védett vadak által okozott károk száma a múlt év azonos időszakához képest. Noha a csökkenés nem feltétlenül tekinthető tendenciának, úgy tűnik, hatékony módszer a problémás vadak kiemelése.
A kitartó esőzés miatt hétfőn egyszerre négy szivattyút is beüzemeltek a parajdi sóbánya környékén, hogy megakadályozzák a víz újbóli behatolását a bányába.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint az lenne az ideális, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt.
Kilencvenkilenc évesen elhunyt a csíkszentkirályi Benedek Ferenc, aki a második világháborúban szolgált, majd orosz hadifogságba esett.
Nicușor Dan megválasztott államfő a legfontosabb teendők között említette az oktatás színvonala terén tapasztalt egyenlőtlenségek csökkentését és a kritikus gondolkodás fejlesztését.
szóljon hozzá!