A beüzemelés óta 140 km/órás sebességet is mértek a készülékek
Fotó: Tuchiluș Alex
Öt, napelemmel ellátott sebességmérő táblát szereltet fel az önkormányzat a felső-háromszéki Gelencén, hogy a lakosság kérésének megfelelően némileg csillapítsák a községen áthaladó gépjárművek sebességét. A digitalizációs pályázatnak köszönhetően a falu önkéntes tűzoltósága hőkamerás drónnal is gazdagodott, de a jövőben korszerű buszmegállók és okospadok is hozzájárulnak a település fejlődéséhez.
2024. április 30., 10:122024. április 30., 10:12
Rövidesen befejezik a nemrégiben vásárolt sebességmérő kijelzők felszerelését a gelencei főút forgalmasabb, átjárókkal ellátott szakaszain.
Ilyés Botond polgármester szerint az elmúlt napok statisztikáiból máris kitűnik: sok autós jóval a megengedett határon túllépve suhan át a településen, az elmúlt napokban 140 km/órás csúcsértéket is mértek.
Mint kiderült, a táblákat a lakosság igényére szerezte be az önkormányzat, ugyanis
A falu bejárátánál már működőképes tábla üzemel
Fotó: Tuchiluș Alex
„A központi, egyenes útszakaszon három átjáró van, ugyanitt iskola, óvoda és orvosi rendelő is található.
– magyarázta az elöljáró, hozzátéve, hogy az öt kijelzőt olyan részekre helyezik el, ahol már többször történt baleset, vagy fennáll a kockázata.
A polgármester úgy véli, a „jóindulatú radarok” kíméletesebbek a gépjárművek számára, ugyanakkor megyei út lévén, valamint a pályázati feltételek okán ez a módszer tűnt a legjobb választásnak.
A központot, iskolát érintő útszakaszon fokozott figyelmet várnak el az autósoktól
Fotó: Tuchiluș Alex
A pályázati úton finanszírozott készülékek azonban csak figyelmeztetnek és adatokat rögzítenek,
„Hozzáférnek a kijelzők által mért értékekhez, a kihágások függvényében pedig az adott útszakaszon időszakos ellenőrzéseket is fognak végezni” – vázolta a községvezető. A statisztikával ugyanakkor könnyebben alátámasztható lesz, hogy a település mely pontjain lehet szükség a későbbiekben fekvőrendőrre is, amelyet az önkormányzat érvekkel nyomatékosítva kérvényezhet a rendőrségtől a megyei tanácson keresztül.
Ilyés Botond a pályázatot illetően elmondta, hogy a 375 ezer lejes támogatást az Országos Helyreállítási Terv részeként megvalósuló digitalizációs pályázat keretében nyerték meg, ennek részei a kijelzők is.
A napokban befejezik az utolsó táblák elhelyezését is
Fotó: Tuchiluș Alex
A községvezető kiemelte, hogy a gelencei önkéntes tűzoltók munkáját is segítik, a pályázat keretében ugyanis
„Eltűnt személy keresésekor vagy tűz esetén nagyon hasznos lehet, hiszen felmérhető például, hogy honnan indultak a lángok” – magyarázta.
A digitalizációs folyamat része ugyanakkor a községháza gyűléstermébe felszerelt okostábla is, amellyel megkönnyítették és átláthatóbbá tették a tanácsülések folyamatát, valamint az önkormányzati munkához szükséges digitális felületek megvásárlására is esélyt adott a pályázat.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!