Fontos, hogy a betegségre fogékony faj tartói fokozottan ügyeljenek a járványvédelmi előírások betartására
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Magyarországon és Szlovákiában egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be a párosujjú patásokat érintő járvány megfékezésére. A szakemberek szerint a ragadós száj- és körömfájás vírust a székelyföldi gazdák sem vehetik félvállról.
2025. április 01., 07:562025. április 01., 07:56
Okkal félnek a hazai gazdák a ragadós száj- és körömfájás vírustól (RszKF), hiszen a szlovákiai kitörések, valamint a Magyarországon található kisbajcsi és levéli kitörések rendkívül szigorú hatósági intézkedéseket eredményeztek. Románia március 28-án frissítette az országba érkező állatok és állati termékek mozgásának korlátozását érintő járványmegelőző intézkedéseket, de a gazdák hozzáállása is sokat nyom a latban.
A nyitott schengeni határok miatt nagyon könnyen bekerülhet Romániába a Magyarországon, Szlovákiában és Szlovéniában már megjelent, rendkívül fertőző és halálos, a patás állatokat érintő száj- és körömfájás betegség.
Ezért is fontos megkülönböztetni a betegség körüli álhíreket, összeesküvés-elméleteket a valóságtól.
Egyre több olyan bejegyzés terjed a közösségi oldalakon, amelyek szerint a vírust valamiféle felsőbb hatalom szabadította rá Európára. Sokan meg vannak győződve róla, hogy a betegség korántsem olyan veszélyes, mint amilyennek mondják, és hogy az állatok leölése tervszerűen zajlik, tulajdonképpen egyfajta áldozati rituálé része. Ezek az elméletek rendkívül veszélyesek, mert hívői hajlamosak átsiklani a lényegen:
A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete is közzétett a napokban egy felhívást, amelyben a legfontosabb tudnivalókat közlik a gazdákkal.
– nyilatkozott kérdésünkre Becze István, az egyesület elnöke. Hozzátette, az exportkorlátozások rendkívül hátrányosan érintették a magyarországi tenyésztőket, és ezt itt, a szomszédban is komolyan kell venni.
Örsi Csaba, Kovászna megye főállatorvosa a Székelyhonnak elmondta: a megyei állategészségügyi igazgatóság már a januári, Németországban megjelent ragadós száj- és körömfájás góc kitörésekor értesítette a megye körzeti állatorvosait, a magyarországi gócok megjelenésekor pedig részletes tájékoztatóanyagot juttattak el a megyében található, fogékony állatokat tartó telepekhez, az állatorvosi rendelőkhöz, körzeti és hatósági állatorvosokhoz, és a helyi betegségmegelőző központhoz.
Kiemelten veszélyeztetett a szarvasmarha, mivel a vírus légúti terjedésre rendkívül fogékony
Fotó: László Ildikó
Mint mondta, a fogékony fajok (szarvasmarha, juh, kecske, sertés) tartóinak szigorúan be kell tartaniuk a járványvédelmi előírásokat,
Amennyiben a betegség gyanúja felmerül, azonnal értesíteni kell a körzeti vagy hatósági állatorvost, illetve a megyei állategészségügyi igazgatóságot.
Több állattartó háborodott fel a közösségi médiában a szigorú intézkedések miatt is, amelyek a fertőzött-, illetve annak környezetében levő állatok elpusztítását célozták. Kegyetlen gyilkosságnak vélik, ám a valóságban ez az egyetlen módja a járvány megfékezésének.
– mutatott rá Örsi Csaba, hozzátéve, hogy a különböző fogékony állatfajok más és más módon reagálnak a oltásra, a védettség pedig nem tart élethosszig, csak legfeljebb hat hónapig. Ráadásul a sertések nehezen is vakcinázhatóak. A Magyarországon jelenleg alkalmazott oltásoknak is az a célja, hogy csökkentse az állatok vírusürítését.
„Ha a vakcinázásra épülne a védekezés, az leállítaná az élelmiszer- és élőállat-exportot. Több szerotípus létezik, nincs keresztimmunitás.
– magyarázta.
