Hirdetés
Hirdetés

Óriási kontraszt ajtón kívül és belül az udvarhelyi nyomortanyán

Felújíttatna két életveszélyessé vált Budvár-negyedi tömbházat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. Az önkormányzati lakásosztó bizottság tagjai hétfőn a helyszínen megállapították, újabb szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, milyen beavatkozásokra lesz szükség. A korlát nélküli, emberi ürülékkel teli lépcsők, az orrfacsaró bűz, az omladozó folyosók, illetve az illegálisan átépített lakások kétségbeejtő képet festenek.

Fülöp-Székely Botond

2018. július 03., 13:352018. július 03., 13:35

2018. július 03., 14:032018. július 03., 14:03

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Felújíttatna két életveszélyessé vált Budvár-negyedi tömbházat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. Az önkormányzati lakásosztó bizottság tagjai hétfőn a helyszínen megállapították, újabb szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, milyen beavatkozásokra lesz szükség. A korlát nélküli, emberi ürülékkel teli lépcsők, az orrfacsaró bűz, az omladozó folyosók, illetve az illegálisan átépített lakások kétségbeejtő képet festenek.

Fülöp-Székely Botond

2018. július 03., 13:352018. július 03., 13:35

2018. július 03., 14:032018. július 03., 14:03

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Az elviselhetetlen bűz volt az első, amivel szembesültünk a Budvár-negyedi tömbházakhoz érkezve, amikor terepszemlére kísértük el a polgármesteri hivatal munkatársait. Orbán Árpád alpolgármester a helyszínen elmondta, muszáj megvizsgálják az épületeket, hiszen azok jó eséllyel lakhatatlanok. A cél az, hogy felmérjék, hányan laknak legálisan, illetve illegálisan a tömbházakban, továbbá mielőbb felújítsák azt, amit lehet. Utóbbi miatt nem kizárt, hogy el kell költözzenek az ott lakók. Egyébként az egyik tömbház jelenleg a városháza ügykezelésében áll, míg a másik egyelőre a belügyminisztériumhoz tartozik, de annak a város hatáskörébe történő átutalásáról is folynak a tárgyalások – magyarázta Orbán.

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Csak fokozódott az orrfacsaró szag, amint beléptünk az egyik tömbház omladozó bejáratán, ahol egy korlátok nélküli, lépcsőházba érkeztünk.

A lépcsőfokok is össze vannak törve, így közlekedni sem egyszerű.

Az alpolgármester megjegyezte, csoda, hogy még senki nem esett le a lépcsőkről, hiszen azok nagyon veszélyesek. Valaki rögtön ki is javította a helyiek közül, hogy történt már baleset. Az épület legfelső szintjén élők beengedtek a lakásaikba és megmutatták, hogy esőzésekkor ázik a plafonjuk, ezért ki kellene cserélni a cserepeket a tömbház tetején.

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

A lépcsőkön hagyott emberi ürülékeket kerülgetve megpróbáltunk feljutni a padlásra, ám ez lehetetlennek bizonyult: a tetőtérben szeméthalmok állták az utunkat.

Több tömbházlakásba is bepillantást engedtek a lakóik, és voltak ugyan kevésbé jó állapotban lévők, de sokat közülük teljesen felújítottak és modern bútorokkal rendeztek be. Ezekben a tisztaságra sem lehetett panasz. Ugyanakkor meglepő volt látni, hogy noha az épületek nincsenek csatlakoztatva az ivó- és szennyvíz-, valamint a villamossági hálózatokra, ezek a szolgáltatások mégis működtek egyes lakrészekben. Ez a hivatal munkatársainak is szemet szúrt. A lakók azt állították, hogy fizetnek a szolgáltatásokért.

Hiányzó korlátok, törött lépcsőfokok. Veszélyes közlekedni a Budvár-negyedi tömbházakban •  Fotó: Barabás Ákos

Hiányzó korlátok, törött lépcsőfokok. Veszélyes közlekedni a Budvár-negyedi tömbházakban

Fotó: Barabás Ákos

Szász Emil, a közösség képviselője rámutatott, az áramot az ő szórakozóhelyétől vezették el néhányan, amibe ő is beleegyezett, természetesen úgy, ha a számlákat kifizetik.

