Fotó: Nagy D. István
Közel egyhetes késéssel mutatták be a sepsiszentgyörgyi döntéshozó testület tagjainak azt a jelentést, amely a Sepsiszentgyörgy központjában kicserélt járdaszegélykövek ügyének tisztázását célozza. A dokumentumot összeállító bizottságot Bálint József, közelmúltban leváltott alpolgármester vezette.
2009. december 23., 08:402009. december 23., 08:40
2009. december 23., 10:552009. december 23., 10:55
Fotó: Nagy D. István
A dokumentum ismertetését – amelyet maguk a tanácstagok is csak a hétfői tanácsülés napján kaptak kézhez – a testület ülésein lassanként hagyományossá váló adok-kapok jellegű verbális csatározás jellemezte. Bár a városatyák egyetlen tartózkodással hagyták jóvá az egyetlen pontot tartalmazó napirendet, a jelentés felolvasása előtt már összetűzésbe kerültek a frakciók. Az RMDSZ részéről az a vád érkezett, miszerint – a többszöri felkérés ellenére – továbbra sem érvényesül a törvényesség, hiszen a tanácstagok alig néhány perce kapták kézhez a jelentést a csatolmányokkal együtt. Ugyanekkor derült ki, hogy a kiosztott változatokon nem szerepel a „bordurabizottság” tagjainak aláírása, aminek következtében Sztakics Éva alpolgármester felvetette az ülés elnapolását. A helyzetet végül Bálint József, nemrégiben leváltott MPP-s alpolgármester tisztázta, elmondva: a tagok közül mindössze hárman szignálták a jelentést, közülük az egyik ráadásul kiegészítések mellékelésével, és a kiosztott paksaméta az aláírás nélküli változatnak a másolata. Mint kiderült, az aláírt dokumentum egyetlen példánya Bálint előtt feküdt.
A huzavona után következett Bálint József ismertetője, amelyet azonnali reagálások követtek. A tanácstagok közül elsőként Miklós Zoltán, az RMDSZ-frakció és a bizottság tagja kért szót, felsorolva az indokokat, amiért megtagadta a dokumentum szignálását. Elmondása szerint a bemutatott csomag teljes egészében szakmaiatlan, tendenciózus, felszínes, összeállításánál számos eljárás mellőzve volt, emellett többletmegállapításokat tartalmaz, amelyek a bizottság beleegyezése nélkül kerültek be, illetve teljes egészében hiányoznak a hatóságok – így a számvevőszék – vizsgálatának eredményei, és az érintettek meghallgatása. Miklós rosszindulatúnak és egyoldalúnak minősítette a jelentést. A tanácstag arra is felhívta a figyelmet, hogy az aláírások némelyike is furcsamód került a dokumentumra, például Fazakas Mihály MPP-s tanácsosé, aki hiányzott a legutóbbi ülésről. Hasonló indoklással élt egyébként Valeriu Șerban, a Demokrata-Liberális Párt tanácsosa is. Miklós emellett azt is felhozta, hogy a rendelkezésre álló másfél hónap alatt a testület összesen hatszor ülésezett, illetve, hogy a jelentésben több olyan dolog is szerepel, aminek semmi köze a témához: így az MPP-s alpolgármester leváltása.
Bálint József egyetlen kifogásra válaszolt, éspedig az érintettek megkérdezésének elmulasztására, elismerve, hogy ez tévedés volt, viszont elmondása szerint a bizottság tagjai későn jöttek az ötlettel.
A jelentésben szereplő következtetésekre Antal Árpád polgármester válaszolt, aki elmondta: bár a bizottság tagjaiban több gyanú is felmerült a korszerűsítés időszerűségével, a versenytárgyalás törvényes lefolyásával, illetve a költségek méretével kapcsolatban (3 millió lej, az előirányzott 560 ezer helyett), tudniuk kell, hogy a közbeszerzési eljárás sajátossága abból adódott, hogy a járdaszegélyek cseréjéhez szükséges összeg kormánytámogatásból származott, és ha 2008. december 31-ig nem bonyolították volna le a licitet, a pénzt vissza kellett volna utalni. Arra a vádra reagálva miszerint a 2009-es költségvetésben nem szerepelt ez a tétel, és az egész munkálat amúgy is közel hatszorosába került, Antal rámutatott: az idei költségvetésben nem szerepelhetett, mivel a szerződés 2008 végén kötetett, a költségtöbblet pedig nem a várost terheli. Emellett a munkálatok átvételi jegyzőkönyve sem készülhetett el, mivel azokat még nem fejezték be.
