Román érettségi: nem fognak változni az eredmények, ameddig nem vezetnek be alapos reformokat

Román érettségi: nem fognak változni az eredmények, ameddig nem vezetnek be alapos reformokat

A sikeres érettségi négyéves folyamat, ha nem több, ezért csak lépésről lépésre haladva lehet elsajátítani egy nyelvet

Fotó: Veres Nándor

Hargita megye érettségi átlaga idén a második leggyengébb az országban – nagyrészt a román vizsga miatt. Oktatási szakemberekkel, román szakos tanárral és főtanfelügyelőkkel jártuk körül az okokat, hiszen mélyre menő reformokra van szükség ahhoz, hogy kimozduljon a hazai közoktatás a „holtpontról”.

Hajnal Csilla

2021. július 07., 14:372021. július 07., 14:37

2021. július 07., 17:192021. július 07., 17:19

A legtöbb magyar érettségiző csak román nyelv és irodalomból bukott el, mintegy hatvan százalékuk minden évben csak ebből nem szerez átmenőt. Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője nem tartja jó eredménynek a hatvan százalék alatti érettségi átmenési arányt, de nem sokban különbözik a tavalyi szinttől, főleg, ha majd az óvások utáni eredményeket nézzük. Ugyanakkor a főtanfelügyelő pozitívumként emelte ki, hogy végre van egy tízes átlag román nyelv és irodalomból Hargita megyében a magyar diákok körében is.

korábban írtuk

Az érettségizők fele megbukott Hargita megyében
Az érettségizők fele megbukott Hargita megyében

Az oktatási minisztérium közzétette az érettségin elért eredményeket. Országos szinten a vizsgázók 67,8 százaléka átmenőjegyet kapott, ez öt százalékkal nagyobb arány, mint az elmúlt évben. Ehhez képest Székelyföldön országos átlag alatti az átmenési arány.

Lehetséges okok

„A nyelvi elszigeteltség is a gyengébb átmenési arány okai között van, hisz a román nyelvvel csak román órán találkoznak a Hargita megyei diákok, és ez hozzájárul ahhoz, hogy a román vizsga eredmények nem olyanok, mint amit szeretnénk” – véli a főtanfelügyelő. Az okok között emelte ki ugyanakkor az elmúlt két tanév felemásságát is, hisz az online kevésnek bizonyult a teljes értékű oktatási folyamatban.

Idézet
Hamis tudásszintet is jelezhet az online felmérés, amikor több jó jegy született, és sok diákban esetleg megerősítette azt, hogy kevés erőfeszítéssel is lehet jó jegyet elérni

– emelte ki az okok között az online hátulütőit Demeter Levente.

Kérdésünkre, hogyan lehet javítani a székelyföldi diákok román nyelvi kompetenciáin, kifejtette, az öt-nyolcas diákok számára a tantervváltás jó iránynak bizonyul, még akkor is ha a vizsga nem tükrözi azt az eredményt, amit vártak. „Ez kompetenciaközpontú tanulásra és a kommunikációra helyezi a hangsúlyt.

Idézet
Az új tanterv az anyanyelvi oktatás és az idegennyelv-oktatás között van félúton, és ez jó irány.

A pedagógusokat kell segítenünk ott, ahol még nem sikerült a váltás, hogy a kompetencia és kommunikáció irányába mozduljon el az óratartás. Másrészt a diákokat arra kell ösztönözni, hogy a román nyelv Romániában fontos mindannyiunk számára, akik szeretnénk előrelépni” – foglalta össze Demeter Levente.

Nem vonzó a magyar gyerekek számára

Jobban kellene szabályozni a középiskolába való bejutást, hiszen sokkal több olyan képességű gyerek kerül be, akinek nem lenne ott a helye, hiszen egy részük nem is akar leérettségizni – véli Kovászna megye főtanfelügyelője, Kiss Imre. „A kilencedikbe való bejutási módszeren mindenképpen változtatni kellene, ha azt akarjuk, hogy a nagy többségnek sikerüljön az érettségije. Törvényileg kellene megszabni, hogy hány százalék lehet elméleti hely” – tette hozzá a főtanfelügyelő. A gyengébb érettségiátlagban a diák hozzáállásán kívül a tanprogram is benne van, hiszen a román nyelv és irodalom nem vonzó a magyar gyerekek számára, ez számukra egy szükséglet, amiből érettségizniük kell, de ez nem motiválja őket, ezért nem oldja meg a román nyelven való érvényesülésüket sem.

