Szinte mindenüket hátrahagyva, két autóval jöttek el Odesszából
Fotó: Erdély Bálint Előd
Először Tulcsára, majd onnan Parajdra menekült az ukrajnai háború elől az Odesszában élő Oleksiy, akire hatalmas felelősség hárul, hiszen küldetése, hogy megvédje a vele érkező tizenkét nőt és gyereket. Hiába a jelenlegi biztonságos környezet, így is folyamatos stresszben telnek a napjai, hiszen amellett, hogy honvágy gyötri, követi az otthoni eseményeket, tartja a kapcsolatot a háborús övezetben lévő rokonaival és igyekszik segíteni a többi menekültnek. Feleségével úgy érzik, hogy a demokrácia árát fizeti meg jelenleg Ukrajna.
2022. március 14., 22:072022. március 14., 22:07
2022. március 14., 22:082022. március 14., 22:08
Noha valamivel hamarabb távozott odesszai otthonából egy faluban lévő örökölt házukhoz, végül az ukrán-orosz háború kitörésének napján, február 24-én jött át a romániai határon tizenkét nő és gyerek kíséretében Oleksiy, aki – tartva a hazájában zajló eseményektől – külön kérte, hogy csak a keresztnevét használjuk.
„Higgyék el, hogy ez roppant nagy felelősség, én pedig érzem a súlyát, és mindent megteszek, hogy vigyázzak a rám bízott nőkre, gyerekekre” – szögezte le határozottan.
Ő egyébként akkor legálisan távozott Ukrajnából, hiszen a kormány még megengedte, hogy elmenjenek azok a férfiak, akik legalább három gyerekre, esetleg fogyatékkal élőkre kell vigyázzanak. Azt azonban nem tudja, hogy mikor mehet vissza, hiszen ha most megtenné, akkor jó eséllyel ott ragadna és védtelenül maradnának a vele érkező személyek.
Először Tulcsán (románul Tulcea) kapott szállást a férfi és vele érkező rokonai, ismerősei – köztük harcoló barátai feleségei –, ahol egy panziótulajdonos fogadta be őket. Felesége, Yana, illetve az ő elmondása szerint ott
Mégsem tudtak ott maradni, hiszen túl közel volt a zajló háború. „Folyamatosan őrlődtünk, hogy haza kell menjünk, hiába tudtuk, hogy az nem biztonságos. Persze végül mindig abban egyeztünk meg a férjemmel, hogy most az a legfontosabb, ha vigyázzunk a gyerekekre, hiszen ők jelentik az ukrán népet” – fogalmazott Yana. Az is továbbindulásra késztette őket, hogy egyre több ukrajnai menekült érkezett a környékre, olyanok, akiknek kevesebb anyagi forrásuk volt náluk. Nekik is szerettek volna helyet biztosítani azzal, hogy ismét útra kelnek.
„Nagyon megörültünk, ugyanakkor rögtön útnak indultunk, amikor meghallottuk, hogy szívesen fogadnak. Nehéz volt eljutni Parajdra, hiszen nálunk egyenesek az utak Odessza környékén, itt pedig kanyar kanyart követett. Egy kisebb balesetünk is történt útközben, de végül sikeresen megérkeztünk” – magyarázta Oleksiy.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Teljesen most sincsenek megnyugodva, hiszen nem tudják, hogy meddig fajul el a háború – jelentette ki a házaspár. Helyzetükön némileg enyhít, hogy a helyiek kedvesek, mindenki igyekszik segíteni a maga módján: élelemmel, ruházattal és a kapcsolatteremtésben.
A férfi azt is kiemelte, hogy közjegyzőhöz kellett menjenek egy aláírás-hitelesítés érdekében és ő sem kért pénzt, ugyanakkor a székelyudvarhelyi városházán is segítettek neki. Utóbbi azért is fontos, mert Oleksiy továbbra is igyekszik biztonságos szálláshelyre juttatni más ismerőseit, akik ugyancsak Ukrajna elhagyására kényszerülnek.
Hamarosan fel szeretné venni a kapcsolatot különböző intézményekkel, hogy megfelelő helyszínekre juttassanak nélkülözhetetlen segélycsomagokat.
A szervezkedés az idejüknek csak kisebb részét teszi ki, hiszen folyamatosan idegeskednek otthon maradt barátaikért, ismerőseikért, szeretteikért; velük interneten keresztül tartják a kapcsolatot. Arról is mesélt, hogy
Édesanyja nyugalmazott egészségügyi asszisztensként a föld alatt rejtőző személyeknek igyekszik segíteni, édesapja teherautót vezetve a humanitárius szállítmányok eljuttatásából veszi ki a részét. Egyik közeli rokona, azért nem jön el az országból, mert félti katonaként harcoló férjét, nem akarja egyedül hagyni őt.
– mondta el Oleksiy könnyek között. Nem tudják azt sem, hogy a pénzük meddig fog kitartani, így ő jelenleg arra készül, hogy Nyugat-Európában vállaljon munkát. Az sem kizárt, hogy idővel meg kell próbálja eladni otthoni ingatlanjait.
Teljesen megváltozott a milliós dél-ukrajnai nagyváros, Odessza a háború kitörése óta – mesélték –, a barátaik által küldött fotókon látszik, hogy
Az emberek igyekeznek homokzsákokkal elfedni a történelmi emlékműveket és a régi házakat, hogy legalább azokban ne essen kár. „Azt gondolom, hogy a bombázással a történelmüket is igyekeznek eltörölni az oroszok, ezt próbálják megakadályozni az otthon maradtak.
Ezt kérdik egyébként a helyiek is az oroszoktól. Engem soha nem érdekelt, hogy ki milyen nyelven beszélt, hiszen megértettük egymás és mindenkivel jól kijöttünk. Mi változott meg? Miért kell háborúzni? Miért kell emberi életeket elvenni?” – tette fel a költői kérdést Yana. Oleksiy, aki mérnökként bejárta Európát, hozzátette:
Yana hangsúlyozta, szerinte jelenleg Ukrajna a demokrácia árát fizeti meg a háborúval.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Az otthon maradt szülőknek azt szeretném üzenni, hogy gyerekeik épsége érdekében hagyják el Ukrajnát, ha van rá lehetőségük. A gyerekek megmentésével ugyanis a nemzetet mentjük meg. Az elnökünk is megerősítette, hogy több civil áldozata van a háborúnak, mint katona” – mondta Yana, hozzátéve, hogy az országot védő ukrán katonáknak erőt és kitartás kíván.
Segíteni kell
Kovács László, az ukrajnai menekültek szálláshelyéül szolgáló parajdi vendégház tulajdonosa elmondta, néhány héttel ezelőtt nem igazán voltak még ukrajnai menekültek Hargita megyében, ezért ők is idegenkedtek attól, hogy befogadják a családot, akikkel telefonon értekeztek. Nyilván segíteni szerettek volna, így végül úgy döntöttek, hogy vállalják a kockázatot. Jó érzéssel tapasztalták, hogy mennyire intelligens, udvarias, rendszerető emberekről van szó, akik egyszerűen a gyerekeiket féltve jöttek el hazájukból. Arra kér minden szálláshely-tulajdonost, hogy cselekedjenek hasonlóan, hiszen nem tudni, hogy nekünk is mit hoz a jövő, most rajtunk a sor, hogy segítsünk.
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
szóljon hozzá!