Hatzsáknyi vizet visznek haza, ami két hónapira elegendő
Fotó: László Ildikó
Zsákokkal megrakott lovasszekér fordult be Homoródfürdő egyik borvízforrásához, ahol már többen várakoztak sorukra, hogy megtölthessék a magukkal hozott pillepalackokat. Hamar szóba is elegyedtünk a lovukat éppen megkötő József házaspárral, akik évtizedek óta innen viszik haza a vizet Kápolnásfaluba.
2024. március 09., 08:562024. március 09., 08:56
Habár néhány évtizeddel ezelőtt még mindennapos látvány volt a homoródfürdői borvízkutaknál állomásozó, pillepalackokkal megrakott lovas szekerek sora,
A szekereket jórészt autók váltották fel, ráadásul a sofőrök többsége már nem is borvizet tölteni áll meg a kis településen. Éppen ezért örültünk meg József Lajosnak és feleségének, Máriának, amikor megpillantottuk őket, amint zsákokkal megrakodva, lovukat unszolva behajtottak a Homoródfürdőn egykor szebb napokat is látott táborhelyhez közeli forráshoz.
Amióta az eszét tudja, Homoródfürdőre jár borvízért – meséli érdeklődésünkre az idén hetvenedik életévét betöltő gazda, miközben sorra veszi le a szekérről a rozsdaszínű pillepalackokkal megrakott zsákokat. Mint mondja,
A jó idő és a nosztalgia azonban arra sarkallta a házaspárt, hogy befogják a lovukat, és ezúttal szekérrel induljanak útnak. „Most egy kicsit »gyepre fejtünk«. Ugyanis nem szeretek lovas szekérrel közlekedni a főúton, így ha tudom, hogy még mindig le van zárva a sípályát átszelő köves, mezei út, akkor biztosan nem jövök” – jegyzi meg bosszankodva József Lajos.
„Nincs a földkerekségnek még egy ilyen kis pontja, mely oly bőkezűen ontaná ki magából a felséges üdítő és gyógyító italt, mint a Hargita vidéke. Ha Finnországot az ezer tó országának neveztük el, úgy még jogosabban mondhatnánk a Székelyföldet az ásványvizek vagy székelyesen a borvizek hazájának.”
Bányai János
A gazda a Székelyhonnak elmondta, inkább a Mária-forrás vizét kedvelik, de ott rendszerint sokan várnak sorukra, ezért jöttek inkább a régi diáktáborhoz közeli borvízkúthoz, ahol a lovat is könnyebb megkötni. Megérkezésükkor még örültek is, hogy a megszokottnál nagyobb erővel tör elő a víz a fémcsövön át, hiszen így hamarabb megtelnek a pillepalackok.
Fotó: László Ildikó
A házaspár hatzsáknyi „flakont” hozott magával, ami azt jelenti, hogy nagyjából 170-180 liter borvizet visznek haza.Ezt ketten két hónap alatt fogyasztják el, így addig nem kell újból visszajönniük. A pillepalackokon látszott, hogy nem először használják, hiszen sárgás-vörösre színezték a vízben lévő ásványok.
„Mi csak a homoródi borvizet isszuk, mert ezt szoktuk meg gyerekkorunktól. Csapvizet csak akkor fogyasztunk, ha elfogy a készletünk, és nem tudjuk azonnal pótolni.
Édesanyám mert egy vederrel a patakból, betette a hűvös kamrába, és ez egy napig elég volt a családnak” – emlékezett vissza a gazda.
Természetesen nem csak megszokásból isszák a homoródi borvizet, hanem finomnak és egészségesnek is tartják azt. Mindemellett az is lényeges, hogy az üzletekben fizetni is kéne a vízért (újabban a flakonokért is további 50 banit), itt pedig szabadon vihető.
Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
Nosztalgikus hangulatában azt is felidézte József Lajos, hogy régen, amikor még működtek az ifjúsági táborok, sokkal nagyobb „élet” zajlott Homoródfürdőn.
Ilyenkor a patak mentén lejjebb, Homoródkeményfalva irányába, napjainkban már kevésbé ismert kutakhoz mentek vízért. „Ezeken a helyeken volt, ahol csak csepegett a borvíz, máshol meríteni kellett” – mondta.
Hamar lerakódnak a pillepalackokra a borvízből kicsapódó ásványok
Fotó: László Ildikó
Mostanság már inkább csak átutazók állnak meg a kis településen, egy-egy pillepalackot töltenek meg a borvízkutaknál. Egyre kevesebben visznek haza céltudatosan, mondjuk egy hónapra való vizet.
– sétányokat alakítottak ki, padokat, szemeteseket helyeztek el stb. –, és az időszakos karbantartások sem maradnak el; ez a feladat egyébként Szentegyháza önkormányzatára hárul.
Emellett azonban még lenne ott tennivaló: egyebek mellett el kellene bontani az omladozó épületeket, és a további parkosítás is a telep előnyére válna.
– fogalmazott József Lajos.
Sajnálja ugyanakkor azt is, hogy az egykor élettel teli tábor mostanra tönkrement. „Régen, amikor egyszerre 400–500 gyerek táborozott itt, azt mondtuk, Homoródfürdő valóságos város” – elevenítette fel emlékeit.
Arról is beszélt, hogy a lótartás hagyományát szüleitől örökölte, de amúgy is nagyon szereti a lovakat. Régen autója mellett is mindig tartott legalább két jószágot, mostanra azonban már traktort is vettek, így bőven elég egy ló, főleg, ha csikót is vár. „Nálunk meredek, köves és sziklás a területek jó része, lóval pedig könnyebb ott forgolódni, ha mezőgazdasági munkát végez az ember” – magyarázta.
Fotó: László Ildikó
Arra is lenne lehetősége, hogy falus feleitől, rokonaitól kérjen kölcsön lovas szekeret, ha például boronálni kell menni, de akkor nem lenne a maga ura.
Tehát amikor neki kell, akkor kellene nekem is a lovas szekér” – tette hozzá nevetve. A mezőgazdasági munka és a hagyomány tisztelete mellett valamilyen szinten hobbiból is tartja lovát a József család. Elvégre – ahogy a közmondás is tartja – szekéren még csúnyán ülve is jobb, mint gyalog szépen menni!
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.
A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.
Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint Romániának nyugalommal kell kezelnie az amerikai vámtarifák bevezetése nyomán előállt helyzetet, elsősorban tárgyalásokra van szükség.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!