Eddig csak Székelyudvarhelyen kötöttek szerződést a vadásztársulattal. Ott még nem kellett bevetni a medvecsapdát. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Még nem használhatta a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület azt a medvecsapdát, amellyel belterületeken is befoghatnák a nagyvadakat. Ehhez ugyanis szerződést kellett volna kössenek velük azok az önkormányzatok, amelyek területén problémák vannak. Az egyesület Hargita Megye Tanácsától is kért segítséget, de még nem kaptak választ a több hete elküldött átiratukra.
2018. augusztus 30., 09:172018. augusztus 30., 09:17
Noha több önkormányzat is jelezte, hogy szükség lenne a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület által készíttetett, Romániában egyedinek számító medvecsapdára, eddig ezt még egyszer sem használhatta a társulat – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a szervezet igazgatójától. Mint mondta, Udvarhelyszéken egyebek mellett Kányád, Homoródszentmárton és Korond község vezetősége is jelezte, hogy szükségük lenne a szerkezetre, ám
Egyébként Székelyudvarhely vezetősége már régen megkötötte a szerződést, de ott nem garázdálkodtak medvék az elmúlt időszakban. „Bármi probléma is történjen Székelyudvarhelyen, azonnal kihelyezhetjük a csapdát” – fogalmazott Mărmureanu-Bíró Leonárd. Hozzátette, meglátása szerint a későbbiekben egyre nagyobb gondokat fognak okozni a medvék Hargita megyében, hiszen
Több hete küldött átiratot Hargita Megye Tanácsának a vadásztársulat, amelyben egyebek mellett arra kérik a vezetőséget, hogy mielőbb vásárolják meg azokat az altatólövedékes fegyvereket, amelyekre elméletileg pénzt különítettek el a költségvetésben – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól. Ezekre ugyanis nagy szükség van, ha el kell szállítani egy medvét.
A levélben arra is felkérték a megyei tanácsot, hogy szólítsák fel a helyi önkormányzatokat a vadásztársulatokkal történő szerződéskötésekre, különben nem tehetnek semmit a vadászok az egyes települések belterületein. Egy harmadik pontban támogatást is igényeltek az intézménytől, amelyből újabb három medvecsapdát építhetnek. Ezeket Gyergyószentmiklós, Maroshévíz és Csíkszereda térségeire szánják. Ők egyelőre nem kaptak választ az átküldött átiratra – közölte a társulat igazgatója.
Felkerestük Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét, aki lapunknak azt nyilatkozta, nemrég alakították meg a nagyvadak kérdésével foglalkozó munkacsoportjukat, amely mindenki számára megfelelő megoldást szeretne találni a medvék belterületről történő elszállítására. Ebben egyébként nagy segítség lehet a vadásztársulat által készíttetett csapda is, amint sikerül bizonyos kérdéseket tisztázni a használatával kapcsolatban.
A tanácselnök arra is kitért, hogy intézményük rendszerint minden évben figyelmezteti a helyi önkormányzatokat, hogy kössenek szerződést a vadásztársulatokkal. Az altatólövedékes fegyverek megvásárlásával kapcsolatban annyit mondott, hogy ők erre nem költhetnek pénzt, ám támogathatják az önkormányzatokat ezek beszerzésében. „Sajnos eddig egyetlen ilyen jellegű kérés sem érkezett intézményünkhöz” – tette hozzá Borboly.
Újabb esély
A vadászegyesület Amerikából átvett módszerének lényege, hogy a medvecsapdával befogják a belterületen garázdálkodó nagyvadakat, majd zajokkal sokkolják, hogy féljenek az embertől. Ezután a vadászterületükön belül egy új, az emberek lakta területektől lényegesen távolabbi helyszínre szállítják a medvéket, ahol szabadon engedik. A kilövéseknél jóval humánusabb módszer lényege, hogy újabb esélyt adnak a nagyvadnak – magyarázta Mărmureanu-Bíró Leonárd, hozzátéve, hogy ha egyes egyedeknél nem válik be a módszer, akkor azokat mindenképp el kell pusztítani. Megjegyezte, szükség esetén más vadásztársulatoknak is kölcsön adják a csapdát, amennyiben erre van igény.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
szóljon hozzá!