Az állataikat és saját testi épségüket is féltik a kászoniak a medvétől. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Újabb medvetámadás történt Székelyföldön, ezúttal Kászonaltíz községben egy esztenán támadt az állatokat védeni próbáló pásztorra egy nagyvad hétfőn.
2021. július 27., 18:252021. július 27., 18:25
2021. július 27., 21:252021. július 27., 21:25
Egy ötven év körüli pásztort támadott meg hétfőn egy medve Kászonaltíz községben, miközben a pásztor az esztenáról próbálta meg elüldözni a haszonállatokat kerülő medvét. A férfit harapás és karmolás okozta sebekkel szállították a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba, információink szerint kedden haza is engedték, miután sebeit ellátták.
András Zoltán, Kászonaltíz község polgármestere lapunknak azt mondta, már nemcsak az őszi gyümölcséréskor jelennek meg a medvék a falvakban, hanem rendszeres lett a „bejárás”.
– fejtette ki a településvezető.
Amint András Zoltán részletezte, a környéken az állatok a háztáji gazdaságban jellemzően éjszaka is kint vannak, az ilyen helyeken pedig óriási károkat tud okozni egy medve. Elmondása szerint
A bejelentéseket követően az önkormányzat és a megyei kárfelmérő bizottság elvégzi a törvény által előírt felméréseket, és benyújtják a kártalanítási dossziét, amelynek eredményeként általában visszamenőleg kapnak kártérítést a gazdák. Ezzel a probléma legfőképp az, hogy
Hogy jobban megértsük, miről is van szó, a polgármester a legutóbbi medvekárt hozta fel példának, amikor a nagyvad egy úgynevezett tejkontrollos tehenet ölt meg. A tejkontroll azért fontos, mert az annak segítségével vezetett törzskönyv tartalmazza egy állatnak a származását, valamint az elődök termelési adatait. Utóbbiak révén később lehet egy becslést készíteni, hogy milyen termelőképességet örököl az állat, és ezáltal sokkal jobb áron lehet majd értékesíteni.
– világított rá a polgármester. Bizonyára a későbbiekben valamennyi kártérítést fog kapni az állatért a gazda, de a befektetett munka és energia, valamint a várt jövőkép nem kifizethető – zárta az elöljáró.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
2 hozzászólás