Fotó: Kristó Róbert
Elkezdődik tavasszal a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskola mellé tervezett multifunkcionális, részben tornateremként funkcionáló épület kivitelezése. Az oktatási beruházások közt idén még rendezik több tanintézmény környezetét, nem kerül ugyanakkor a megvalósítás szakaszába a Petőfi iskola tornaterme.
2012. február 04., 15:362012. február 04., 15:36
2012. február 14., 01:002012. február 14., 01:00
Hamarosan eltűnhet az évtizedes építőtelep maradék része is
A csíkszeredai önkormányzat döntése szerint az idei beruházások között elkezdik a Nagy István Művészeti Szakközépiskola szomszédságába tervezett multifunkcionális épületet. Antal Attila alpolgármester elmondta, azért vették elő ennek az épületnek a terveit, hogy a Szabadság tér felújítása és rendezése után azon a városrészen ne legyen később ismét építőtelep. Ebben az évben az építkezés nehézgépészeti részét szeretnék elvégezni, a véglegesítés pedig a tervek szerint jövőre marad.
Az alpolgármester közölte, tavasszal neki is szeretnének fogni a munkának, minél hamarabb meg akarják hirdetni a kivitelezést. A megvalósíthatósági tanulmány szerint kevesebb mint egymillió euróba fog kerülni az épület, amelynek felső részében tornaterem lesz a Nagy István Művészeti Szakközépiskola diákjai számára, alsó részében pedig kereskedelmi felületek kapnak helyet, illetve egy, a gyalogos és kerékpáros forgalom által használható gang, amely a Gál Sándor utcából biztosít átjárót a Szabadság térre. Az új épületet az iskola jelenlegi bejárata fölött egy átjáró fogja összekötni az iskolaépülettel.
Művészek alkotta installációként szolgáltak eddig a vasbeton tartóoszlopok
Nem látnak hozzá viszont idén a Petőfi Sándor Általános Iskola mellé tervezett, részben süllyesztett tornaterem építésének. Tavaly elkészültek a kivitelezési tervek, és a városvezetőség korábbi kijelentései szerint a pénzügyi lehetőségek függvénye az építés elkezdésének ideje. Több mint egymillió eurós beruházásról van szó, mivel azonban a város bevételei idén sem növekedtek, és csak saját erőre lehet számítani, ebben az évben ez nem fér bele a költségvetésbe – fejtette ki Antal Attila.
Az oktatási intézményeknél idén tervbe vett többi beruházásról elmondta, vannak nem túl nagy értékű, de fontos beruházások, így például szeretnék rendbe tenni több óvoda környezetét. Városi beruházással pótolják ugyanakkor a gimnázium udvarának a rendezésére az európai uniós projektben szereplő összegeket is. Az alpolgármester részletezte, az uniós pályázatból jut valamennyi támogatás az udvar rendbetételére, de vannak szükséges munkálatok, amit nem lehet ebből fedezni, ezért például a sportpályák, utak rendezését városi finanszírozásból valósítják meg.
Van a városban több olyan, már hosszú ideje befejezetlenül álló oktatási beruházás, amelyekhez az önkormányzat egyelőre nem tud hozzájárulni. Ilyen a Kis Herceg Napközi felújításának véglegesítése vagy a József Attila Általános Iskola Tudor negyedi épületének rehabilitációja. Ezeket a munkálatokat állami beruházásból kezdték el, aztán abbamaradt a finanszírozás. Antal Attila kifejtette, a város csak úgy tudná ezeket folytatni, ha az állam átadná a beruházásokat az önkormányzatnak, de ekkora volumenű munka átvételére nincsenek felkészülve, nem lenne forrás a fedezetükre, meg kellene vizsgálni, hogy mit lehetne és mit kellene előrevenni.
Az alpolgármester a hatáskörébe tartozó beruházások közül kiemelte még a volt Transilvania mozi épületének felújítását, amit szintén elkezdenek ebben az évben. Itt is az a cél, hogy a Majláth Gusztáv Károly tér felújításával együtt a munkálatok jelentősebb részét tudják elvégezni. Az épületben multifunkcionális kulturális központ lesz. Folytatódik ugyanakkor a Vigadó felújításának a tervezése is idén.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!