Rajonganak Székelyföldért a fehér gólyák

Rajonganak Székelyföldért a fehér gólyák

Fotó: Pinti Attila

A változó időjárás ellenére jó hír, hogy a fehérgólya-állomány folyamatosan növekszik térségünkben, főként a keleti tájakon, ahol igazán jól érzik magukat a tavasz hírvivői. A Háromszéki-, Csíki- és Gyergyói-medence ad otthont a legtöbb égi vándornak.

Farkas Orsolya

2023. október 28., 21:272023. október 28., 21:27

2023. október 28., 21:292023. október 28., 21:29

A hűvös tavasz ellenére egyre csak növekszik környékünkön a fészekrakók száma. Demeter László, a Természetvédelmi Területek Országos Ügynökség (ANANP) Hargita megyei kirendeltségének igazgatója mesélt a gólyák szokásairól.

Idézet
Ezek a madarak nagyjából bekalibrálják a nap hosszúságának a függvényében, hogy mikor kezdenek el vonulni, mikor indulnak be a hormonjaik, a költési ösztöneik. Sajnos gyakran kora tavasszal abba a problémába ütköznek, hogy újra beáll a fagy, lehull a hó. Ez viszont mindig így volt és számítani kell erre a rizikófaktorra

– magyarázta.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

Hozzátette, a madáron áll, mikorra időzíti a fészekrakást. Ideális esetben elhalasztja a megérkezését akkorra, amikorra már egészen biztos nem lesz hideg, például májusra már biztosan lesz táplálékforrása. A fű akkorra már kinő, és a gerinctelen állatok is előbújnak, amelyeket elfogyaszthatnak a csőrösök. Ha viszont március közepén érkeznek, akkor nagyon valószínű, hogy előfordul a késői fagy, ami akár több hetet is eltarthat, és akkor nagy eséllyel elpusztulnak. Mint kiderült, ezekre az esetekre is fel vannak készülve a madarak, szükséghelyzetben bírják az éhezést. „Sajnos van, amikor elpusztulnak. Ez azonban a természet rendje” – fogalmazott a szakember.

Növekednek a számok

A költő gólyák száma megduplázódott Hargita megyében az utóbbi 20 évben, ez pedig valószínűleg a természeti adottságoknak és az emberi tájhasználatnak tudható be. Előbbi alatt a domborzatot kell érteni, a viszonylag lapos területeket, amelyeken a medencék süllyedése és sűrű vízhálózat miatt nagyon sok a vizenyős terület is. A tájhasználat alatt pedig azt, hogy a településekhez közeli nedves réteket a nagy fűhozamuk miatt kaszálóként használják. A gazdák azzal is sokat segítenek, hogy viszonylag sok kis-közepes parcellában művelik, valamint a kaszálás időben elhúzódó, többnyire egész nyáron zajló tevékenység.

Idézet
A magas fűben olyan nagytestű rovarok találnak menedéket kaszálásig, mint szöcskék, sáskák, köztük a nemrég óriási gradációt produkáló, röpképtelen fogasfarkú szöcske. Ezek kaszáláskor fedezék nélkül maradnak, és a gólyák (és más madarak) számára bő táplálékot jelentenek, nem utolsósorban éppen a fiókanevelési időszakban

– avatott be a részletekbe az igazgató. A gradáció egyébként az állattanban használatos fogalom, jelentése túlszaporodás, tömegrajzás.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

A költő gólyák számát rendszerint községek szintjén szokták megadni. Az ANANP Hargita megyei kirendeltségének összesítése szerint Csíkszentsimon községben közel 100 gólya költött, ami magasan a legnagyobb szám Romániában. Az is kiderült, hogy az alcsíki medence az ország gólyák által legsűrűbben lakott területe. Csíkszentsimonban a nyár folyamán továbbá nyolc fészek építésének fogtak neki a fiatal gólyák, de nem tudni előre, hogy visszatérnek oda valaha, vagy sem.

Az időjárás egyszer barát, máskor ellenség

Arra a kérdésre, hogy miként hat az éghajlatváltozás a madárpopulációra, az igazgató szerint nehéz egyértelmű választ adni. Annyi biztos, hogy történnek változások, de nem köthetjük őket kétségtelenül a klímaváltozáshoz, időjárási strukturációkhoz ellenben igen. „Nagyon sok mikroszintű változás van, ami befolyásolja a fajok elterjedését, illetve azt, hogy hogyan reagál az illető faj. Nem feltétlenül hidegkedvelő fajok húzódnak vissza, és nem feltétlenül a melegkedvelő fajok törnek előre” – ismertette.

