Sikerült beazonosítani a segesvári csata pontos helyszínét

Sikerült beazonosítani a segesvári csata pontos helyszínét

Július 28-án tették le az új múzeum alapkövét Fehéregyházán

Fotó: Haáz Vince

Roncsolásmentes régészeti módszerekkel, azaz nem ásatások révén, hanem légi régészeti kutatások, valamint terepbejárás és fémdetektoros kutatások által tárták fel Fehéregyházán a segesvári csataként elhíresült esemény pontos részleteit a régészek. A feltárt régészeti anyagok és a csata menetéről szóló új információk méltó helyen lesznek bemutatva.

Hajnal Csilla

2024. augusztus 04., 21:032024. augusztus 04., 21:03

2024. július 31., 18:312024. július 31., 18:31

A segesvári csata az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik jelentős csatája volt, hiszen

1849. július 31-én Segesvár és Fehéregyháza határában a Bem tábornok vezette magyar csapatok vereséget szenvedtek az Alekszandr Nyikolajevics Lüders tábornok vezette orosz, és az Eduard Clam-Gallas tábornok irányította osztrák hadseregtől.

A csata jelentőségét az is növeli, hogy a nagy magyar költőnek, Petőfi Sándornak is ebben a csatában veszett nyoma.

Galéria

A névtelen hősökre és Petőfire emlékeztető turulmadaras obeliszk is a múzeumkertben van

Fotó: Haáz Vince

A Kulikov-féle lövedékek vezettek nyomra

Még 2018-ban kezdődött és több évig tartott az a projekt, amely révén sikerült feltárni a segesvári csata pontos részleteit. Ebben a budapesti Hadtörténeti Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Maros Megyei Múzeum vettek részt. Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója a Székelyhonnak elmesélte, hogy

csatatér-kutatással kezdődött a projekt, azzal a céllal, hogy be tudják azonosítani egész pontosan a fehéregyházi csata helyszínét.

„Ebben nagy segítségünkre volt Polgár Balázs, a Hadtörténeti Múzeum kutatója, aki Magyarországon számos csatatér-kutatásban vett részt. Ezek roncsolásmentes régészeti módszerek, ami azt jelenti, hogy nem ásatások történtek, hanem légi régészeti kutatás, illetve terepbejárás és fémdetektoros kutatás. Mivel nyilván egy csatáról van szó, nincsenek nagy építmények, meg az értékesebb tárgyakat, például az ágyúkat a csata után összeszedik. Úgyhogy

Idézet
elsősorban lövedékeknek és ruhákról leesett fémtartozékoknak köszönhetően sikerült beazonosítani a csata helyszínét.

Nagyon jó forrásaink voltak, mert az oroszokat vezető Lüders tábornok leírta a csatát, úgyhogy

Idézet
nagyjából volt egy elképzelésünk róla, hogy hogyan zajlott, de sikerült egész pontosan meghatározni azt, hogy hol álltak fel a magyarok, illetve hol álltak fel az oroszok, és nagyjából a csatának a menetét is meg tudjuk mondani, hol próbálkozott átkarolással a magyar balszárny, illetve aztán végül benne volt a menekülési útvonal”

– részletezte a múzeum vezetője. Hangsúlyozta, nem Petőfit, és nem Petőfinek a sírját keresték, hanem a csatának a helyszínét szerették volna pontosan behatárolni.

Galéria

Ilyen lesz az új régészeti feltárásokat bemutató múzeum

Fotó: Haáz Vince

A kutatóknak szerencséjük volt, mert pont ebben az időszakban, az 1848-as szabadságharc idején szabványosítottak az orosz hadseregben egy úgynevezett Kulikov-féle lövedéket, amely egy hegyes-kúpos ólomgolyó. Ezzel ellentétben a magyar szabvány egy kerek ólomgolyó volt. Úgyhogy

a lövedékek szóródásából szépen meg lehet állapítani, hogy ahol rengeteg Kulikov-féle golyó került elő, az volt a magyar szárny, a magyarok meg az oroszokra lőttek, úgyhogy onnan kerültek elő ezek a kerek ólomgolyók, illetve mind a két helyről vannak ágyúgolyó töredékek is

– számolt be munkájukról Ötvös Koppány Bulcsú.

Galéria

A Maros Megyei Múzeum képviselői: Sárándi Tamás és Ötvös Koppány

Fotó: Haáz Vince

Be is kell mutatni a feltárt anyagot

A projekt még 2022-ben lejárt, és akkor felmerült, hogy ezeket az új információkat és tárgyakat be is kellene mutatni.

