Indokolatlan volt a tanintézmények bezárása és a vörös forgatókönyvre való áttérés László Attila szenátor szerint
Fotó: Sándor Csilla
Fontos kiterjeszteni a tesztelést, csökkentve az új koronavírusos esetszámokat, nagyobb hatáskört kell adni a helyi szakembereknek és vészhelyzeti bizottságoknak, hogy a helyzet pontos ismeretében helyi döntéseket hozhassanak – véli László Attila orvos, szenátor, a szenátus egészségügyi bizottságának elnöke, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért lenne indokolt az óvodás és 0-8. osztályos diákokat visszaengedni a tanintézetekbe.
2020. november 12., 09:092020. november 12., 09:09
Az RMDSZ kérte a kormánytól, hogy ott, ahol a koronavírus járvánnyal összefüggésbe hozott esetszámok lehetővé teszik, engedjék vissza az óvodákba, az iskolapadokba a kicsiket és a 0-8. osztályos diákokat.
László Attila szenátor szerint közegészségügyi előnyei vannak annak, ha nyitva maradnak az óvodák és iskolák.
Az oktatási intézmények többségében van reggeli egészségügyi szűrés, és észreveszik, ha a gyermeknek fertőzésre utaló jelei vannak. De az is fontos, ha kiderül, hogy egy gyerek pozitív, akkor felügyelet alatt lehet tartani úgy őt, mint a családtagjait, kontaktjait, lehet követni lehet az esetet. „Az óvodák és iskolák bezárásával szétszórtunk 2 millió gyermeket a közösségekbe, ahol nem tudjuk, hogy kivel találkoznak, elkapták-e a fertőzést vagy sem.
– érvelt László Attila. Megkérdeztük, hogy mit lehet tudni a tanárok, iskolai személyzet megfertőzéséről. László Attila szerint az adatok arról beszélnek, hogy
A szenátus egészségügyi bizottságának elnöke szerint a megyei és helyi szakemberek és önkormányzatok kellene eldöntsék, hogy mit tartanak nyitva és bezárva. „Jelen pillanatban számos olyan statisztikai adat szerint történik az oktatási intézményekben zajló munka korlátozása, ami nem mindig fedi a valóságot. Mert egy községen belül különböző fertőzöttségi szint lehet településenként, s ezeket nem veszik figyelembe. A rendelkezések szerint ha három gyerek fertőzött lesz egy iskolában, akkor azt a tanintézetet be kell zárni. De lehet, hogy ebből kettő testvérpár, az gócnak minősül.
– magyarázta a szenátor. László Attila a helyi döntések fontossága kapcsán két példát is említett. Elsősorban Székelyudvarhelyt, amely szinte vesztegzár alá került a magas fertőzöttségi arány miatt. A szenátor szerint Székelyudvarhelyen a fertőzöttségi szám kiszámításakor beleszámolták az udvarhelyi kovidos kórházban fekvő betegeket is. De a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, Tar Gyöngyi epidemiológus azt mondta a helyzet pontos és alapos ismeretében, hogy nincs szükség a vesztegzár bevezetésére Székelyudvarhelyen. Lerövidítették az epidemiológia vizsgálatokat, elkezdték tesztelni a fertőzőtekkel közvetlen kapcsolatban levő személyeket is és most ott tartanak, hogy 8,5 ezrelékről lecsökkent 5 ezrelékre a fertőzöttségi szint. A Kolozs megyei Mákófalván a 600 lakosból 24 személy lett koronavírusos, de mindenik fertőzött ugyanabban a varrodában dolgozott.
