Egyelőre szünetel az éjszakai és a hétvégi orvosi ügyelet a remetei Egészségházban
Fotó: Pethő Melánia
Keddtől meghatározatlan időre felfüggesztették az állandó orvosi ügyeletet a gyergyóremetei Egészségházban. A permanencia újraindul, ha az ügyeletet teljesítő négy orvos mellett legalább még egy vállalja a szolgálatot. A remetei illetékes vezetők a mihamarabbi megoldásban reménykednek.
2017. augusztus 02., 15:522017. augusztus 02., 15:52
„Felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy 2017. augusztus 1-jétől az állandó ügyelet ideiglenesen megszünteti működését. Sürgősség esetén hívja a 112-es hívószámot” – olvasható az értesítés a remetei Egészségház bejáratán. Keddtől egy orvossal kevesebb van abban a csapatban, amely a Háziorvosi Ügyeleti Központot működtette az intézményben, négyen maradva már nem tudják vállalni az éjszakai ügyeletek folytonosságának biztosítását – adott magyarázatot dr. Bíró László, a remetei háziorvosi ügyelet koordinátora. Mint mondta, a csíkszeredai Tompos Zoltán távozott a csapatból, ő ezentúl a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár orvosigazgatójaként folytatja tevékenységét.
– jelentette ki Bíró László. Elmondta, korábbi törvény szerint legkevesebb öt orvossal lehetett működtetni a szolgáltatást, a jogszabály azonban nemrégiben változott, és ha a módszertana is megjelenik, három szakember is elegendő lesz az orvosi permanenciához. Jövő év elejére várható a módosítás életbeléptetése – mondja Bíró doktor, és hozzáteszi, nem ez hozza el a megoldást Remetén, mivel négyen is kevésnek bizonyulnak a folyamatos ügyeletezéshez.
– mondja a tevékenységet koordináló orvos. Mint magyarázza, személyén kívül Ádám József, Blénessy Ágnes és Borosnyai Judit orvosok teljesítenek hétvégi és éjszakai ügyeletet; háziorvosokként mindannyian napközben is dolgoznak. „Akkora lenne az egy emberre jutó időbeni leterhelés, hogy azt nem lehet vállalni” – magyarázza Bíró doktor.
Fotó: Pethő Melánia
Statisztikák szerint a remetei Háziorvosi Ügyeleti Központ volt a legjobban igénybe véve a megye összesen négy hasonló központja közül; havonta mintegy háromszázan vették igénybe a szolgáltatásait – tudtuk meg. A helyiek mellett a környékbeliek is gyakran felkeresték, lévén, hogy nagyon hamar elment a híre annak, hogy hétvégén és éjszaka is fogadják itt a betegeket, és szakszerű ellátást biztosítanak számukra. Bíró doktor elmondta, főleg téli időszakban volt sok munkájuk az ügyeletet teljesítő orvosoknak, akiknek
– ha kórházba kell küldeni a beteget, nem telik el értékes idő addig, amíg kijön a mentő. Tapasztalatairól beszélve, Bíró László elmondta, nagyon sokszor volt olyan betege, akit kivizsgálásokra kórházba kellett volna küldjön, de mivel a rendelő komoly felszereltsége számos vizsgálat elvégzését teszi lehetővé, ezeket helyben elvégezte, a beteget utólag irányította szakorvoshoz. „Ilyen szempontból a gyergyószentmiklósi sürgősségről és a mentőszolgálatról is vettünk le terhet. Nem kellett minden problémáért a gyergyói mentőket hívni vagy a sürgősségre menni” – hangsúlyozza a remetei központ koordinátora.
Azonnal újraindulhat a szolgáltatás, ha legalább egy olyan új kolléga jelentkezik a meglévő négy orvos mellé, aki részt vállalna a feladatokból – jelenti ki Bíró László. Hozzáteszi, ahhoz, hogy senkinek ne legyen túl megterhelő ügyeletet teljesíteni, valójában két-három jelentkezőre lenne szükség. A permanencia egyébként hét közben este 8-tól reggel 8-ig, hétvégén pedig péntek este 8-tól hétfő reggel 8-ig működik. „Elsődleges szempont, hogy a betegek nagyon könnyen hozzáférnek ehhez a szolgáltatáshoz, de nagyon fontos az is, hogy leveszünk egy elég nagy terhet a szentmiklósi kórházról és a mentőszolgálatról” – hangsúlyozza Bíró László.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!