Nyolctagú, mindenre elszánt lelkes csapat vágott neki szombaton annak a csónakos túrának, amelyet a hetedik Európai Mobilitás Hét alkalmából szervezett a Polgár-Társ Alapítvány, azzal a céllal, hogy feltérképezzék a Csíkszereda és Sepsibükszád közötti szakaszon az illegális szemétlerakó helyeket.
2011. szeptember 18., 14:322011. szeptember 18., 14:32
2011. szeptember 20., 13:462011. szeptember 20., 13:46
„Egy ilyen expedíciónak a megszervezése már régi nagy álmom volt. Azt szerettem volna, hogy szakemberekkel és újságírókkal közösen észlelhessük a környezeti problémákat az Olt ezen szakaszán. Már tavaly is terveztük a túra megrendezését, de az időjárási körülmények akkor nem tették ezt lehetővé. Idén Nyitott szemmel az Olton elnevezésű akciónkat a Polgár-Társ Alapítvány karolta fel, valamint Miklós Géza területi vízügyi igazgató, aki gumicsónakot biztosított számunkra” – mondta el kérdésünkre Hompoth Lóránd újságíró, a túra főszervezője.
„Már tavaly felvetődött bennünk ennek a túrának a megszervezése. A Polgár-Társ Alapítvány igyekszik minden évben újdonságokkal is jelentkezni az Európai Mobilitás Hét alkalmából, idén az egyik ilyen újdonság volt ez a csónakos kirándulás” – jegyezte meg Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója. Elmondása szerint bizonyos szennyező pontokról évek óta tudnak, évek óta beszélnek róla, de hiába várjuk, hogy változzon valami. Ha most a túra során készült film és fotósorozat eljut a csíki lakókhoz, és eljuttatják ezeket az illetékes hatóságokhoz is, remélhetőleg ez bizonyos változást fog előidézni.
Szemétben nem volt hiány
A túra főszervezője így értékelte a látottakat: Azt hiszem, sikerült megnézni a „jéghegy csúcsát”. Magasan az ágakra akadt és a vízpartra kivetett szemetet láttuk, azt, amit az Olt egy bővízűbb esőzés után rakott le. Láttunk rengeteg szemetet, valamint amit a videó és a fényképek nem tudnak rögzíteni, a szagokat és a bűzt. Úgy is fogalmazhatok, hogy egy folyó helyett egy szennyvízcsatornán csónakáztunk. Az, ami lehetne egy szép folyószakasz, az ebben a percben egy bűzlő, szeméttel teli csatornaszakasz. Remélem, hogy mini expedíciónk képeivel meg tudjuk mozgatni a hatóságokat, hogy lépjenek és tegyenek az ügy érdekében – fejtette ki véleményét Hompoth Lóránd.
A csónakban utazó Szabó Szilárd természetvédő, a Hargita megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa sok újdonságot nem látott, de így a vízen haladva kicsit más szemszögből nézte a helyzetet. „A víz minősége szempontjából olyan negatív véleményem nincsen, sőt, kicsi javulás is tapasztalható egyes helyeken, de a szemét továbbra is nagyon erősen jelen van ezeken a szakaszokon.
Képekkel dokumentálták a látottakat
Imecs István környezetvédő meglátása szerint sokkal gyakrabban, és sokkal részletesebben kellene végighaladni hasonló vízi útszakaszokon, feltárni minden szennyező forrást, ami az Olt mentén tapasztalható. „Fontos lenne ezen szakaszok kezelőit, helyi tanácsait figyelmeztetni arra, hogy az ő területükön található vízfolyást milyen mértékben szennyezik a helyi lakosok, és nem csak.” Véleménye szerint egy szabályozott Olt-szakaszt láthattunk, ahol a szabályozás következtében a víz bizonyos szakaszokon rendkívül lelassult, és az élőhely-szegényedés is megfigyelhető. Ennek ellenére a vízparti növényzet nagyon jól regenerálja magát, és a vízben elég sok halfaj van jelen, több védett faj is, mint a réti csík, vagy a kőfúró csík és a vágó csík.
Miklós Júlia, a Zöld SzékelyFöld Egyesület részéről nagyon hasznosnak ítélte meg az expedíciót, viszont elszomorították a látottak. „Láttuk az emberek által bedobigált szemetet, ami elsősorban PET-palackokból és műanyag tárgyakból állt, ami nemcsak fizikai szennyezést, hanem biológiai szennyezést is jelent az Oltban élő növény és állatvilágnak.” A túrán szintén részt vevő Bándi Enikő, a Polgár-Társ Alapítvány munkatársa fotókon örökítette meg a látott szeméthalmokat. A vízügyi hatóság munkatársa, Antal János, bár minden tőle telhetőt megtett csónakunk jobb vizekre evezése érdekében, az alacsony vízszint és a szemétbarikád miatt többször is meg kellett állnunk utunk során. Végül a megrongálódott csónak és az alacsony vízállás miatt nem tudtuk a teljes betervezett távot megtenni. Két gumicsónakunkat felpakolva, autóval utaztunk Sepsibükszádra, ahol már finom tokánnyal vártak bennünket.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!