Adta magát a Fehéregyházán már az 1890-es évek óta létező Petőfi Emlékház, ahol egy hármas tömegsírra állították fel Haller Lujza adományaként 1898-ban a ma is látható turulmadaras obeliszket, és oda építtette meg Haller Lujza saját pénzéből a házikót.

„Utoljára az 1990-es években volt ott a kiállítás felújítva, tehát már nagyon elavult ilyen szempontból, ráadásul akkor döbbentünk rá, hogy nincsenek rendezve az adminisztratív és az anyagi keretei ennek az egész műemlék komplexumnak, mert senkinek nem volt a tulajdonában. Most egy nagyon hosszú és nagyon nehéz, politikától masszívan átfűtött másfél év van mögöttünk. Sokat köszönhetünk Péter Ferencnek, a Maros megyei tanács elnökének, hiszen az ő segítségével sikerült elérni azt, hogy

az akkor még egy magyart sem számláló fehéregyházi helyi tanács – azóta bejutott egy pár, de akkor éppenséggel egy magyar sem volt a helyi tanácsban – megértette azt, hogy miért kell nekik a helyi önkormányzat nevére telekelni ezt az emlékművet.

Ezt végig kellett vinni, hogy utána átadják a megyei önkormányzatnak, hogy ezt követően a megyei önkormányzat átadja a múzeumnak. Ez mind megtörtént a másfél év alatt” – részletezte a múzeumigazgató a Petőfi-emlékhely átvételi folyamatát.

Galéria

A régi emlékhely, amelyet Haller Louise grófnő építtetett a 19. században

Fotó: Haáz Vince

Ezek után nyertek a magyar kormány által kiírt Nemzeti Kulturális Alap Petőfi 200 projekt keretein belül 190 millió forintot, hogy a már meglévő épületet felújítsák, és hogy hozzátoldva egy körülbelül száz négyzetméteres kiállítóteret tudjanak építeni, és ebbe a kettőbe egy modern kiállítást létesítsenek.

Ennek az alapkő-letételét tartották vasárnap.

korábban írtuk

Megújul az emlékhely, amely egybeforrt Petőfi Sándor nevével
Megújul az emlékhely, amely egybeforrt Petőfi Sándor nevével

Felújítják és kibővítik a fehéregyházi Petőfi-emlékhelyet, az új épület alapkövét vasárnap délben tették le ünnepélyes keretek között a Petőfi-múzeumkertben. A felújítási és korszerűsítési munkálatok összértéke 6,4 millió lej.

Idézet
Szeretnénk ebben a projektben az egész kertet megújítani, tanösvények lesznek benne, a csatához kapcsolódható anyagok, illetve Petőfi Erdélyhez kötődő dolgai. Lesznek tanösvények, hogy egy nagyobb csoportnak, akár egy egész osztálynak vagy egy buszos kirándulócsoportnak tudjunk pihenőhelyet is biztosítani. Restaurálni fogjuk az emlékművet is, és mind a négy irányból teljesen új kerítést kap ez az emlékhely”

– mondta el Ötvös Koppány Bulcsú. Pályázni is fognak ezeknek a megvalósítására, de nyilván nem az összes pénz jön majd ilyen forrásból, hanem a megyei tanács biztosítja a fennmaradó kiadásokra a pénzt – tette hozzá a múzeumvezető.

Mivel műemlékzóna a Petőfi-emlékhely, az építkezéshez mindenféle minisztériumi engedélyt be kellett szerezni, de ezen már túl vannak – mondta megkönnyebbülve az igazgató.

Megvan már a munkálatokhoz szükséges műszaki vizsgálat (DALI-fázis), és következik a műszaki terv, amely igazából kész van, de akkor lesz teljes, amikor megkapják hozzá az építkezési engedélyt.

Galéria

Látványterv: ilyen lesz az új múzeum Fehéregyházán

Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum

Terveik szerint ezt augusztus végéig megoldják és így szeptemberben kiírhatják a közbeszerzési eljárást.

Amennyiben minden jól működik, nagyjából október második felében hozzá lehet kezdeni a munkálatokhoz, és talán jövőre sikerül megnyitni az új múzeumot és az új kiállítást

– részletezte a múzeum vezetője.