A kórházi ágyakat nem lehet csak koronavírusos betegekkel megtölteni – véli László Attila
Fotó: Haáz Vince
László Attila szenátor szerint Bukarestben a döntéseket nem szakemberek hozzák. „Tudomásom szerint az a technikai testület, amelyik meg kellene fogalmazza azokat a járványügyi intézkedéseket, amelyeket be kell vezetni, az elmúlt másfél hónap alatt nem volt összehívva. Raed Arafat az egyik személy, aki döntéseket hoz, de ő sürgősségi orvos, nem járványtanász.
mert a tünettel rendelkező fertőzöttek mellett a velük kapcsolatba kerül személyek tesztelése is nagyon fontos lenne, ez utóbbi viszont nem történik meg. „De fel kellene gyorsítani a járványügyi felméréseket is, minden fertőzött esetében” – mutatott rá. A járványügyi felmérések elsősorban az egyetemi városokban, Kolozsváron, Marosvásárhelyen haladnak jól, ahol az egyetemisták segítenek a megyei egészségügyi igazgatóságoknak. Ahol azonban nincs erre lehetőség, elcsúszik az epidemiológiai vizsgálat, a kontaktok azonosítása és ez is hozzájárul az esetszámok növekedéséhez.
László Attila szerint az esetszámok csökkenéséhez vezethetne, ha pontosan kimutatnák és elmondanák, hogy az elmúlt időszakban ki hol fertőződött meg. Akkor látni lehetne, hogy melyek azok a helyek, ahol gyorsabban terjed a vírus. Hozzátette:
„A vizsgálatok hatékonyságát növeljük és elvégzésük idejét csökkentsük le, hiszen nagyon fontos az esetszámok csökkenése. Egy napi tízezres esetszám mellett valószínű, hogy 2000 ember kórházba fog kerülni és nagy valószínűséggel közülük 200-250 az intenzív osztályra kerül. Jelenleg országos szinten 2900 intenzív terápiás ágy van, ebből 1300-at koronavírusos beteg foglalnak el. 33 ezer egyéb ágyból, 16 ezer ágyon koronavírusos betegek fekszenek.
Holott van még a koronavírus eseteken kívül autóbaleset, szívinfarktus és agyvérzés, ezeket a betegeket is el kell látni, nem lehet mind a 32 ezer ágyat a fertőzött betegeknek fenntartani” – összegzett László Attila.
Mondhatnánk, hogy semmi rendkívüli, csak a szokásos januári fagy, azonban helyenként érdekesen alakultak a reggeli, legalacsonyabb hőmérsékleti értékek az Országos Meteorológiai Igazgatóság hőtérképe szerint.
Két szabadnappal indult az esztendő, így 2025 legelején van idő az éves célok és tervek megfogalmazásához. Mi épp ezt kértük néhány háromszéki, közösségi embertől – terveik, gondolataik inspirálóak lehetnek számunkra is.
Napok óta csak dugóban lehet közlekedni Hargitafürdőre és onnan vissza, annyira nagy a tumultus az üdülőtelepre vezető megyei úton.
Idén 13 hivatalos munkaszüneti nap esik hétköznapra, ebből kettő szinte el is telt.
Az Országos Meteorológiai Igazgatóság (ANM) csütörtökön újabb, a következő órákra érvényes, sűrű ködre vonatkozó figyelmeztetést adott ki négy megye területeire.
Családon belüli erőszak miatt vettek őrizetbe a rendőrök egy 37 éves novacsi (Giurgiu megye) férfit, miután állítólag bántalmazta 32 éves testvérét.
A román országos rendőrség tájékoztatása szerint az év első napján több mint 1.600.000 lejre róttak ki bírságokat különböző szabálysértésekért.
Újév napján országszerte 26 személyt szállítottak kórházba, miután a hegyimentők lehozták őket a hegyekből.
A 2025-ös év első székelyudvarhelyi újszülöttje január 2-án délelőtt érkezett e világra.
Hóviharokra figyelmeztető, narancssárga jelzésű riasztást adtak ki csütörtökön a meteorológusok tíz megye hegyvidéki területeire, ugyanakkor megerősödő szélre figyelmeztetnek Erdélyben, Körösvidéken, Moldvában és Olténiában is.
4 hozzászólás