
Fotó: Szász Zsuzsi
Csaknem ötezer választópolgár döntött az RMDSZ által szervezett előválasztáson a szövetség székelyudvarhelyi polgármesterjelöltjéről és 24 tagú tanácsosjelölti listájáról. Ennek nyomán Szakács-Paál István, a Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház menedzsere szállhatott versenybe a városvezetői tisztségért. Mi a tétje a június 9-ei választásoknak a székely anyavárosban? Milyen tervekkel és célokkal vág neki az új csapat a megmérettetésnek? Szakács-Paál István polgármesterjelölttel beszélgettünk.
2024. május 17., 15:302024. május 17., 15:30
– Az üzleti szférából érkezett a politikába: 7 éve, 2017 óta vezeti a vállalkozói inkubátorházat. Miért döntött úgy, hogy a politikában is kipróbálja magát?
– 2022-ben léptem be az RMDSZ-be. Nem mondanám, hogy mindig is politikai karrierre vágytam, de két évvel ezelőtt a helyi RMDSZ-szervezet tágra nyitotta a kapuit az emberek előtt, mert felismerte, hogy erősítenie kell a kapcsolatát az udvarhelyiekkel. Akkor nyílt meg egyébként a Kisköved utcai KözTér iroda is, ahová azóta is bárki betérhet kérdéseivel, problémáival, javaslataival. Nekem szimpatikus volt ez a nyitás, így Antal Lóránt szenátor felkérésére csatlakoztam az elnökségi csapathoz, amellyel az elmúlt két évben eredményesen tudtunk együtt dolgozni.
Bízom benne, hogy szakmai tapasztalatommal és kiterjedt kapcsolatrendszeremmel hozzá tudok járulni ahhoz, hogy kihozzuk Udvarhelyből ezt a „sokkal több”-et. A kialakult tanácsosjelölti csapat pedig egytől egyig olyan emberekből áll, akikről állítom, hogy szívvel lélekkel dolgoznak már most is a városért.
– Az RMDSZ kampánynyitó rendezvényén – amit Székelyudvarhelyen tartottak – úgy fogalmazott, hogy városunk az elmúlt időszakban lemaradt más székelyföldi településekhez képest. Mire gondolt, mi az, amit „irigyelhetünk” más városoktól?
– Csíkszeredában például a napokban avatták fel a vadiúj buszpályaudvart, de ott van az újjáépített vasúti felüljáró, a Ligat híd is, amit decemberben adtak át. De
De menjünk kicsit távolabb: Sepsiszentgyörgyön a hónap elején nyitották meg a Sepsi skateparkot, ahol a fiatalok biztonságos körülmények között gyakorolhatják az extrém sportokat. A szentgyörgyi önkormányzat ugyanakkor néhány éven belül új lakónegyedet, valamint egyetemi szintű duális oktatási központot épít egy megnyert EU-s támogatásból – ez rengeteg fiatal kedvét hozhatja meg a hazaköltözésre.
Fotó: Szász Zsuzsi
– Erre viszont van, aki azzal válaszol, hogy Székelyudvarhelyet nem lehet összehasonlítani a megyeközpontokkal, Udvarhelynek nem kell versenyeznie például Csíkszeredával, Sepsiszentgyörggyel vagy Marosvásárhellyel.
– Miért ne lehetne összehasonlítani?
Nem versenyeznünk kell a megyeközpontokkal, hanem fel kell zárkóznunk hozzájuk, el kell tanulnunk a jó példákat, és azokat a mi városunk hasznára kell fordítanunk.
– Mik azok a jó példák, amiket ön szerint Udvarhelynek érdemes lenne eltanulnia? Milyen téren kellene minél előbb felzárkóznia a városnak?
– Az elmúlt időszakban nagyon sok időt töltöttem, töltöttünk az emberek, a városlakók között. Találkoztunk velük a parkban, a piacon, a sportpályákon, kulturális és szociális jellegű rendezvényeken. Meséltek a bosszantó, a mindennapjaikat megkeserítő problémáikról, és arról is, hogy szerintük ezeket hogyan lehetne megoldani a városvezetés támogatásával.
A programot 5 sarkalatos pont mentén állítottuk össze. Egyrészt sürgősen megoldást kell találni a forgalmi és közúti hiányosságokra, hiszen sokan úgy látják, városunk jelenleg a forgalomban résztvevő egyik fél számára sem élhető. Az idős korosztály tagjainak felkarolása is prioritás csapatunk számára, a nyugdíjasok kiemelt figyelmet és megbecsülést érdemelnek, ez mindannyiunk morális feladata. Ugyanakkor
Kiemelt ügyként kezeljük az egészségmegőrzést és betegségmegelőzést célzó programokat és beruházásokat is, az ötödik pontban pedig azt vállaljuk, hogy kiszabadítjuk Székelyudvarhelyet a politikai karanténból, és a környékbeli községekkel, a megyével, Bukaresttel és Budapesttel is újraépítjük a kapcsolatokat.
Fotó: Szász Zsuzsi
– Mi garantálja, hogy az új csapatnak sikerül lépéseket tennie a felvázolt ügyekben?
– Egyrészt maga a csapat. Egy olyan jelöltlistáról van szó, amelyen helyet kaptak olyanok, akiknek már bőven van tapasztalatuk a közigazgatásban, gyakorlati szinten is ismerik a hivatali működést. De olyanok is szerepelnek a listán, akik eddig nem dolgoztak ugyan a közigazgatásban, de saját területükön kiváló szakemberek, kívülről-belülről ismerik az adott ágazatot, és olyan javaslatokat tudnak tenni, amelyek ténylegesen segítik a magánszektort is. Másrészt
Ahogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is elmondta a kampánynyitón, a szövetség tanult a hibájából, Udvarhely nagy tanítómester volt az RMDSZ számára a politikában.
(X – fizetett hirdetés)
Az RMDSZ megbízásából, AEP-azonosító: 23240001.
Comandat de UDMR, Cod AEP: 23240001.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).