Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) kétezer lejes pénzbírsággal sújtotta Székelykeresztúr városát, mert az önkormányzati havilap csak magyar nyelven jelenik meg. A tanács szerint ezzel hátrányos megkülönböztetés éri a magyar nyelvet nem ismerő lakosságot.
2019. május 15., 16:382019. május 15., 16:38
Az áprilisban hozott döntésről a város polgármestere ellen panaszt tett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) vezetője, Dan Tanasă számolt be blogján.
kiadója pedig egy helyi közigazgatási intézmény, amelynek feladata az állampolgárok jogainak védelme. Azt is megjegyzik, hogy a bepanaszolt önkormányzat nem zárkózott el a román nyelvű írások közlésétől sem, ha erre lett volna igény a lakosság részéről.
A 2000 lej összegű pénzbírságot a határozat szerint Székelykeresztúr közigazgatási egységre rótták ki, ugyanakkor nem kötelezték arra a várost, hogy román nyelvű tartalom is megjelenjen a lapban. Az ADEC nem először tett panaszt a csak magyar nyelven megjelenő Keresztúri Kisváros miatt, 2013-ban feljelentésük nyomán az Országos Diszkriminációellenes Tanács szintén megállapította, hogy diszkrimináció történt, de nem szabott ki semmilyen büntetést.
Következett egy újabb panasz, és 2016-ban egy másik határozat, amely a hátrányos megkülönböztetés miatt figyelmeztetésben részesítette a lap kiadóját.
Rafai Emil székelykeresztúri polgármester kérdésünkre elmondta, erről a bírságról még nem értesült, hozzátéve, az ingyenes havilapban a helyi önkormányzat határozatai román nyelven is megjelennek. A hiányolt román nyelvű tartalom kapcsán emlékeztetett,
A pénzbírság érvénytelenítése érdekében valószínűleg bírósághoz fordulnak, erről viszont csak azután születik döntés, ha a tanács határozatát hivatalosan is közlik a várossal.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
1 hozzászólás