Az erdélyi csapat tagjainak van mivel büszkélkedniük. Jó tapasztalatokkal és élményekkel tértek haza
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Az amerikai Harvard Egyetemen szervezett nemzetközi menedzsment esettanulmányi verseny döntőjére jutott tovább a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának öt diákja. A megmérettetésen egyedüli európai csapat tapasztalatairól egyik felkészítő tanáruk, a magyar tagozatért felelős csíkszeredai Szász Levente dékánhelyettes számolt be lapunknak.
2017. május 12., 11:312017. május 12., 11:31
A Harvard International Consulting Competition döntőjébe jutott be a selejtező forduló eredményei alapján – 24 egyetemi csapat közé – a kolozsvári intézmény székelyudvarhelyi és sepsiszentgyörgyi diákokból álló ötfős csapata. „Mind az öt diák tagja a Gazdasági Tanácsadó Klub szakkollégiumnak, ahol az egyetemi képzésre ráépülve, azt kiegészítve felkészítjük a legtehetségesebb hallgatókat a nemzetközi esettanulmány versenyekre. Ennek a koncepciónak a részeként pályáztuk meg a részvételi lehetőséget a Harvard versenyének selejtező fordulóján.
– vázolta az előzményeket Szász Levente.
A verseny április 22-én zajlott, de már tíz nappal korábban a hallgatók – Éltes Rita, Géger Gyopár, Kelemen Kincső, Deák Péter és Szabó Norbert –, valamint a felkészítő tanárok – Szász Levente, Györfy Lehel és Rácz Béla Gergely – megkapták a feladatot, így közösen tudtak felkészülni a versenyre.
amelyet egy vállalati képviselőkből álló szakmai zsűri előtt mutattak be, a zsűri tagjai között volt a japán vállalat egyik vezetője is.
Fotó: Babeș–Bolyai Tudományegyetem
„Nagyon sok esettanulmányi versenyre járunk, és most már a nemzetközi versenyekről is jó eredményeket hoztak a hallgatóink. Amikor ezt megpályáztuk, még mi sem számítottunk arra, hogy bejutunk a döntőbe. A kihívás az volt, hogy egyáltalán meg merjük-e próbálni ezt a versenyt. De úgy gondoltuk, hogy most már van tapasztalat a hátunk mögött, a hallgatóink régóta járnak versenyekre, és elérkezett az az idő, hogy megpróbáljuk ezt a szintet is. Sikerült bejutni, de igazából hogy ez mekkora eredmény, a helyszínen jöttünk rá, amikor láttuk az olyan egyetemi hallgatók bemutatóit, akik a Harvardra, a Stanfordra, a Columbia Universityre járnak. Ekkor tudatosult bennünk, hogy
Ezek között a csapatok között versenyezni volt a legnagyobb kihívás” – mutatott rá a dékánhelyettes. Hozzátette, jó tapasztalat volt olyan tekintetben, hogy milyen teljesítményt tudnak nyújtani a kolozsvári egyetem diákjai a világ élvonalához tartozó egyetemek csapatai mellett.
A csapatok többsége észak-amerikai egyetemekről érkezett, valamint volt ázsiai országokból is résztvevő. Európát a kolozsvári csapat képviselte. A verseny az esettanulmány témáját adó vállalat vezetőjének (Vidur Bhandari, senior vice president, Shiseido) előadásával kezdődött, amelyet a versenyző csapatok prezentációja követett négy, egyenként hatcsapatos csoportban, amelyből egy-egy csapat jutott tovább a verseny négycsapatos döntőjébe. Első helyen a New York University, Stern School of Business, második helyen a texasi Rice University, harmadik helyen a Stanford University, míg a negyedik helyen a Columbia University csapata végzett. A vezetőtanár elmondta, hogy a gazdasági szaktudás és a megoldás, a stratégia, amit a kolozsvári hallgatók kidolgoztak, fel tudta venni a versenyt azokkal a megoldásokkal, amelyeket a döntős csapatok is bemutattak.
„A Standford egyetem csapatának az ötlete például nagyon hasonlított a miénkhez. Viszont
Az amerikai csapatoknak ez nagy előnye, mint ahogyan az is, hogy hogyan győzik meg a vállalatvezetőkből álló zsűrit arról, hogy az a stratégia, amit ők javasolnak, az a legjobb, és azt kell alkalmazni. Számunkra mindenképp jó tapasztalat volt részt venni a versenyen, és tanulságos élmény volt ezeknek az egyetemeknek a csapataival versenyezni” – összegezte Szász Levente.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
szóljon hozzá!