Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi Sportolók utcából jelezték, hogy nyírják a platánfákat, s attól féltek olvasóink, hogy ezeket a száz évnél idősebb fákat is kivágják. A kertészeti csoport vezetője elmondta, szó sincs kivágásról, a civil szakemberek szerint az időjárás még éppen hogy, de megengedi, hogy levágják a veszélyesnek ítélt ágakat.
2010. április 14., 16:072010. április 14., 16:07
2010. április 14., 16:512010. április 14., 16:51
Fotó: Boda L. Gergely
„10–12 méter magasságig visszametsszük az ágakat az 1908-ban ültetett platánoknál. Ilyen munkálatokat a fák életében egyszer végzünk” – mondta a szakember. Hozzátette, az a speciális törvény, amely bizonyos fatípusokat véd (pl. diófát), az nem vonatkozik semmilyen növényre, amennyiben megállapítják, hogy veszélyes, kidőlhet, ráeshet javakra, emberekre. „Amit most végzünk, azt azért tesszük, hogy meghosszabbítsuk a fák életét 20-30 évvel. Addig a szintig vágjuk vissza, amíg úgy ítéljük meg, hogy életképes” – mondta Török István.
A Rhododendron civil szervezet elnöke, Szakács László ökológus, aki a szovátai polgármesteri hivatalnak segít hasonló gondok orvoslásában, megkeresésünkre hangsúlyozta: a 2007. évi 24-es számú törvény megszabja, hogy a városi díszfákat tilos kivágni és jegyzék készült bizonyos fatípusokkal, amely nem tartalmazza ugyan a platánt, de mint városi díszfa, beletartozhat ebbe a kategóriába. „Ellenben a diófát a mezőgazdasági törvény védi, különleges szempontokat figyelembe véve, mint például, hogy egy diófa kivágása esetén ötöt kell ültetni. A nyírásoknál az a lényeg, hogy: a metszések alapszabályait tartsák be. Nem szabad csonkítani, rézsútosan kell levágni az ágakat, hogy az eső ne essen egyenesen be és főként le kell kezelni. A kezelést legtöbb esetben elmúlasztják, ezért a fa egy-két éven belül kiszárad, megjelenik a gomba, s akkor már nem sokat lehet tenni, csak kivágni. A kezelésre léteznek speciális kenőanyagok, de végső esetben a sima festék is megteszi”– mondta a szakember. Hozzátette, az idő éppen csak hogy, de még elfogadható hasonló munkálatok végzéséhez, hiszen ezeket még a növények keringésének beindulta előtt kell megtenni.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.