Az otthonoktatásban részesülő gyereknek csak saját magának kell megfelelnie, nem másnak. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Akaratán kívül sok szülő vált az elmúlt hetekben saját gyerekének a tanítójává. Sok nehézség merül fel a családok életében az online oktatás terén, amely a hazai rendszerben jelentősen tananyagközpontú. Létezik azonban egy másfajta otthonoktatás, amelyet számos család saját elhatározásból választ, viszont ez lényegesen eltér a kényszerűségből bevezetett távoktatástól. Egyetlen közös pontot találtunk az otthonoktatás és a jelenlegi online oktatás között: időt kell hagyni az átállásra.
2020. április 23., 08:562020. április 23., 08:56
Egyre több család választja a otthonoktatás alternatíváját gyerekük nevelése, oktatása céljából. Romániában még nincs magántanulói státus, de a külföldi intézményeknél bejegyzett otthonoktatás elfogadott, a diplomák honosíthatók.
A marosvásárhelyi Zselyke most 16 éves, és kilencedik osztályos egy amerikai intézménynél, amely a tanuló saját fejlődési ritmusát követi, megválaszthatja, hogy akar-e minősítéseket, de nincs versengés a jegyekért, sokkal fókuszáltabban tud fejlődni, hiszen arra fekteti a hangsúlyt, ami őt érdekli.
Talán ebben látja a marosvásárhelyi család is a legnagyobb különbséget a mostani online oktatás és az általuk választott otthonoktatás között.
„A húgom gyereke most első osztályos, és látom, hogy mennyit kínlódnak otthon a jelenlegi helyzetben.
Nem tudnak egyáltalán másképpen tanulni most sem, ugyanaz kell, ami az iskolában kellett, csak most nincs, aki elmagyarázza a gyereknek. Egész napjuk arra ment rá, hogy a gyerek begyakorolja a szöveget, hogy mire lefilmezi, jó legyen, vagyis csak a tanítónak kell végig megfelelni. Ezzel szemben
– mondja Gyöngyvér, az otthontanuló Zselyke édesanyja. Hetedik osztály második félévétől vették ki lányukat a helyi iskolából, és íratták be egy amerikai intézmény otthonoktatási rendszerébe, mert évet kellett volna ismételnie, és nem fogadta be őt az osztályközösség – meséli az édesanya.
„Itthon a jegyek alapján ítélik meg a gyereket, és hiába tanulja meg valaki a leckét, de ha az osztályban, amikor feláll felelni, leblokkol, akkor mindenki gúnyolódik, hogy még ennyit sem tud elmondani, és az osztálytársak szünetben a tanár véleményét felnagyítva folytatják a gúnyolódást” – osztotta meg velünk az okokat az édesanya.
Az első lépés az átállás volt egyik rendszerből a másikba, és erre időt kell hagyni – meséli Gyöngyvér, hiszen ő maga sem tudta elképzelni, hogy másképp is lehet.
„Ragaszkodtam a tankönyvhöz, aggódtam, hogy mi lesz a matekkel, mert nem értünk hozzá, aztán elengedtünk tantárgyakat, és lényegében rengeteget tanul úgy, hogy konkrétan nem tanul tankönyvből, feladatokból.
Egy év volt ez az átállás, ennyi kellett, hogy én másként lássam, mert más, mint a hagyományos iskola. Számára könnyebb volt, ő vezetett rá, most is sokat tanulunk tőle, 16 évesen nagyon jól tudja, hogy mit akar. Fest, érdekli a művészet és a történelem, és mindennap maga dönti el reggel, hogy mivel szeretne aznap foglalkozni, hogyan tölti a napját.
Van olyan, hogy két napig nem is vesz könyvet a kezébe, vagy két napot csak a természetben tölt, a lényeg, hogy saját belső motivációja vezeti a fejlődésben, sokkal felszabadultabb így. Több önbizalma lett, könnyebben barátkozik, többet tud alkotni, jobban megtalálja önmagát. Ráadásul így még több alkalma van olyan csoportokba járni, ahol közös érdeklődésük van: önkéntes a színháznál, ahol jó baráti társasága van, járt táncolni, onnan is szerzett barátokat, de megvannak az óvodáskori barátai is” – mutatja be Zselykét az édesanyja.
Mivel még nincs kitaposott út a hazai otthonoktatás terén, nehezebb most az érettségire való felkészülés, azaz a családnak ki kell választania azt, hogy milyen vizsgát tegyen le a lányuk, melyiket fogadja el az egyetem, ahová menni szeretne.