A klímaváltozás tanulmányozásához egyébként is hosszú távú adatokra van szükség, és mint kiderült, Romániában csak az utóbbi szűk 20 évről zajlanak monitorizálások. Másrészt nagyon sok más tényező hatással van a madárállományokra, elsősorban az élőhelyek megváltozása, emberi beavatkozások. Demeter László kifejtette,

európai kutatások kimutatták, hogy a mezőgazdasági területekhez kötődő madarak populációi az utóbbi évtizedekben folyamatos hanyatlásban voltak.

Ez leginkább a mezőgazdasági gyakorlatok megváltozásával hozható összefüggésbe, „a mozaikosság csökkenésével, vegyszerhasználattal, monokultúrás szántóföldi műveléssel, másrészt az extenzíven használt mezőgazdasági területek visszaszorulásával.”

Féltve őrzött kinccsé válhat a füsti fecske és a haris

A füsti fecske fő költő élőhelye Közép-Kelet-Európában az istállók, legalábbis az elmúlt évszázadokban: ez a faj nagyon kedveli, valósággal igényli a trágyadombok közelségét, ahol hemzsegnek a legyek. A háztáji gazdaságok visszaszorulásával, ennek a fajnak az állományai éppen ezért drasztikusan csökkennek.

Galéria

Rejtőzködő haris

Fotó: Milvus Group Facebook-oldala

A másik ilyen a haris faj, amely kimondottan élőhely-specialista, nedves réteghez kötődik, és ha például tavasszal nincs megfelelő mennyiségű csapadék, akkor a fű későre ér el olyan magasságot, amire ennek a fajnak szüksége van. Ekkor máshol keres magának költőhelyet. Az ügynökség vezetője szerint a tavaszi szárazság ebben az esetben klímaváltozástól függetlenül befolyásolhatja azt, hogy észleljük-e őket vagy sem. „A haris esetében úgy tűnik, hogy ténylegesen hanyatlik a faj. Ezelőtt sem volt gyakori, Románia területén belül Székelyföldön volt viszonylag nagy populációja.” Az igazgató nyomatékosította, hogy a csökkenő állományról nem mondható el biztosan, hogy a klímaváltozáshoz kötődik, következtetéseket sokkal inkább az időjárás-minták és gazdálkodási szokások alapján vonhatunk le.

Fehér gólyák, Székelyföld tiszteletreméltó vendégei

Úgy tűnik, hogy a harissal ellentétben a gólyák számára a székelyföldi körülmények megfelelőnek bizonyulnak, kellő mennyiségű táplálékhoz jutnak a fiókanevelési időszakban, ennek köszönhető az is, hogy populációjuk megduplázódott az elmúlt időkben. Ez viszont nem volt mindig így, hiszen az 1970-es években az afrikai Száhel-övben uralkodó rendkívüli szárazság akkor megtizedelte a gólyaállományt. Ezenfelül Demeter arra is felhívta a figyelmünket, hogy a fehér gólyák terjeszkedése nem olyan régi történet.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Orbán Balázsnál sem olvashatunk róluk, márpedig ha nagy gólyaállomány lett volna, akkor a néprajzkutató feltételezhetően megemlítette volna, mert nagyon látványos madarak. Viszont fekete gólyákat említ, méghozzá Csíkszentimrén, így valószínűleg azokban az időkben elterjedtebbek voltak a feketék, mint a fehér gólyák. A korai ornitológusok a 19. századtól kezdtek adatokat gyűjteni.

Idézet
Az kimutatható, hogy a fehér gólya terjeszkedése a 19. század végétől, a 20. század folyamán történt, a hegyi medencékben, tengerszint feletti magasságban. Nem tudjuk igazából, hogy ez mennyire függ össze azzal, hogy a középkorban sokkal nagyobb volt az erdőborítás, és a fehér gólya szavannai, nyílt, sztyeppi faj, tehát emiatt nem kedvelhette a vidékünket.

Az idők folyamán kialakultak a nagy, nyílt területek és akkor – kissé késői reakcióval – a fehér gólya is elkezdett szaporodni. Az alföldön például most ehhez képest nagyon silány körülmények között kell sokszor költsenek, mert nincs semmi táplálék, kivéve a nagyobb, mocsaras helyeken, mondjuk a Duna mentén” – mesélte.

Rejtelmes madárvilág

Az ügynökség igazgatója végezetül kitért arra is, hogy még mindig nem ismerjük eléggé a madárvilágot, még mindig számos újdonság, felfedezés, megfigyelés születik az évek során, amelyet hosszú távon akár a klímaváltozás is befolyásolhat, ezekről majd csak évek múltán lehet beszélni egyértelműen. „Amit tudunk tenni, kutassunk, kapcsolódjunk be a madárkutatásokba, ismerjük meg jobban a madarakat, ismerjük meg, hogy mire van szükségük ahhoz, hogy életben maradjanak minden nehézség ellenére, amit a természet és az emberi beavatkozások okoznak. Vigyázzunk az élőhelyeikre, használjuk úgy a tájat, hogy nekik is kedvezzen, ne csak az ember rövid távú igényeinek. Segítsük azokat az embereket, közösségeket, akik különösen nagymértékben járulnak hozzá a madarak számára is kedvező élőhelyek fennmaradásához” – adott megfontolandó zárszót a beszélgetésünknek Demeter László biológus, az ANANP Hargita megyei vezetője.

