A házigazda Marin Preda-iskola csapatának személyiségfejlesztő projektje a második helyezést érdemelte ki
Fotó: Barabás Ákos
A szabadidős tevékenységek szervezésével foglalkozó animátor évtizedek óta a külföldi turizmus szerves része. A szakma nálunk még meglehetősen újszerű, azonban a tengerparton, üdülőközpontokban, nagyvárosokban nem szokatlan látvány a felnőtt, valamint kiskorú vendégek csoportos szórakoztatásával foglalkozó fiatal. Ehhez nem feltétlenül szükséges pedagógiai végzettség, azonban az iskolákban, tanulók házában, gyermekotthonokban vagy akár az egyre népszerűbb játszóházakban való munkához már igen.
2017. május 22., 09:052017. május 22., 09:05
2017. május 22., 09:102017. május 22., 09:10
Az ország több pedagógiai középiskolájában tartanak animátorképzést választott tantárgyként, néhol pedig időnként szakosztályt is indítanak. Hargita megyében egyedüliként a székelyudvarhelyi Marin Preda Gimnáziumban oktatnak szabadidőstevékenység-szervezést, az osztály tizenhármas létszámú. Képzést igény szerint három-négy évente indítanak, hiszen más országoktól eltérően
a mostani évfolyam a harmadik az iskola történetében. A jelenleg tizedikes diákok az elméleti órákon ugyanazokat a tantárgyakat tanulják, mint a tanítóképzősök, azonban gyakorlati óráik a programszervezésről, szórakoztatásról szólnak – magyarázta Ștefan Nut tanár. Ezek a foglalkozások fejlesztik a diákok előadásmódját, önismeretét, önbizalmát, kommunikációját, empátiáját. Noha az érettségi után dolgozhatnának animátorokként, többségük tanári, orvosi vagy éppen jogi egyetemre megy. Elmondása szerint
Ugyanakkor a pedagógusoknak is hasznos volna, ha a kirándulásokat, délutáni foglalkozásokat, táborokat szakképzett animátor vállalná magára. A gyakorlati órákat egy kollégájával közösen tartják, mindketten Franciaországban szereztek animátori diplomát.
Elekes Attila a Marin Preda Gimnáziumban tanuló unokatestvére biztatására döntött az iskola mellett, ahol tanulmányait a frissen indított szabadidőstevékenység-szervezői szakosztályban folytatta. Amikor ide került, románul nem beszélő, visszahúzódó gyerek volt, azonban nyitott diákközösségre és megértő, segítőkész tanárokra talált, így felszabadultabbá vált. Osztályában csupán ketten helybéliek, ő az egyedüli magyar nemzetiségű, a többi tizenegy társa más megyékből jött ide tanulni. Elmondása szerint érettségi után valamelyik környező faluban tanítóként dolgozna, a nyári vakációban pedig táborokat szervezne, ahol egyformán kamatoztathatná animátori és zenei ismereteit.
Fotó: Barabás Ákos
Teodora Reho a Bákó megyei Gyimesbükkből jött, a Marin Preda-iskola pedagógiai osztályába jár. A most tizenegyedikes lány iskolatársaitól kapott kedvet az animátori tevékenységhez, és bár nem a szakosztályba jár, szabadidejében részt vesz a gyakorlati képzéseken, és tagja az országos animátorversenyen iskoláját képviselő csapatnak. Még nem döntötte el, hogy a későbbiekben a tanári vagy a jogi pálya közül melyiket választja, de úgy véli, bárhova megy, nagy hasznára lesz az animátori tapasztalat, hiszen jelentősen fejlesztette önbizalmát, önuralmát, kommunikációs készségét.
Az animátori szakosztályok végzettjeinek többsége továbbtanul, más pályát választ. Hargita megyében egyébként kevés az esélye, hogy a szakmában dolgozzanak, hiszen eddig még egy iskola sem kért animátort, ám azokban a megyékben, ahol felzárkóztató oktatás van, elhelyezkedhetnek. A hagyományos iskolák is foglalkoztathatják őket, azonban erre nem kérhetnek külön helyet a tanfelügyelőségtől – tudtuk meg Görbe Péter Hargita megyei főtanfelügyelőtől. Leginkább a gyermekelhelyező központok lakóinak délutáni foglalkoztatásánál lenne szükség rájuk: nagyobb városokban néhol alkalmaztak is szakképzett szabadidős foglalkoztatót. Előnyük, hogy a pedagógiai képesítés mellett gyermeknevelési, -gondozási, valamint fejlett empátiakészségre tesznek szert. Éppen ezért
Animátori olimpia
Már közel tíz éve szervez a Marin Preda-iskola szakmai vetélkedőt az ország pedagógiai középiskoláiban tanuló animátoroknak, amiben hatodik éve a megyei tanfelügyelőség, a helyi önkormányzat és a tanügyminisztérium is partnere. A hét végén megrendezett versenyen huszonegy megye képviseltette magát. A megmérettetésen a háromtagú csapatoknak személyiségfejlesztő vagy szórakoztató projektet kellett bemutatniuk.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A romániaiak több mint kétharmada szerint nőtt az utóbbi időben a nők elleni családon belüli erőszakos esetek száma – derül ki az INSCOP Research friss felméréséből.
Súlyos közlekedési baleset történt szerda délután Szászrégenben, a Beresztelke felé vezető útszakaszon. Egy súlyos, életveszélyes állapotban levő és két könnyebben sérült személyt szállítottak kórházba.
Elrendelte a legfőbb ügyészség Horațiu Potra vagyonának a zár alá vételét. A zsoldosvezért folytatólagosan elkövetett adócsalással, sikkasztással és pénzmosással gyanúsítják ebben az ügyben.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
szóljon hozzá!