Székelyföldön nagyon sok településen a tíz százalékot sem éri el az átoltottsági arány
Fotó: Haáz Vince
Negyven százalékos a különbség a legnagyobb, illetve legkisebb átoltottsági aránnyal rendelkező Hargita megyei települések között. Vannak olyan községek, ahol a lakosságnak alig néhány százaléka oltatta be magát, de az ország második legnagyobb átoltottsági arányával rendelkező település is Hargita megyei. Maros és Kovászna megyében is jelentős eltérések vannak a lista két végén található helységek között.
2021. július 12., 15:552021. július 12., 15:55
2021. július 12., 17:582021. július 12., 17:58
A legfrissebb adatok szerint Borszéken a lakosságnak majdnem a fele (43,85 százaléka) beoltatta már magát a koronavírus ellen, ezzel a rátával a település a Hargita megyei lista élén áll, országosan pedig a második helyen. Mindössze a Temes megyei Újszentes községben nagyobb, 47,9 százalékos az átoltottsági arány. Hargita megyében a második helyen Gyergyóvárhegy áll 33,8 százalékkal, a harmadik Csíkszereda 28,16 százalékkal, a negyedik Maroshévíz (27,25%), az ötödik pedig Székelyudvarhely (26,88%).
Az adatokat az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) közölte pénteken. Az összesítést korábbra várták, ám mivel megkésve készült el, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság készített egy saját statisztikát azok az adatok alapján, amelyekhez hozzáfértek. Az összesítés szerint az immunizálást tekintve abszolút számokban természetesen a nagyobb városok vezetnek – Székelyudvarhelyen például tízezren vannak beoltva –, a községek között pedig Gyergyóremete vezet 1200 beoltott lakossal, ugyanis az arányt tekintve első helyen álló lényegesen kisebb Gyergyóvárhegyen 600 beoltott teszi ki a 33,8 százalékot.
Amint arról Tar Gyöngyi, a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője tájékoztatott,
Ez a tekintetben is problémát jelent, hogy ezek a települések a Bákó megyével határos térségben vannak, ahol már haláleseteket is okozott a koronavírus delta variánsa, így ha az említett településeken megnő a fertőzések száma, az szigorú karanténozást fog maga után vonni, mert az átoltottsági arány nagyon alacsony ezekben a községekben. A CNCAV által közölt adatok szerint Gyimesközéplokon a lakosság 4,82 százaléka van beoltva, Kászonaltízen ez a ráta 5,75 százalékos, Gyimesfelsőlokon pedig 6,27.
A nagy különbségek, illetve egyes településeken az alacsony átoltottsági arány oka kezdetben az volt, hogy a vidéki lakosság nehezebben jutott hozzá az oltáshoz, lévén, hogy az oltóközpontok többnyire városokon működtek.
De ez sem érvényes minden településre, ugyanis például Csíkszentgyörgyön – ahol szintén rossz, 7,36 százalékos az átoltottsági arány – a polgármesteri hivatal aktívan részt vett a helyszíni oltás megszervezésében és népszerűsítésében – tette hozzá. Volt olyan község, például Csíkszentdomokos, ahol 120-an jelentkeztek és oltatták be magukat egy nap alatt, de olyan is, ahol senki sem ment el a helyszíni oltásra – számolt be az elmúlt napok tapasztalatairól a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
– hangsúlyozta Tar Gyöngyi. Az említett tényezők tekintetében pedig Hargita megye, főként a vidék sajnos nem áll túl jól, ráadásul ott a lakosság is hiszékenyebb, így fogékonyabb is az oltásellenes nézetekre – tette hozzá.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) legfrissebb adatai szerint Maros megyében Marosvásárhelyen a legmagasabb, 34,56 százalékos az átoltottsági arány, a megyeközponttól alig lemaradva pedig Bala község áll a második helyen 33,59 százalékkal. Egy települést listáznak még, ahol a ráta eléri a 30 százalékot, az pedig Koronka község (30,89%). Az átoltottsági arány Csatófalva (4,88%), Apold (5,93%) és Nyárádmagyarós (5,94%) községekben a legalacsonyabb.
Maros megyében Marosvásárhelyen a legmagasabb, 34,56 százalékos az átoltottsági aránycímke: Székelyföld
Fotó: Haáz Vince
Kovászna megyében mindössze egy település van, ahol eléri a 20 százalékot a beoltottak aránya, az pedig a megyeközpont. Sepsiszentgyörgyöt (22,86%) egy másik város, Kovászna követi (19,79%), a harmadik helyen pedig Kézdivásárhely (17,43%) áll. A Kovászna megyei közigazgatási egységek nagyobbik részében nem éri el a 10 százalékot a beoltottak aránya. Ez Bölön (4,29%), Előpatak (4,36%), illetve Torja (4,55%) községben a legalacsonyabb, de Nagyborosnyón sem éri el az 5 százalékot.
A CNCAV nem közölte a megyék átoltottsági arányát, az általuk közzétett térkép szerint az ország keleti, észak-keleti megyéiben a legrosszabb a helyzet e tekintetben.
A nyájimmunitásról
A nyájimmunitás vagy közösségi immunitás olyan védettség egy fertőző betegséggel szemben, amely úgy jön létre, hogy a népesség egy bizonyos részének beoltása vagy kigyógyulása védettséget biztosít a beoltatlanok számára is. Immunitás úgy is szerezhető, ha valaki megfertőződik egy kórokozóval és kigyógyul a betegségből, ezért ha a népesség egy jelentős része megfertőződik és kigyógyul, a nyájimmunitás akár vakcina alkalmazása nélkül is kialakulhat. Egy népességben, azok az egyének, akik immunitást szereztek, nem járulnak hozzá a kórokozó továbbterjedéséhez, ilyen közösségben a fertőzésláncok nagyobb valószínűséggel szakadnak meg, a terjedés ezért lelassul, vagy meg is áll. A közösség minél több tagja szerez immunitást, annál kisebb a valószínűsége, hogy a többiek találkoznak a kórokozóval. Hogy a népesség mekkora részének kell átfertőződnie, illetve védőoltást kapnia a nyájimmunitás kialakulásához, az az adott kórokozó fertőzőképességétől függ. A Covid19-pandémia esetében 70 százalékra becsülik, de nem lehet pontosan megmondani. (forrás: Wikipédia)
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
szóljon hozzá!