Fehéregyházán az elmúlt 30 évben a helyi Petőfi Művelődési Egyesület a csata évfordulójához – ami július 31-e – legközelebb eső vasárnap koszorúzással egybekötött megemlékezést tartott minden évben.

Idéntől a Maros Megyei Múzeum adminisztrálja a fehéregyházi múzeumot, de továbbra is engedélyezik a megemlékezést, idén is segítettek megszervezni nekik az eseményt

– fejtette ki a múzeum vezetője, aki arra a kérdésünkre is választ adott, hogy miért nevezik Segesvári csatának a Fehéregyházán lezajlott csatát.

Galéria

Kissé elavult már a jelenlegi emlékhely

Fotó: Haáz Vince

„A csata pont Fehéregyháza és Segesvár határában történt, tehát az oroszok nagyjából Segesváron, a magyarok Fehéregyházán álltak fel, de

Idézet
már abban a korban is egy ilyen kettősség volt azzal kapcsolatban, hogy segesvári vagy fehéregyházi csata volt-e ez.

Gondolom, a segesvári jelző mellett szólt, hogy arról mindenki tudta, hogy hol van. Fehéregyházát nem biztos, hogy egyből ismerték máshol, de ha történelmileg vagy régészetileg hitelesek akarunk lenni, akkor ez fehéregyházi csata volt” – fejtette ki Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 31., szerda

Júliusi adatok: milliárdok mentek el nyugdíjra, de mennyi jutott átlagosan egy embernek?

Idén júliusban 4 744 722 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 929-cel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2250 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár szerdán közzétett adataiból.

Júliusi adatok: milliárdok mentek el nyugdíjra, de mennyi jutott átlagosan egy embernek?
2024. július 31., szerda

Bírságra számíthatnak a csíkszeredai kórház környékén szabálytalanul parkolók

Büntetőcédulát helyeznek ki a hatóságiak a csíkszeredai kórház környékén szabálytalanul parkoló járművekre, mivel azok akadályozzák a mentőautók közlekedését – olvasható a szerkesztőségünknek is elküldött közleményben.

Bírságra számíthatnak a csíkszeredai kórház környékén szabálytalanul parkolók
2024. július 31., szerda

Nagykorúvá érett a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny

Rajt előtt a 18. Székelyföldi Kerékpáros Körverseny. A tavalyihoz képest idén rövidebb szakaszokkal készülnek a szervezők, az érdeklődés azonban ennek ellenére is töretlen.

Nagykorúvá érett a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny
2024. július 31., szerda

Friss előrejelzés: így érkezik az augusztus eleji kánikula

Kánikulára figyelmeztető sárga riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország déli felére csütörtökre.

Friss előrejelzés: így érkezik az augusztus eleji kánikula
2024. július 31., szerda

Bukaresti halálos gázolás: őrizetbe vették azt a fiatalt is, aki odaadta a járművét

Folytatják a nyomozást annak a halálos gázolásnak az ügyében, amelyet egy 17 éves fiatal követett el vasárnap este a bukaresti Pantelimon park parkolójában. Kórházi információk szerint stabil az állapota annak a kislánynak, aki túlélte a balesetet.

Bukaresti halálos gázolás: őrizetbe vették azt a fiatalt is, aki odaadta a járművét
2024. július 30., kedd

Ők lesznek a Csíkszeredai Városnapok sztárfellépői

A hétvégi Csíkszeredai Városnapok a Szabadság téri nagyszínpadon többek között a Takáts Tamás Blues Band, Smiley, az Intim Torna Illegál, 4S Street, valamint Kökény Attila és Rakonczai Viktor koncertezik.

Ők lesznek a Csíkszeredai Városnapok sztárfellépői
2024. július 30., kedd

Ez a nap is eljött: használható a Gál Sándor téri okosvécé, de egyelőre csak készpénzzel lehet fizetni

Ugyan, egyelőre csak készpénzzel, de keddtől igénybe vehető a csíkszeredai Gál Sándor téri illemhely.

Ez a nap is eljött: használható a Gál Sándor téri okosvécé, de egyelőre csak készpénzzel lehet fizetni
2024. július 30., kedd

Augusztus elsejétől megnyílik a szécsenyi sportpark

Megnyílnak a szécsenyi sportpark kapui augusztus elsejétől minden érdeklődő előtt. A létesítmény ezentúl minden nap 10 és 21 óra között lesz nyitva.

Augusztus elsejétől megnyílik a szécsenyi sportpark
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!