Antal ugyanakkor felrótta az MPP-nek, hogy nem kérték ki a megfelelő iratokat, amelyek bizonyították volna a közbeszerzés törvényes voltát, és felszólította a polgári párt frakciójának tagjait hogy szégyelljék magukat a város kérdéseivel kapcsolatban tanúsított sorozatos viselkedésükért. A polgármester magyarázatát követően Bálint József egyfajta kiegészítéssel élt, hasonlatokkal szemléltetve a két párt hozzáállását, hangsúlyozva: az MPP-nek a közpénz megfelelő elköltése, míg az RMDSZ-nek a látszat a fontos. A testület tagjai 11:9 arányban leszavazták a jelentést.
A járdaszegélyek körüli vita szeptemberben robbant ki, amikor az MPP-frakció törvénytelenségeket vélt felfedezni az ügyben, illetve annak időszerűségét és hasznát kérdőjelezte meg. A polgári alakulat tagjai úgy vélik, hogy az összeget más korszerűsítési munkálatokra kellett volna fordítani, a járdaszegélyek kicserélése pedig jóval alacsonyabb áron is megoldható lett volna. Az ügy hátterét feltérképezendő a megyeközpont tanácsa 2009. október 14-én hozta létre a kivizsgálást végző öttagú bizottságot, amelynek december 15-ig kellett összeállítania a végül 21-én bemutatott jelentését.
Háromszéki zsidók százait ragadták el Sepsiszentgyörgyről 1944 tavaszán, 81 évvel ezelőtt. Május 5-én a helyi közösség emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, köztük 52 gyerekről, akiknek síremlékénél ma örökzöldek magasodnak.
Benke László költő, író lesz a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola vendége május 5-én, hétfőn 17 órától A Hét Krajcár Könyvkiadó vezetője Virágok a roncstársadalomra címmel tart irodalmi estet.
A vasárnapi elnökválasztáson Kovászna megyében is egyértelmű fölénnyel (61,87 százalékkal) nyert Crin Antonescu, az Állandó Választási Hatóság (AEP) által hétfőn közzétett, százszázalékos feldolgozottságú adatai szerint.
Négy olyan esetről érkezett bejelentés a Kovászna megyei rendőrséghez szombaton, amelyek a választási szabályok megsértésének gyanúját vetik fel.
Habár a várakozásokhoz képest kissé kevesebb szurkoló érkezett a szombaton este záruló divízió 1/A jégkorong-világbajnokságra Sepsiszentgyörgyre, a 2025-ös esztendő legnagyobb romániai sporteseményéből sok tanulságok lehet levonni a jövőre nézve.
Korszerű bútorokkal és diagnosztikai eszközökkel szerelték fel Erdővidék egyik legnépesebb községének családorvosi rendelőjét. A Nagybaconban 35 éve praktizáló Máthé Katalin szerint minden adott, hogy elhivatott, fiatal háziorvos átvegye a munkát.
Szerda este hét személy sérült meg a kökösi útelágazásnál történt balesetben. A forgalom több órára megbénult.
Közúti baleset nehezíti a forgalmat a 11-es országúton, Kökösnél – adta hírül a Kovászna megyei rendőrség szerdán este.
Nagyon várja már Sepsiszentgyörgy kerékpáros közössége, hogy teljes hosszában elkészüljön az Olt menti bicikliút, ahol zavartalanul, biztonságosan közlekedhetnének. Úgy látszik, ezt – egyelőre – több okból sem lehet maradéktalanul megvalósítani.
Az elmúlt napokban több, személyi sérülésekkel járó közlekedési baleset is történt Kovászna megyében – közölte szerdán a rendőrség. A hatóságok elővigyázatosságra intenek.