Tüntetések kezdődtek az egészségügyi és szociális ellátórendszerben, amelyek általános sztrájkig fokozódhatnak, ha a kormány nem teljesíti az érdekvédelem követeléseit
Fotó: Sanitas
Februárban robbantja ki az általános sztrájkot az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet, ha nem teljesíti a kormány az érdekvédelem követeléseit. Addig viszont hetente szerveznek tiltakozásokat, amiket nagy arányban támogatnak a két ágazatban dolgozók, tudtuk meg a Sanitas Hargita megyei vezetőjétől.
2024. január 19., 08:052024. január 19., 08:05
Befejezte szerdán a Sanitas szakszervezet a tervezett tiltakozáshullám és munkakonfliktus kirobbantásához szükséges aláírásgyűjtést az egészségügyi és szociális ellátórendszerben.
– mondta el érdeklődésünkre Nyulas Emma, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei szervezetének vezetője. Hargita megyében 1740 tagja van a szakszervezetnek, a sztrájkívet viszont még ennél is többen, 1776-an írták alá, azaz olyan alkalmazottak is, akik nem tagjai az érdekvédelmi tömörülésnek. Nagy az elégedetlenség és a felháborodás az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben egyaránt, főként az utóbbiban, ugyanis az ott dolgozók még az egészségügyben dolgozóknál is kevesebb kedvezményt kaptak az államtól, továbbá üdülési jegyekben sem részesültek tavaly – tájékoztatott Nyulas Emma, hozzáfűzve, hogy az egészségügyi rendszerben is nagy a tiltakozások támogatottsága, ugyanis a számukra biztosított 5 százalékos béremelés „nem sokra elég”.
Hiába hagyta jóvá a kormány, hogy orvosokat alkalmazhassanak a kórházak, ha nem lesz elég asszisztens és ápoló, akik mellettük munkába állhatnak, ugyanis a szükségesnél jóval kisebb számban hagyott jóvá ilyen állásokat a kabinet.
– panaszolta az érdekvédelmi tömörülés képviselője.
Fotó: Sanitas
Az említett körülmények miatt a Sanitas 20 százalékos béremelést követel a két ágazatban, ugyanakkor az alkalmazások engedélyezését, az orvosok számára az ügyeletek kifizetését, a bérpótlékok újraszámolását – ugyanis azok egy részét a 2018-as bérek alapján számítják ki jelenleg is –, valamint az új egységes bértörvény bevezetésének az újratárgyalását. Marcel Ciolacu miniszterelnöktől azt az ígéretet kapták, hogy tíz napon belül megtárgyalják követeléseiket, ezeken a megbeszéléseken a Sanitas képviselői mellett az egészségügyi minisztérium, a pénzügyi, valamint a munkaügyi tárca illetékesei vesznek majd részt.
A szakszervezet azonban csütörtökön már megkezdte a tiltakozásokat: több százan tüntettek a pénzügyminisztérium épülete előtt. Egy hét múlva, azaz január 25-én újabb tiltakozást tartanak majd a munkaügyi minisztérium épülete előtt, február elsején pedig az egészségügyi tárca székhelye elé érkeznek majd meg tüntetni szerte az országból a Sanitas-küldöttségek.
– tájékoztatott Nyulas Emma.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a Megyeháza Galériában nyíló fotókiállítással, pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
szóljon hozzá!