Az élettársi kapcsolat Romániában nem a házastársi kapcsolat alternatívájaként jelenik meg. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Romániában Székelyföldön a legmagasabb az élettársi kapcsolatban élők aránya – írta kedden a Hotnews hírportál az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján.
2024. január 09., 14:282024. január 09., 14:28
Az országos első Kovászna megye, ahol a 11 évesnél idősebb lányok és nők 6,67 százaléka él élettársi kapcsolatban. A dobogóra két Duna melléki megye fér még fel, Călărași és Giurgiu, 6,09, illetve 5,77 százalékkal. A negyedik helyen Hargita megye áll 5,67 százalékkal.
Maros megye szintén az élboly tagja, a hetedik helyen áll 5,17 százalékkal. Az első tízben kapott helyet Brassó (5,17 százalék), Arad (5,05 százalék) és Temes (4,77 százalék) is.
A jelentős magyar közösséggel rendelkező megyék közül Bihar a 13. 4,60; Kolozs a 17. 4,33; Szatmár a 24. 3,80; Szilágy pedig a 37. 3,09 százalékkal. Bukarest közvetlenül Bihar után következik 4,55 százalékkal. A rangsorban 41 megye szerepel és a főváros. Az adatok azt mutatják, hogy
A rangsor végén a moldvai Suceava, valamint Máramaros és Beszterce-Naszód megye található 2,24, 2,27, illetve 2,47 százalékos aránnyal. Az INS életkori bontású adataiból kiderül, hogy
A Hotnews által megszólaltatott szakértők szerint az élettársi kapcsolat Romániában nem a házastársi kapcsolat alternatívájaként jelenik meg, hanem „előszobájának” tekinthető, egy korábbi életszakaszra jellemző.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!