Hiányos a gyorsteszteket végző laboratóriumok listája. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Az egészségügyi minisztérium által kiközöltnél több laboratórium végezhet a védettségi igazolás megszerzéséhez szükséges antigén-gyorstesztet. A szaktárca hiányos listájának az oka valószínűleg az, hogy nem minden laboratóriumnak van hozzáférése ahhoz az adatbázishoz, amelybe ezeknek a teszteknek az eredményeit feltöltik.
2021. december 28., 11:132021. december 28., 11:13
2021. december 28., 12:252021. december 28., 12:25
A legutóbbi, országos lazításokról szóló határozat elfogadását követően – amelyeknek része az is, hogy negatív antigénteszt-eredménnyel is letölthető a 48 órás védettségi igazolás – az egészségügyi minisztérium közleményt adott ki (december 8-án) arról, hogy országszerte 132 laboratórium rendelkezik jóváhagyással antigén-gyorstesztek elvégzésére.
Az erről szóló cikkünk után kereste meg lapunkat az egyik székelyudvarhelyi magánlaboratórium képviselője, aki arról számolt be, hogy ők is végeznek, illetve már korábban is végeztek ilyen teszteket, ezeknek az eredménye is bekerül az országos adatbázisba, és a védettségi igazolvány is letölthető az általuk végzett teszt eredménye alapján, mégsem szerepelnek a szakminisztérium listáján. Azon egyébként Hargita megyéből öt laboratórium szerepel: két kórházi laboratórium, a mentőszolgálaté, a megyei egészségügyi igazgatóságé, illetve egy másik magánlaboratórium.
Tizenhét olyan laboratórium van a székelyföldi megyékben, amely tesztkötelezettséget előíró helyekre történő belépéshez szükséges Covid-gyorsteszteket végezhet.
A székelyudvarhelyi magánlaboratórium panaszával kapcsolatban megkerestük a megyei egészségügyi igazgatóságot. Amint arról Tar Gyöngyi, az intézmény vezetője lapunkat tájékoztatta, ők az antigén-gyorstesztekre vonatkozóan egy 143 nevet tartalmazó listát adtak le a szakminisztériumnak, és azon szerepel a székelyudvarhelyi magánlaboratórium is. Igaz ugyan, hogy az egészségügyi igazgatóság listáján nagyon sok háziorvos is szerepel, akikre a szaktárca – legalábbis a két hete kiadott közleménye szerint – még nem terjesztette ki a gyorstesztelési lehetőséget, de annak az okát Tar Gyöngyi sem tudja, hogy a minisztériumi lista miért hiányos, azaz miért nem szerepel rajta egy olyan laboratórium, amely már korábban is végezhetett ilyen teszteket. Ő egyébként úgy tudja, hogy
Mint kiderült, nem minden magánlaboratórium rendelkezik hozzáféréssel ahhoz a platformhoz (corona forms), ahonnan a teszteredményekről szóló információk átkerülnek a védettségi igazolványhoz (zöldigazolás) szükséges adatbázisba. A szóban forgó laboratóriumok eredményeit az egészségügyi igazgatóság munkatársai vezetik be az országos nyilvántartásba, ezért elképzelhető, hogy a hasonló helyzetben lévő laboratóriumok nem kerültek fel a szaktárca listájára.
Ugyanis – amint arról Tar Gyöngyi beszámolt –, a hamisított igazolványok kiszűrése érdekében például Görögországban már a nyáron végeztek olyan ellenőrzéseket, amelyek során nemcsak magát a dokumentumot nézték meg, hanem azt is leellenőrizték, hogy a tesztet végző laboratórium szerepel-e a román egészségügyi minisztérium listáján.
Székelyudvarhelyen nincs tesztelési lehetőség hétvégén. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Kovács Tamás
A tesztelésekkel kapcsolatban Tar Gyöngyi arra is kitért, hogy gondot jelent az, hogy
A megye többi nagyobb városában ilyen probléma nem áll fenn, gyorstesztelést Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen is végeznek, a két utóbbi településen pedig begyűjtik a PCR-tesztekhez szükséges mintákat is és elküldik Csíkszeredába, mert egyik városban sincs PCR-laborkészülék.
Székelyudvarhelyen már korábban is gondot jelentett az, hogy hétvégén nem lehet tesztet készíteni. Amikor a karantént le lehetett rövidíteni egy ilyen vizsgálattal, olyan is előfordult, hogy a Maros megyébe kértek karanténelhagyási engedélyt azok, akik esetében hétvégére esett az a nap, amikor teszttel lerövidíthették a karantént – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!