„Tavalyelőtt márciusban foglalták törvénybe az otthontanulás vizsgarendszerét, mert akkor kezdtek el megjelenni itt is az első otthontanuló végzősök. A törvény szerint egy GED (General Education Development) nevű vizsgát ismernek el honosítva, de a Babeș–Bolyai és más nagyobb egyetemek a SAT (Scholastic Assessment Test) nevű, emelt szintű amerikai vizsgát ismerik el. Ezt kell kinyomoznunk, mert közben állandóan változnak itt a törvények. Lehetőség van még a magyarországi érettségire is, de az is hasonló az ittenire, csak ott nincs román nyelv.
A GED olyan teszt, ami szövegfelismerést tartalmaz: minden tantárgyból van egy kis kérdés, egy egyszerű matek, ezt kitölti, elküldi, és két óra múlva megvan a kiértékelés. Ezzel el lehet helyezkedni technikumokban, de az egyetemekre már kell az emelt szintű SAT-vizsga” – részletezi az édesanya, aki egy bukaresti családot ismer, ahol a 16 éves lány mindkét vizsgát letette, és fel is vették a zenekonzervatóriumba, államilag támogatott helyre.
A marosvásárhelyi család úgy véli, teljesen más a két oktatási rendszer, a hazai tanügyben mindenkinek ugyanaz a tananyag van felhagyva, pedig minden gyereknek más az érdeklődése, a tempója, és a tanító nem tud csak egyetlen gyerekre koncentrálni – mondja Gyöngyvér. Lánya véleményét tolmácsolva kifejtette, egyáltalán nem bánták meg a választásukat.
Mit takar az otthonoktatás?
Az otthonoktatás (angolul homeschooling) az oktatás olyan formája, ahol a gyermek nem jár óvodába, iskolába, azaz intézménybe, hanem otthon a szülei (vagy szülei által kiválasztott magántanárok) tanítják. Előfordulhat, hogy a gyermek lazán kapcsolódik az iskolához, például eljár délutáni szakkörökbe, motivált kiscsoportos foglalkozásokra. Az otthonoktatás oka és kivitelezése, azaz módszertana nagyon eltérő: lehet iskolához hasonlóan, bizonyos órarendet vagy hetirendet tartani, de létezik un. „unschooling" irányzat is, ahol teljes szabadságot adnak a gyermeki érdeklődésnek. Magyarországon az otthonoktatás magántanulói státusz keretében lehetséges: a diákot regisztrálják egy iskolába, ahol az igazgató a szülők kérelmére teljesen felmenti az óralátogatás alól. A magántanuló egy évben kétszer köteles vizsgázni. A felkészítés a szülők feladata, felelőssége. (Forrás: Wikipédia)
A rezidensvizsga eltörlésére, a képzési központok kiterjesztésére és az orvosok nyitottságára lenne szükség ahhoz, hogy megfékezhető legyen az egyre súlyosodó háziorvoshiány. Vass Leventét, az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusát kérdeztük.
Az átlagosnál melegebb, ugyanakkor csapadékosabb is lesz május első hete – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 5-től június 2-ig érvényes előrejelzéséből. A hónap további részében többnyire a sokévi átlagnak megfelelően alakul az időjárás.
A Központi Választási Iroda pénteken elutasította Nicușor Dan független elnökjelölt panaszát, amelyben azt sérelmezte, hogy a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon törvénysértő választási tartalmak jelentek meg.
Elővigyázatosságból visszahívja a Lidl a Belbake Szezámmag 200g nevű termékét, mert felmerült benne a Salmonella spp. jelenlétének gyanúja. Konkrétan a 2026. február 6-ai minőségmegőrzési idővel ellátott csomagokról van szó.
Bár korábban azt ígérték, hogy 2025-ben megjelenhet minden idők egyik legjobban várt játéka, a Rockstar Games által fejlesztett GTA VI, a fejlesztőstúdió most egy rövid közleményben jelentette be, hogy a produkció 2026 tavaszára csúszik.
Fotókat tett közzé Elena Lasconi, azt sugallva, hogy a felvételek Nicușor Dan, Victor Ponta és Florian Coldea tavaly decemberi találkozójáról készültek. Nicușor Dan ennek nyomán informatikai tartalmak meghamisításáért tett feljelentést Lasconi ellen.
Önálló koncerttel érkezik Székelyföldre a Szabó Balázs Bandája alapítója: jótékonysági célú műsorával a kovásznai unitáriusok templomépítését támogatja. A koncertre május 7-én 19 órától várják az érdeklődőket Sepsiszentgyörgyön.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel szavazni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi fordulójában.
A választói névjegyzék adatbázisát folyamatosan frissítik, tehát az abban szereplő adatok és információk pontosak – szögezte le csütörtökön az Állandó Választási Hatóság.
szóljon hozzá!