Sok esetben kilencesre érettségizik a diák románból, de igazából képtelen kommunikálni román nyelven, hiszen az érettségi memorizálásról szól, szövegrészek betanulásáról, és a jobb képességűek jobban veszik ezt az akadályt, azért mennek át

– magyarázta megkeresésünkre Kiss Imre.

Differenciált vizsgakövetelményekre van szükség

Ugyanakkor a humánerőforrás része is benne van a gyenge érettségi eredményekben, hiszen a pedagógusképzés is hadilábon áll Romániában.

Idézet
A román szakos tanárok esetében, akárcsak más oktatóknál, úgy látjuk, hogy sokszor hiányzik a pedagógusi elhivatottság. Ott van a tanprogram, amit le kell gyúrni, mert ebből bármi lehet az érettségin, és akkor nincs idő elmélyíteni, begyakorolni semmit

– fejtette ki a Kovászna megyei főtanfelügyelő. Szerinte rég kellett volna alkalmazni azt, hogy annak, aki anyanyelven tanul, differenciált legyen a román vizsgája is, mint ahogy idén először a nyolcadikosoknál volt. Csak az esetükben már kilenc évvel ezelőtt elkezdődött a tanterv reformálása, és most érkeztek el a vizsgához. De ezt párhuzamosan nem tették meg a középiskolásokkal.

Rá lehet fogni arra, hogy a román vizsga a magyar diákok „mumusa”, de azért készülni kell rá, hiszen Romániában vagyunk, és meg kell tanulni a román nyelvet. Nyilván hátrányos helyzetből indulnak, mert nem azt az irodalmat kellene tanulniuk a magyar gyerekeknek, mint a románoknak – magyarázta a főtanfelügyelő. „Sokan elfogadják a kudarcot, mert úgy gondolják, hogy mindent megtettek, de rossz volt a tétel, és ők áldozatok. De egy picit pozitívabb hozzáállással, nagyobb erőfeszítéssel egy ötös-hatost lehet, hogy össze tudnának hozni, ha nem nyugodnának bele az áldozat szerepébe” – fejtette ki véleményét Kiss Imre, Kovászna megyei főtanfelügyelő.

A sikeres érettségi egy négyéves folyamat

Magyarosi Zsuzsanna, az erdőszentgyörgyi Szent György Iskolaközpont román szakos tanára szerint csak úgy lehet segíteni a magyar diákok román nyelvi kompetenciájának javításán, ha lépésről lépésre haladnak, és behozzák a lemaradást, illetve hangsúlyt fektetnek a kommunikációs szintű román gyakorlására, amire nem sok idő jut. „A sikeres érettségi egy négyéves folyamat, ha nem annál több. A tőmondatokkal kell kezdeni, szavakkal, így kitérni a nyelvtanra, témakörökre leosztva. Van is egy magyar diákok számára kiadott gyakorló füzet, ezt bevittem órára, és úgy láttam, hasznos volt” – fejtette ki a román tanár. Kérdésünkre elmagyarázta,

a diákok nem érzik magukénak a román irodalom felől megközelített nyelvet.

„Nem azt mondom, hogy a román klasszikusokat ne ismerjék, de más szinten kellene közelíteni, nem az irodalomelmélet felől. Szépen hangzik az interkulturális folyamat, de a magyar és a román kultúra elég eltérő, így elég nehéz gyakorlatba ültetni ezt” – boncolgatta megkeresésünkre a román tanár.