Egy másik, gyakran feltett kérdés, hogy terjedhet-e levegőben a betegség. „A beteg állatok által kilélegzett levegőben lévő vírusok széllel történő átvitele egyik állattartó telepről a másikra lehetséges, de nem gyakori, a magas páratartalom és az alacsonyabb hőmérséklet kedvez ennek a terjedési módnak” – mondta el az állatorvos.
Ezeket a tényeket Becze István szerint a gazdáknak is tudomásul kell venniük. „Ne háborodjunk fel azon, hogyha azokon a helyeken, ahol megjelenik, drasztikusnak tűnő intézkedéseket hoznak, hanem fogadjuk el.
– hangsúlyozta.
A sertés nagy mennyiségű vírust ürít légúti váladékkal
Fotó: Orbán Orsolya
A gazdáknak pedig javasolja, kérdéseikkel forduljanak a körzeti állatorvosokhoz vagy a megyei állategészségügyi igazgatóságokhoz hiteles információkért.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által közzétett tájékoztató szerint a ragadós száj- és körömfájás (Foot-and-Mouth Disease, FMD) a párosujjú patás állatokat érintő betegség, amely lázzal, továbbá a szájban, az ajkakon, a nyelven, a lábvégeken és a tőgybimbókon hólyagképződéssel járó, bejelentési kötelezettség alá tartozó betegsége.
Az állatok vírust ürítenek már a klinikai tünetek megjelenése előtt, a fertőződést követő 9. órától.
A fertőzés terjedhet
a betegség lappangási stádiumában lévő, vagy átvészelt, vírushordozó állatokkal,
az ilyen állatokból származó nyers hússal,
egyéb termékekkel (bőrrel, szőrrel, gyapjúval, tejjel, vágási hulladékokkal stb.),
fertőzött takarmánnyal, alommal, trágyával,
de szerepet játszhatnak a vírus terjesztésében
a ragályfogó tárgyak (eszközök, járművek stb.),
a fertőzött telepeken megforduló nem fogékony állatok (ló, kutya, macska, madarak stb.)
és az ember is, a kézre, a ruházatra és a lábbelire tapadt vírus, illetve nem steril injekciós tűk, stb. használata útján.
Istállón belül a fertőződés rendszerint közvetlen érintkezéssel, illetve a nyál közvetítésével történik.
A juhok és kecskék gyakran aeroszol útján fertőződnek, de a közvetlen érintkezés is szerepet játszik
Fotó: Orbán Orsolya
Az RSzKF-vírus ragályozó képessége magas, a behurcolást követően gyorsan terjed és rendszerint egy-két nap múlva a fertőzött állományokkal közvetlen, de akár közvetett kapcsolatban (szállító járművek, tejeskocsi, ember révén stb.) lévő állományokban is megjelenik. A vírus szerves anyagban, nedves és hűvös környezetben hosszabb ideig fertőzőképes marad.
Az állatok többségében a vírushordozás csak néhány hétig tart, de egyes esetekben szarvasmarhákban, bivalyokban, bölényekben ennél jóval hosszabb ideig, akár 1/2–3 évig is eltarthat, ezért a fertőzésen átesett állatok mindig potenciális fertőzési forrást jelentenek. Tünetmentes vírushordozást szarvasmarhában és juhban egyaránt kimutattak, sertésekben azonban egyelőre nem.
A magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleményei szerint a ragadós száj- és körömfájás januárban jelent meg Németországban, majd március 7-én Magyarországon, egy kisbajcsi gazdaságban is kitört. Március 21-én Szlovákia déli részén is azonosították a vírust, majd március 26-án újabb gócpont jelent meg a Győr-Moson-Sopron vármegyei Levél településen. Így jelenleg Magyarországon két, Szlovákiában öt településen küzdenek a vírus megfékezésével. A betegség utoljára ötven éve jelent meg Romániában.
A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákok teljesítménye alapján – jelentette be a miniszterelnök. Ám a tanárok teljesítményalapú bérezése az egyik legnagyobb dilemma, amellyel egy oktatási rendszer szembesülhet.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
szóljon hozzá!