Lakásvásárlás kérdőjelekkel. A bankok szigoríthatnak a hitelek feltételein, és ez befolyásolhatja az árakat
Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-világjárvány sem tudott gátat szabni az ingatlanpiaci drágulásnak: 3,5 százalékkal nőttek a lakásárak tavaly Romániában. Az utolsó negyedévben Csíkszeredában jegyezték a legjelentősebb áremelkedést, egy négyzetméter hasznos felületért már több mint 1000 eurót kérnek a városban. Hasonló a helyzet Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen is. A következő évtől viszont fordulhat a tendencia.
2021. február 13., 22:002021. február 13., 22:00
Kevésbé hangsúlyosan ugyan, de tavaly is folytatódott a lakásárak évek óta tartó növekedése Romániában. Míg 2019-ben 7,4 százalékkal emelkedtek az árak, tavaly 3,5 százalékos drágulást jegyeztek a korábbi évhez képest – derül ki az AnalizeImobiliare.ro ingatlanpiaci szakportál legfrissebb, a tavalyi év utolsó negyedévére, illetve a teljes 2020-as évre vonatkozó felméréséből.
Az évek óta negyedéves rendszerességgel összeállított ingatlanpiaci elemzések korábbi kiadásaiból kiderült, hogy Románia mindössze néhány nagyvárosában haladta meg eddig az 1000 eurót az az összeg, amit egy négyzetméter hasznos felületért kértek az eladók. Az év utolsó negyedévében Csíkszeredában jegyzett 5,6 százalékos árnövekedés után viszont a hargitai megyeszékhely is csatlakozott az említett kategóriához.
A legfrissebb rangsor szerint továbbra is Kolozsváron a legdrágábbak az ingatlanok, ahol az utolsó negyedévben 0,6 százalékos áremelkedést jegyeztek, így jelenleg már átlagosan 1810 euróba kerül egy négyzetméter. Ezt követi a főváros (1470 euró), Temesvár (1270 euró) Konstanca (1250 euró) és Brassó (1220 euró).
A lista ellentétes oldalán szereplő városokban jóval alacsonyabbak az árak. Resicabányán például mindössze 600 eurót kérnek egy négyzetméter hasznos felületért, Alexandriában 620 eurót, Gyurgyevóban (Giurgiu) 650 eurót, Piatra Neamțon, azaz Karácsonkőn és Szatmárnémetiben pedig 760 eurót. Sepsiszentgyörgyön 870 euróba kerül egy négyzetméter hasznos felület.
A kutatásban arra is rámutattak, hogy tavaly a járványhelyzet ellenére az adásvételek száma is növekedett: 602 805 ingatlant értékesítettek hivatalosan az országban, ami 11,6 százalékos növekedést jelent a korábbi évben jegyzett 540 180-hoz képest. A legtöbb ingatlan, 109 274 a fővárosban talált gazdára, Ilfov megyében 54 333, Kolozs megyében 36 764, Brassó megyében 31 293, Temes megyében 29 884, Konstanca megyében 22 660, Iași megyében pedig 22 140 ingatlant vásároltak. Ez összesen 306 348 ingatlant jelent, látható tehát, hogy
A székelyföldi megyék közül Maros megye áll a legjobban, 13 442 ingatlannal a 12. helyen szerepel a 41 megyét és a fővárost magában foglaló rangsorban. Hargita megyében 7494 ingatlant értékesítettek tavaly, ezzel a 26. helyet szerezte meg, Kovászna megyében pedig mindössze 3667-et, ez a harmadik leggyengébb eredmény az országban.
Helytállónak tartja a kutatásban szereplő adatokat Szabó Lehel, a több székelyföldi városban is jelen lévő Well ingatlanügynökségek vezetője, akinek tapasztalatai szerint Csíkszereda központjában valóban mintegy 1000 euróba kerül egy négyzetméter hasznos felület. Mint kifejtette,
és az utóbbi időszakban a Kalász és a Tudor lakótelepeken is elkezdték hasonló árakon kínálni az ingatlanokat. Igaz, kevés sikerrel, ezekben a félreesőbb negyedekben ugyanis nem igazán kelnek el ilyen magas áron a lakások, a központban viszont minden gond nélkül elkapkodják a drága ingatlanokat is. Székelyudvarhelyen kevéssel még magasabbak az árak, ott a központban egy 55 négyzetméteres, kétszobás lakás 57–58 ezer euróba kerül.
Gyergyószentmiklóson viszont körülbelül fele annyiba kerül egy lakás, mint a hargitai megyeszékhelyen.
Régi probléma, változatlan helyzet. Alig van eladó lakás, ezért magasak az árak egyes városokban
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szakember kiemelte, Hargita megyében továbbra is jellemző az a probléma, hogy a kínálat jóval alulmarad a kereslettel szemben, Csíkszeredában például alig található eladó ingatlan. Amint elérhetővé válik egy jobb állapotú lakás, azonnal három-négy érdeklődő jelentkezik érte, a vásárlók „versenyt futnak egymással”. Marosvásárhelyen ezzel szemben folyamatosan bővül a kínálat, sok az új építésű ingatlan, a vásárlóknak van választási lehetőségük, ezért alacsonyabbak az árak.
„Tartottunk tőle, hogy a járványhelyzet hatására visszaesés fog történni, megtorpan a piac, mivel megfontoltabbá válik a lakosság, de nem így történt, sőt a tranzakciók számának tekintetében még emelkedés is történt. Az ár szempontjából stabilizálódott a piac, a következő időszakban a jelenlegihez hasonló szinten maradnak az árak.
– vetítette elő Szabó Lehel. Magyarázatként elmondta, az ingatlanpiac hétéves ciklusokban működik: a bankszektor hatására hét évig áremelkedés tapasztalható, utána pedig hét évig árcsökkenés.
„A jövő évben fog elkezdődni a leívelő ciklus, amelyet az vált ki, hogy a bankok szigorítani fognak a hitelek feltételein, esetleg nem is fognak hitelt adni. Ugyanez történt 2008-ban is. Fontos viszont, hogy az árak nem egyből esnek vissza, hanem fokozatosan. Gondoljunk csak bele, akik megszokták, hogy 55 ezer euróért adnak el egy lakást, nem lesznek hajlandók egyik napról a másikra 30 ezer euróért kínálni. Ahogy viszont majd szorul a hurok, és a vásárlóerő egyre csökken, szép lassan az árak is visszaesnek” – hangsúlyozta az ingatlanpiaci szakember.
Zárásként azt tanácsolta: aki eladó ingatlannak rendelkezik, lehetőleg még idén értékesítse, illetve az is lépjen, aki hitelt szeretne felvenni lakásvásárlás céljából, mert lehet, hogy jövőre már nem fog kapni, vagy csak sokkal kedvezőtlenebb feltételek mellett. Azok viszont, akiknek már megvan a pénzük egy ingatlan vásárlására, inkább várjanak még egy keveset, mert a következő években sokkal kedvezőbb áron juthatnak hozzá a lakásokhoz.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
1 hozzászólás