Fotó: Kristo Robert
Közérdekű munkálatok elvégzésére kiírt versenytárgyalások feltételei megóvásának kedvelt helyszíne lett valamiért Csíkszereda. Tavaly a közterek felújítása, illetve a taplocai terelőút építése kapcsán szembesült óvásokkal a városvezetés, utóbbi elért annyit, hogy új kiírásra volt szükség, és a kivitelezést át kellett tolni erre az évre. Most a hőszigetelésen a sor.
2012. február 08., 15:242012. február 08., 15:24
2012. február 08., 18:222012. február 08., 18:22
A kormánytól várják a keretösszeget a hőszigetelésre
Azt még nem lehet tudni, hogy ebben az évben mennyi pénzt kap Csíkszereda a kormány által támogatott tömbház-hőszigetelési program keretében. Azt viszont igen, hogy egy cég megóvta a hőszigetelési munkálatok tervezésére kiírt közbeszerzési eljárás feltételeit. A megyeszékhelyen sikeres tömbház-hőszigetelési program ez évi kiírása keretében a tervezésre idén írták ki a versenytárgyalást – tavaly erre nem kapott jóváhagyást a város –, ennek feltételeit viszont egy más megyéből jelentkező cég megóvta. „A kiírást fel kellett függeszteni, most várjuk az Óvásokat Elbíráló Országos Bizottság válaszát az ügyben, és annak megfelelően döntünk a továbbiakról” – mondta kérdésünkre Szőke Domokos alpolgármester.
Késlekedés és várakozás
A kiírásban két nagyobb csoportra osztották a munkát, és ehhez hasonló volumenű referenciát kértek a pályázóktól – ez nem tetszett az óvást benyújtó cégnek, és az sem, hogy a város kérte, a tervezés előtt mérjék fel a tömbházak jelenlegi állapotát.
Bár az óvás miatt a város költségén készülő tervezés késlekedést szenved, maga a hőszigetelési program egyelőre nem, mert még nem lehet tudni, mekkora összeget kap Csíkszereda idén a kormánytól a hőszigetelés költségei 50 százalékának fedezésére.
8 millió lej kellene
Tavaly 5 millió lejes pénzkeretet biztosított a kormány a hőszigetelési program költségeinek fedezésére Csíkszereda számára, amely a munkálatok 50 százalékának értékét jelenti, és amelyhez a város 3 milliót, a lakosság pedig 2 milliót tett hozzá. Ebben az évben is legalább ekkora összeget szeretnének. „Ha 8 milliót kapna a város, akkor a jelentkezett tömbházak mindegyikét le lehetne szigetelni” – vélte az alpolgármester. A program 2012-es kiírására 2011-ben 25 tömbház, illetve lépcsőház jelentkezett, de még maradtak a korábbi évről is jelentkezők, akik tavaly nem fértek bele a pénzkeretbe.
Szőke Domokos azt mondta, a hőszigetelési programban egy lakás számára a teljes 20 százalékos önrész átlagértékét jelentő, 800 eurónak megfelelő összeget akkor kérik a lakástulajdonosi egyesületektől, amikor megtudják, mennyi pénzt kap a város a kormánytól. A tömbházak sorrendjének összeállítása a Csíkszereda önkormányzata 2009/74-es határozatában meghatározott kritériumok (építőanyag, építés dátuma, a központi fűtésrendszerről való leválások száma) alapján történt meg.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!