Az erdélyi csapat tagjainak van mivel büszkélkedniük. Jó tapasztalatokkal és élményekkel tértek haza
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Az amerikai Harvard Egyetemen szervezett nemzetközi menedzsment esettanulmányi verseny döntőjére jutott tovább a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának öt diákja. A megmérettetésen egyedüli európai csapat tapasztalatairól egyik felkészítő tanáruk, a magyar tagozatért felelős csíkszeredai Szász Levente dékánhelyettes számolt be lapunknak.
2017. május 12., 11:312017. május 12., 11:31
A Harvard International Consulting Competition döntőjébe jutott be a selejtező forduló eredményei alapján – 24 egyetemi csapat közé – a kolozsvári intézmény székelyudvarhelyi és sepsiszentgyörgyi diákokból álló ötfős csapata. „Mind az öt diák tagja a Gazdasági Tanácsadó Klub szakkollégiumnak, ahol az egyetemi képzésre ráépülve, azt kiegészítve felkészítjük a legtehetségesebb hallgatókat a nemzetközi esettanulmány versenyekre. Ennek a koncepciónak a részeként pályáztuk meg a részvételi lehetőséget a Harvard versenyének selejtező fordulóján.
– vázolta az előzményeket Szász Levente.
A verseny április 22-én zajlott, de már tíz nappal korábban a hallgatók – Éltes Rita, Géger Gyopár, Kelemen Kincső, Deák Péter és Szabó Norbert –, valamint a felkészítő tanárok – Szász Levente, Györfy Lehel és Rácz Béla Gergely – megkapták a feladatot, így közösen tudtak felkészülni a versenyre.
amelyet egy vállalati képviselőkből álló szakmai zsűri előtt mutattak be, a zsűri tagjai között volt a japán vállalat egyik vezetője is.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
„Nagyon sok esettanulmányi versenyre járunk, és most már a nemzetközi versenyekről is jó eredményeket hoztak a hallgatóink. Amikor ezt megpályáztuk, még mi sem számítottunk arra, hogy bejutunk a döntőbe. A kihívás az volt, hogy egyáltalán meg merjük-e próbálni ezt a versenyt. De úgy gondoltuk, hogy most már van tapasztalat a hátunk mögött, a hallgatóink régóta járnak versenyekre, és elérkezett az az idő, hogy megpróbáljuk ezt a szintet is. Sikerült bejutni, de igazából hogy ez mekkora eredmény, a helyszínen jöttünk rá, amikor láttuk az olyan egyetemi hallgatók bemutatóit, akik a Harvardra, a Stanfordra, a Columbia Universityre járnak. Ekkor tudatosult bennünk, hogy
Ezek között a csapatok között versenyezni volt a legnagyobb kihívás” – mutatott rá a dékánhelyettes. Hozzátette, jó tapasztalat volt olyan tekintetben, hogy milyen teljesítményt tudnak nyújtani a kolozsvári egyetem diákjai a világ élvonalához tartozó egyetemek csapatai mellett.
A csapatok többsége észak-amerikai egyetemekről érkezett, valamint volt ázsiai országokból is résztvevő. Európát a kolozsvári csapat képviselte. A verseny az esettanulmány témáját adó vállalat vezetőjének (Vidur Bhandari, senior vice president, Shiseido) előadásával kezdődött, amelyet a versenyző csapatok prezentációja követett négy, egyenként hatcsapatos csoportban, amelyből egy-egy csapat jutott tovább a verseny négycsapatos döntőjébe. Első helyen a New York University, Stern School of Business, második helyen a texasi Rice University, harmadik helyen a Stanford University, míg a negyedik helyen a Columbia University csapata végzett. A vezetőtanár elmondta, hogy a gazdasági szaktudás és a megoldás, a stratégia, amit a kolozsvári hallgatók kidolgoztak, fel tudta venni a versenyt azokkal a megoldásokkal, amelyeket a döntős csapatok is bemutattak.
„A Standford egyetem csapatának az ötlete például nagyon hasonlított a miénkhez. Viszont
Az amerikai csapatoknak ez nagy előnye, mint ahogyan az is, hogy hogyan győzik meg a vállalatvezetőkből álló zsűrit arról, hogy az a stratégia, amit ők javasolnak, az a legjobb, és azt kell alkalmazni. Számunkra mindenképp jó tapasztalat volt részt venni a versenyen, és tanulságos élmény volt ezeknek az egyetemeknek a csapataival versenyezni” – összegezte Szász Levente.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
szóljon hozzá!