A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző betegség, amely párosujjú patás állatokat érint
Fotó: László Ildikó
A nyitott schengeni határok miatt nagyon könnyen bekerülhet Romániába a Magyarországon, Szlovákiában és Szlovéniában már megjelent, rendkívül fertőző és halálos, a patás állatokat érintő száj- és körömfájás betegség.
2025. március 27., 14:562025. március 27., 14:56
Óriási károkat okozhat Romániában a szomszédos országokban már megjelent, a párosujjú patás állatokat érintő betegség, ezért minden óvintézkedést meg kell hozni, hogy ne kerüljön ide a vírus – hangzott el csütörtökön a Maros Megyei Prefektusi Hivatalban azon a találkozón, amelyen a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság, az APIA vezetői, valamint az állattartó gazdák vettek részt.
Az állategészségügyi igazgatóság vezetője, Nagy Péter Tamás az ülés után összegezte az elhangzottakat: a szarvasmarha-, sertés-, juh- és kecsketartó gazdákat hívták össze, hogy elmondják nekik, mire figyeljenek oda, miért nagyon fontos a megelőzés. Szerdán a megye 92 állatorvosával is találkoztak, hiszen elsősorban nekik kell felügyelniük a településeken a farmokat, az állatállományokat.
„Figyelemmel követjük a száj- és körömfájásos betegséget, amely ötven éve nem jelent meg Romániában, és aggodalomra ad okot, hogy Magyarországon is felütötte már a fejét. Nagyon ragályos és könnyen terjedő vírusról van szó, éppen ezért fokozottan oda kell figyelni minden állati eredetű termék behozatalakor. Most is elmondtuk, hogy
Ezért mindent fertőtleníteni kell és folyamatosan figyelemmel kell követni az állatokat is. Amennyiben megbetegedés üti fel a fejét, azonnal jelenteni kell az állatorvosnak és a hatóságoknak. Katasztrofális következményekkel járna az állattartó gazdák számára, ha Romániában felütné a fejét ez a vírus” – vélekedett az igazgató. Arról is beszélt, hogy például
Igaz ugyan, hogy ilyen esetekben előbb vagy utóbb megkapják a gazdák a kártérítést, de a legfontosabb, hogy az állatok egészségesek maradjanak és értékesíteni lehessen őket.
A csütörtöki ülésen nemcsak a száj- és körömbetegségre hívták fel a gazdák figyelmét, hanem a kérődzők kispestisére is, ami már megjelent az Arad és Temes megyei farmokon. Emiatt Romániából az európai uniós országokba nem lehet bárányt exportálni. Nagy Péter Tamás szerint ez nem érinti annyira negatívan a Maros megyei juhtartó gazdákat, mert ők
Az állategészségügyi szakemberek a napokban már elkezdték a húsvét előtti ellenőrzéseket; piacokon, mészárszékekben, nagy üzletekben vizsgálják a húsvéti asztalra kerülő állati eredetű termékeket.
Ezer gazdát hívtak, de csak százötvenen jöttek el a fontos tájékoztatóra
Fotó: Maros megyei prefektura
Arra biztatnak mindenkit, hogy csak hivatalos helyekről vásároljanak bárányhúst, tojást, tejterméket, hogy elkerüljék az esetleges megbetegedéseket.
Gyorsan terjedő betegség
A száj- és körömfájás rendkívül fertőző betegség, amely főként a párosujjú patás állatokat – szarvasmarha, sertés, juh, kecske – érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálazás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így abban a gazdaságban, ahol felüti a fejét, minden párosujjú patást el kell pusztítani.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
szóljon hozzá!