A lakásokat bejárva egyértelmű volt, hogy azokban lényeges átalakítások történtek, például több falat is kiütöttek az ott élők, akik állították, nem ők hajtották végre a módosításokat. „Ezt már így kaptuk” – hangzott el többször is, amikor kérdőre vonták őket. A polgármesteri hivatal munkatársai szerint

az átalakítások miatt komoly strukturális kár keletkezett a tömbházakban.
•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Önkényesen elfoglalt lakrészeket is találtunk. Ezt még a legálisan ott élők is rossz szemmel nézik. Egy idős férfi raktárként használta a sajátja melletti garzont, ahová csak a helyszínt biztosító helyi rendőrség közbenjárásával jutottunk be. Táskák, autógumik és egyéb összeguberált szemét volt a helyiségben. „Ha már nem lakik ott, legalább átadhatta volna a helyet egy olyan családnak, ahol sok a gyerek” – fogalmazták meg a közösség tagjai.

Hirdetés

Egyébként több ott lakó is elmondta, hogy már régen nem fizettek lakbért – „mert nem volt kinek” – ám ezt a későbbiekben megtennék, ha maradhatnának a lakásokban.

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

„Ugye, nem kell elköltözzünk?” – csak ennyit lehetett hallani a lakóktól megérkezésünk pillanatától a távozásig. Többen mondták, hogy már csempéket is vettek, hogy rendbe hozzák a folyosókat, ám a közösség egyik-másik tagja miatt nem tudtak cselekedni. Szász Emil rámutatott, a napokban a tömbházak padlását is ki fogják takarítani a lakókkal, sőt az épületek felújításában is segítenek, ha erre van igény. Azt is megtudtuk tőle, hogy

950–1000 ember él a negyedben, és mindenkit be akarnak vonni a munkába.

Hangsúlyozta, együttműködnek a polgármesteri hivatal munkatársaival.

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

További szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy eldönthessék, mit kell tenni a tömbházak ügyének rendezése érdekében – jelentette ki Orbán Árpád. Hangsúlyozta, a jelenlegi körülmények egyértelműen tarthatatlanok, félő ugyanis, hogy valakinek baja esik a lakók közül. Új bérleti szerződést szeretnének kötni minden ott élővel, ám ez a törvények szerint nem történhet meg az épületek helyreállítása előtt.

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

„Már most azt ajánlom, hogy keressenek új lakhelyet, akik illegálisan költöztek be a lakrészekbe, csak úgy önkényesen, papírok nélkül elfoglalva egy-egy helyiséget. Persze azok is gondolkodhatnak ezen, akik legálisan vannak itt, és van hová menniük. Ez biztonsági szempontból is fontos” – jegyezte meg sokat sejtetően. Hozzátette, a közösséggel együttműködve fogtak bele a helyzet rendezésébe, és szeretnék felújítani a tömbházakat, ám ezt helyi forrásokból lehetetlen finanszírozni, így még dolgoznak a megoldáson. Kiköltöztetés esetén természetesen ideiglenes lakhelyeket fognak biztosítani mindazok számára, akik hivatalosan költöztek be a Budvár-negyedi tömbházakba, de még nincs szó ilyen drasztikus intézkedésről – zárta a tájékoztatást Orbán.

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Vannak, akik nagyonis rendben tartják a lakásaikat. Ők a nemtörődöm társaikat okolják a kialakult helyzetért •  Fotó: Barabás Ákos

Vannak, akik nagyonis rendben tartják a lakásaikat. Ők a nemtörődöm társaikat okolják a kialakult helyzetért

Fotó: Barabás Ákos

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Hirdetés
6 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

A munkaügyi miniszter Facebook-oldalán lehet vitakozni az új bértörvény-tervezetről

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter bejelentette, hogy párbeszédet kezdeményez a társadalommal az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, és csütörtökön élő beszélgetést indít a témáról a Facebook-oldalán.

A munkaügyi miniszter Facebook-oldalán lehet vitakozni az új bértörvény-tervezetről
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Ha baj van, ne féljünk hívni a 112-es segélyhívó számot

Akár ezer lejes, vagy még nagyobb összegű bírságot is kiszabhatnak a 112-es egységes segélyhívó szám indokolatlan hivásáért, a hatóságok azonban nem büntetnek, ha a hívó jóhíszeműen fordul segítségért.

Ha baj van, ne féljünk hívni a 112-es segélyhívó számot
2026. június 09., kedd

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac
2026. június 09., kedd

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)

Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal

Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal
2026. június 09., kedd

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben

Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben
2026. június 09., kedd

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat

Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram, fontos újdonságot jelentettek be

Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram,  fontos újdonságot jelentettek be
2026. június 09., kedd

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket

Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket
2026. június 09., kedd

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik

Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik
Hirdetés