Melegedő a csíkszeredai hajléktalanszállón. Tévét nézhetnek, társasjátékozhatnak a szálló lakói
Fotó: Gábos Albin
A székelyföldi önkormányzatokhoz tartozó szociális központokban a nehéz anyagi helyzetben élő családok laknak, azonban a szállásért jövedelmükhöz mérten fizetniük kell. Ugyanakkor az éjjeli menedékül szolgáló helyiségeket, melegedőket a hajléktalanok ingyen vehetik igénybe ideiglenesen – a hidegek beálltával egyre többen élnek is ezzel a lehetőséggel.
2020. január 03., 17:522020. január 03., 17:52
Halálra fagyott egy hajléktalan tavaly Sepsiszentgyörgyön, mert az utcán éjszakázott mínusz 6 Celsius-fokban ahelyett, hogy hajléktalanszállóra vonult volna. Sok otthontalan tartózkodik jelenleg is az utcán, mivel nem akarják betartani a szociális központok szabályait, főleg azt, amely az alkoholfogyasztást tiltja. A székelyföldi önkormányzatokhoz tartozó hajléktalanszállók működtetőit arról kérdeztük, hányan igénylik ezt a szolgáltatást.
A csíkszeredai szociális központ működési szabályzatát nemrég módosította a helyi önkormányzati képviselő-testület, azonban ez nem változtatott a hajléktalanszálló és a szociális lakások lakóinak életén. Biró Edit, a csíkszeredai polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetője elmondta, ezután is ugyanazokkal a feltételekkel lakhatnak a szociális központban, és ugyanazok a szabályok vonatkoznak a melegedő igénybevételére, mint eddig.
Jelenleg a központnak 19 állandó lakója van, akiknek jövedelmük 10 százalékát kell kifizetniük a lakhatásért. A hajléktalanszálló azonban ideiglenesen ingyen használható, az utóbbi időben hatan vették igénybe a szállást, néhány napot maradtak, aztán továbbálltak.
Karácsonykor a szociális konyhán meleg ételt osztottak számukra, csomagokat is kaptak magánszemélyektől, szilveszterkor szintén meleg ebédet biztosítanak nekik. A szálló egyébként 40 férőhelyes, de
Székelyudvarhelyen a hajléktalanszállót idén nyártól nem az Albert Schweitzer Alapítvány, hanem a Híd az égen egyesület működteti, az önkormányzat megbízásából. Mint Farkas Rékától, az egyesület illetékesétől megtudtuk, a szálló életében nem történt jelentős változás emiatt, ugyanazokat a szolgáltatásokat biztosítják a nehéz helyzetben lévőknek, mint eddig. A kifejezetten éjszakai menedékként működő intézmény tizenegy férőhelyes, de szükség esetén több hajléktalant is befogadnak, nem hagynak éjszakára senkit az utcán a téli hidegekben.
Az éjjeli menedékhelyet délután öt órától lehet igénybe venni, reggel pedig el kell hagyni a szállást, vasárnap és ünnepekkor azonban 24 órás a szolgálat.
– tette hozzá Farkas Réka. Jelenleg tíz állandó lakójuk van, akik a jövedelmük bizonyos százalékával járulnak hozzá a szálláshoz, cserébe kapnak meleg ételt, fürdési, mosási lehetőséget, tisztálkodási szereket, törülközőket, mosakodó és borotválkozó felszereléseket. Karácsonykor egyébként a ferences nővérek szegénykonyhájától kaptak meleg ételt, és magánvállalkozótól is kaptak egy nagy fazék töltött káposztát, magánszemélytől pedig túrót, kolbászt és szalonnát. Szilveszterkor a működtető biztosít számukra szintén töltött káposztát és virslit. „Összeülünk egy nagy asztalhoz, mint egy nagy család” – fűzte hozzá.
A marosvásárhelyi szociális központ épületének felújítása nem zajlott botránymentesen, ugyanis több ott lakó tiltakozott a kiköltöztetése ellen. Mint korábban beszámoltunk róla, a városvezetés
Így már nem kaphattak helyet benne a nehéz körülmények közt élő családok. Az így átalakult intézményben jelenleg negyven hajléktalan húzódik meg éjszakára, akiknek reggelre el kell hagyniuk a szálláshelyet, az épület egyébként akár 70 személy befogadására is alkalmas.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!