Hozzátéve, létezik egy szakadék a vizsga és a négy éves tanterv között, és a tanár a program mellett időt kell szakítson arra is, hogy a követelményeket is megtanítsa, ilyen az érvelő esszé felépítése például, amely sok pontot ér az érettségin. „Az első tételnél vesztődnek el sokan, mert az ismeretlen szöveg, és azzal nehezebben boldogulnak, az érvelő esszé témája pedig kapcsolódik ehhez az első ponthoz. Egy közepes szintű diák boldogul a harmadik tételnél, de az idegenszövegnél és az érvelő esszénél már nem. Minden tanév egy hónapos ismétléssel kellene kezdődjön, de van amikor erre nincs idő. A kilencedik ezt megengedi, de a tizedik már nem, mert az lefedi az érettségi tételek nyolcvan százalékát, ezért az nagyon zsúfolt időbeosztás szempontjából, tizenkettedikben pedig az ismétlésen van a hangsúly” – fejtette ki számunkra Magyarosi Zsuzsanna.

A sok éves toldásos-foltozásos oktatás-politika az oka

Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ) szakmai alelnöke szerint rendszerbeli kérdésről van szó, amelyet már évek óta halogatnak a döntéshozók, nem tudják, mit kezdjenek vele, és ez nem csak kisebbségi probléma. Az érettségi eredmények nem változnak évről évre olyan óriásit, vannak évek, amikor kicsit jobbak, van amikor gyengébbek.

Egy réginek nevezhető rendszerben vizsgáznak a középiskolás diákok, és nincs semmilyen változás.

A pedagógusszövetség alelnöke szerint ki van téve az egész érettségi rendszer a külső körülmények hatásának, azaz ha olyan a tanév, akkor jobb eredményt érnek el, ha nem olyanok a feltételek, akkor gyengébbet. „A pedagógusszövetség többször kihangsúlyozta, hogy a szakma nem a megoldója a helyzetnek, nem tud írni tananyagot, tankönyveket. A döntéshozókkal való tárgyalásaink során is mindig kihangsúlyoztuk, hogy nem lehet felszínesen kezelni ezeket a problémákat. Strukturális problémamegoldó csomagra van szükség, amely mélyre-menően megvizsgálja a tananyagot, a tantervet, a követelményeket, hozzáigazítja a 21. századi kompetenciákhoz, és alulról fölfele építkezik következetesen, kitartóan.

Idézet
Nem is fognak változni az érettségi eredmények és a román nyelv megtanulásának hatékonysága sem, ameddig ezeket a reformokat nem hajtják végre a romániai közoktatásban

– szögezte le Ferencz-Salamon Alpár. Hozzátette, van egy óriási szakadék a nyelvi készségek fejlesztése, illetve a vizsgakörülmények és követelmények között, hátrányos helyzetbe hozva azokat a tanulókat, akiknél nincs olyan nyelvi környezet, amiben hatékonyabban el tudják sajátítani a nyelvet. A pedagógusszövetség alelnöke nem úgy látja, hogy a diákokban vagy a pedagógusokban kell keresni a hibát, hanem a sok éves toldásos-foltozásos oktatáspolitika az, amely ezeket a problémákat generálja, és ennek csak egy része a tanterv, a továbbképzés vagy a vizsgakövetelmények reformja. Alaposan kellene az újításhoz hozzáállnia törvényhozóknak, tananyagíróknak – vallja a szakember.

Hiányzik a rendszerszintű pályaorientáció

Szintén probléma az, hogy hiányzik a rendszerszintű, következetes pályaorientáció a hazai oktatásból. „Amíg nem »pálya-orientálom« a gyerekeket, addig csak szubjektív szempontok szerinti lesz a pályaválasztásuk kilencedikben. Továbbra is megmarad az iskolaelhagyás magas aránya, a jó eredményekkel végzők az elméleti líceumokba mennek, a gyenge eredményekkel a szakközépiskolákba, ezáltal is „hátul” tartva ezeket a tanintézeteket az alacsony érettségi átlaggal” – fejtette ki Ferencz-Salamon. De szintén fontos szempontként említette azt, hogy nem szabad egyforma mércével mérni a diákokat. Mindenfajta pedagógiai elvnek ellentmond az, ha mindenkit ugyanazon képességek alapján mérünk fel – véli az oktatásban jártas szakember. „Nem az út, hanem az eszköz a fontos, és ez megfelelően méltányos kell legyen, mert a sportban sem tud az méltányos lenni, ha egy paralimpikont versenyeztetek egy olimpikonnal” – tette hozzá Ferencz-Salamon Alpár, az RMPSZ szakmai alelnöke. 

