
Egyelőre a terület kisajátítása zajlik a mofettánál
Fotó: László Ildikó
Területet sajátít ki a városháza a szejkefürdői mofetta környékén, miután nem sikerült beazonosítani a telek tulajdonosát. A létesítmény konkrét felújítására még várni kell, hiszen számos jóváhagyást kell beszerezni és műszaki tervekre is szükség lesz. Azt is megtudtuk, hogy a helyszínen látványosan feltörő gázok nem veszélyesek az emberekre, ráadásul az is bizonyított, hogy gyógyhatásúak.
2024. június 08., 13:582024. június 08., 13:58
Érdekes, ám Székelyföldön korántsem példátlan jelenségnek lehettek tanúi, akik az elmúlt napokban a szejkefürdői mofetta környékén jártak, hiszen ott iszapvulkán tört fel a földből, ugyanakkor jelenleg is megfigyelhető a talaj mélyéről szivárgó gázok tevékenysége, amelyek az iszapos vízben fortyognak.
Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának szóvivője a Székelyhonnak elmondta, korábban is volt rá példa, hogy iszapos víz és gázok törtek fel a helyszínen, így nem meglepő a mostani eset. Korábban egy berendezést is elhelyeztek ott, amely különválasztja a talajból érkező vizet és gázokat.
Nem veszélyesek az emberekre a mofetta udvarán feltörő gázok
Fotó: László Ildikó
Gyakorlatilag éppen a földből feltörő gázok miatt lett megépítve a mofetta, amelyet fel szeretnének újítani, hogy újra beüzemelhessék. A szóvivő mindenkit megnyugtatott, hogy
A hivatal munkatársai azt is megerősítették, hogy azóta elvezették a helyszínen szivárgó iszapos vizet, hogy az ne folyjon végig az épület udvarán. Azt is megtudtuk tőlük, hogy valószínűleg új gázfeltörések is történtek a hétfői vihar következtében.
Az intézmény egyébként 2019-ben mutatta be egy három évig tartó hivatalos elemzés eredményét, eszerint pedig kijelenthető, hogy gyógyhatású gázok törnek felszínre a mofetta a környékén. Ezek
A hivatal az állami szervektől kért kitermelési engedélyt a gázokra, ezt pedig meg is ítélték nekik 25 évre.
Fotó: László Ildikó
Múlt év elején elfogadott egy tanulmányt a szejkefürdői mofetta felújítására a székelyudvarhelyi önkormányzat. Eszerint egyebek mellett szükség lesz a külső falak szigetelésére, a fűtés- és a villanyhálózat felújítására, a vízhálózat korszerűsítésére, valamint a tetőszerkezet átalakítására és a belmagasság növelésére. Kiegészítő funkcióként orvosi rendelő, kávézók, szauna és irodák létrehozását is javasolják.
Az is kiderült, hogy a mofetta környékén van egy 15 áras terület, amely létfontosságú a közhasznú korszerűsítés érdekében, ám annak tulajdonosát nem sikerült beazonosítani. Éppen ezért a város mostanra elkezdte a telek kisajátítását. Zörgő Noémi rámutatott, felértékeltették a telket és az így meghatározott összeget elkülönítették egy kincstári számlán – ezt igényelheti a telektulajdonos, amennyiben a későbbiekben fény derül a kilétére.
Fotó: László Ildikó
Amennyiben ez megoldódik – és beszerzik a szükséges jóváhagyásokat –, a polgármesteri hivatal közbeszerzési eljárást hirdethet a mofetta felújításához szükséges műszaki tervek elkészíttetése érdekében. Megtudtuk azt is, hogy az önkormányzat ugyan tudja finanszírozni az említett terveket, de a projekt kivitelezéséhez valószínűleg külsős forrásra lesz szükség.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!