A madárkedvelők figyelmébe ajánljuk a Marosvásárhelyi Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkásságát és kutatásait, valamint az általuk szervezett Chituc-i gyűrűzőtábort (Chituc Ringing Campet).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 01., hétfő

Átlagos tételsorok, magabiztos diákok a román írásbelin

Megkönnyebbüléssel léptek ki hétfőn az iskola kapuján a kézdivásárhelyi érettségizők, akiknek többsége egyetértett: román nyelv és irodalomból idén nem nehéz elérni az átmenő jegyet. A humán és reál szakos tételsorok csaknem azonosak voltak.

Átlagos tételsorok, magabiztos diákok a román írásbelin
2024. július 01., hétfő

Sokan kíváncsiak a Küküllőben összegyűlő méretes halakra

Már-már székelyudvarhelyi látványosságnak számítanak a Malom utca végében megépített, a Nagy-Küküllőn átívelő faszerkezetű hídnál összegyűlő halak, többen napi szinten odasétálnak, hogy megcsodálják és etessék azokat.

Sokan kíváncsiak a Küküllőben összegyűlő méretes halakra
2024. július 01., hétfő

Magasfeszültségű vezeték hibásodott meg, szünetel az áramszolgáltatás Székelyudvarhelyen

A Tábor-negyedben, illetve Székelyudvarhely központi részén is szünetel az áramszolgáltatás, miután meghibásodás történt ez magasfeszültségű vezetéken – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Magasfeszültségű vezeték hibásodott meg, szünetel az áramszolgáltatás Székelyudvarhelyen
2024. július 01., hétfő

Drágább üzemanyag a válasz a kicsivel nagyobb minimálbérre – változások júliustól

Ismét drágulnak az üzemanyagok július 1-jétől, miután az elmúlt hetekben inkább azt láthattuk, hogy valamelyest mérséklődnek az árak. Ez az ára a minimálbér-emelésnek?

Drágább üzemanyag a válasz a kicsivel nagyobb minimálbérre – változások júliustól
2024. július 01., hétfő

Hargita megye mindhárom térségében volt medve miatti riasztás az elmúlt héten

Hét Hargita megyei településről jelentettek medve-észlelést az elmúlt egy héten – egy alkalommal a csendőrség munkatársai is be kellett avatkozzanak, hogy elkergessék lakott területről a nagyvadat.

Hargita megye mindhárom térségében volt medve miatti riasztás az elmúlt héten
2024. július 01., hétfő

Sok az osztályismétlő diák Székelyföldön

A román oktatásügyi minisztérium a Corneliu-Mugurel Cozmanciuc moldvai liberális parlamenti képviselőnek címzett válaszlevelében közöl részletes számadatokat a 2023–2024-es tanévről.

Sok az osztályismétlő diák Székelyföldön
2024. július 01., hétfő

Póthídon kell közlekedni Bikafalván is

Elkezdődött Bikafalván a régi híd elbontása a 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közötti szakaszán – tájékoztat közleményben Hargita Megye Tanácsa.

Póthídon kell közlekedni Bikafalván is
Póthídon kell közlekedni Bikafalván is
2024. július 01., hétfő

Póthídon kell közlekedni Bikafalván is

2024. július 01., hétfő

Szabálytalan irányváltóba rohant egy szabálytalanul előző – hárman megsérültek

Három személy sérült meg egy autóbalesetben Máréfalvánál, hétfőn dél körül. Az előzetes rendőrségi információkból úgy tűnik, a balesetben érintett mindkét sofőr vétkes volt.

Szabálytalan irányváltóba rohant egy szabálytalanul előző – hárman megsérültek
2024. július 01., hétfő

Műhelyfoglalkozásokra várjak a gyerekeket a Maros Megyei Könyvtárba

Újraindul a Maros Megyei Könyvtár Mesevakáció elnevezésű ünnepi programja júliusban, melynek során számos érdekes műhelyfoglalkozás várja a gyerekeket – derül ki a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményből.

Műhelyfoglalkozásokra várjak a gyerekeket a Maros Megyei Könyvtárba
2024. július 01., hétfő

A diákok többsége szerint lehetett volna nehezebb is a román érettségi

Összességében lehetett volna nehezebb is a román érettségi – vélekedett a vizsgázó diákok többsége Székelyudvarhelyen. Noha idén sem lehetett a véletlenre bízni, mégis volt, akinek bejött a számítása: pont azt a tételt kapta, amit megtanult.

A diákok többsége szerint lehetett volna nehezebb is a román érettségi
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!