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 23., kedd

Hamisított termékek miatt tartottak házkutatást Székelyudvarhelyen

Hamisított termékekkel való jogtalan kereskedelem megalapozott gyanúja miatt őrizetbe vettek egy férfit Székelyudvarhelyen, miután több házkutatást is tartottak a város területén.

Hamisított termékek miatt tartottak házkutatást Székelyudvarhelyen
2024. április 23., kedd

Neves nemzetközi tréner tart előadást Székelyudvarhelyen

Közös rendezvényt szervezett az RMKT és az UKKSZ csütörtökre Székelyudvarhelyen, melyen rangos előadó fog beszélni a vállalkozók számára is egyik legfontosabb területről, a vezetésről.

Neves nemzetközi tréner tart előadást Székelyudvarhelyen
2024. április 23., kedd

Nincs meglepetés: Tőke Ervin lesz az EMSZ csíkszeredai polgármesterjelöltje

Harmadjára is bevállalja a polgármesterjelöltséget Tőke Ervin Csíkszeredában, aki idén is az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) színeiben indul a városvezetői pozícióért a júniusi helyhatósági választásokon. Gyűjti a lakossági aláírásokat a támogatásához.

Nincs meglepetés: Tőke Ervin lesz az EMSZ csíkszeredai polgármesterjelöltje
2024. április 23., kedd

Csíkszeredába is elhozzák a híres akadályversenyt

Lehet jelentkezni a szeptemberben esedékes csíkszeredai Spartan Race-re. Az akadályverseny-sorozat csíkszeredai rendezvényén a városközpontot összekapcsolva Somlyó-hegyével alakítanak ki egy különböző akadályokból álló pályát.

Csíkszeredába is elhozzák a híres akadályversenyt
2024. április 23., kedd

Beiktatta választási iratcsomóit a gyergyószentmiklósi RMDSZ

Beiktatta kedden a körzeti választási irodánál a polgármesteri és önkormányzati képviselői jelöltjeinek iratcsomóit a gyergyószentmiklósi RMDSZ. A tanácsosi listán vannak változások az előválasztáson született sorrendhez képest.

Beiktatta választási iratcsomóit a gyergyószentmiklósi RMDSZ
2024. április 23., kedd

Mága Zoltán hegedűművész Marosvásárhelyen koncertezik

Mága Zoltán hegedűművész, Liszt Ferenc-díjas magyar zenész május 3-án, pénteken 19 órától marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében lép színpadra.

Mága Zoltán hegedűművész Marosvásárhelyen koncertezik
2024. április 23., kedd

Csapadék és szél: csütörtök reggelig az egész országban rossz idő várható

Jelentős csapadékra és a szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) tizenkét megyére.

Csapadék és szél: csütörtök reggelig az egész országban rossz idő várható
2024. április 23., kedd

Beszélik a román nyelvet a székelyföldi magyar diákok?

Romániában élünk, de nem igazán beszélünk románul – erre az örökös problémára hívja fel a figyelmet az április 23-án megrendezett román nyelvi kompetenciák verseny. A versenyt Hargita megyei magyar anyanyelvű 9–11. osztályos diákok számára szervezték meg.

Beszélik a román nyelvet a székelyföldi magyar diákok?
2024. április 23., kedd

Állatok vesztek oda a kápolnási tűzvészben

Porig égett egy gazdasági épület Kápolnásfaluban, a kedd hajnali tűzben számos baromfi és haszonállat elpusztult.

Állatok vesztek oda a kápolnási tűzvészben
2024. április 23., kedd

Életeket menthetnek a füst- és szén-monoxid-érzékelők

Hargita megyében is elkezdték hétfőn az Érzékelő az életért kampányban adományozott 500 füst- és szén-monoxid-érzékelő felszerelését a tűzoltóság munkatársai.

Életeket menthetnek a füst- és szén-monoxid-érzékelők
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!