Felújíttatna két életveszélyessé vált Budvár-negyedi tömbházat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. Az önkormányzati lakásosztó bizottság tagjai hétfőn a helyszínen megállapították, újabb szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, milyen beavatkozásokra lesz szükség. A korlát nélküli, emberi ürülékkel teli lépcsők, az orrfacsaró bűz, az omladozó folyosók, illetve az illegálisan átépített lakások kétségbeejtő képet festenek.
2018. július 03., 13:352018. július 03., 13:35
2018. július 03., 14:032018. július 03., 14:03
Fotó: Barabás Ákos
Felújíttatna két életveszélyessé vált Budvár-negyedi tömbházat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. Az önkormányzati lakásosztó bizottság tagjai hétfőn a helyszínen megállapították, újabb szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, milyen beavatkozásokra lesz szükség. A korlát nélküli, emberi ürülékkel teli lépcsők, az orrfacsaró bűz, az omladozó folyosók, illetve az illegálisan átépített lakások kétségbeejtő képet festenek.
2018. július 03., 13:352018. július 03., 13:35
2018. július 03., 14:032018. július 03., 14:03
Az elviselhetetlen bűz volt az első, amivel szembesültünk a Budvár-negyedi tömbházakhoz érkezve, amikor terepszemlére kísértük el a polgármesteri hivatal munkatársait. Orbán Árpád alpolgármester a helyszínen elmondta, muszáj megvizsgálják az épületeket, hiszen azok jó eséllyel lakhatatlanok. A cél az, hogy felmérjék, hányan laknak legálisan, illetve illegálisan a tömbházakban, továbbá mielőbb felújítsák azt, amit lehet. Utóbbi miatt nem kizárt, hogy el kell költözzenek az ott lakók. Egyébként az egyik tömbház jelenleg a városháza ügykezelésében áll, míg a másik egyelőre a belügyminisztériumhoz tartozik, de annak a város hatáskörébe történő átutalásáról is folynak a tárgyalások – magyarázta Orbán.
Fotó: Barabás Ákos
Csak fokozódott az orrfacsaró szag, amint beléptünk az egyik tömbház omladozó bejáratán, ahol egy korlátok nélküli, lépcsőházba érkeztünk.
Az alpolgármester megjegyezte, csoda, hogy még senki nem esett le a lépcsőkről, hiszen azok nagyon veszélyesek. Valaki rögtön ki is javította a helyiek közül, hogy történt már baleset. Az épület legfelső szintjén élők beengedtek a lakásaikba és megmutatták, hogy esőzésekkor ázik a plafonjuk, ezért ki kellene cserélni a cserepeket a tömbház tetején.
Fotó: Barabás Ákos
Több tömbházlakásba is bepillantást engedtek a lakóik, és voltak ugyan kevésbé jó állapotban lévők, de sokat közülük teljesen felújítottak és modern bútorokkal rendeztek be. Ezekben a tisztaságra sem lehetett panasz. Ugyanakkor meglepő volt látni, hogy noha az épületek nincsenek csatlakoztatva az ivó- és szennyvíz-, valamint a villamossági hálózatokra, ezek a szolgáltatások mégis működtek egyes lakrészekben. Ez a hivatal munkatársainak is szemet szúrt. A lakók azt állították, hogy fizetnek a szolgáltatásokért.
Hiányzó korlátok, törött lépcsőfokok. Veszélyes közlekedni a Budvár-negyedi tömbházakban
Fotó: Barabás Ákos
Szász Emil, a közösség képviselője rámutatott, az áramot az ő szórakozóhelyétől vezették el néhányan, amibe ő is beleegyezett, természetesen úgy, ha a számlákat kifizetik.
A lakásokat bejárva egyértelmű volt, hogy azokban lényeges átalakítások történtek, például több falat is kiütöttek az ott élők, akik állították, nem ők hajtották végre a módosításokat. „Ezt már így kaptuk” – hangzott el többször is, amikor kérdőre vonták őket. A polgármesteri hivatal munkatársai szerint
Fotó: Barabás Ákos
Önkényesen elfoglalt lakrészeket is találtunk. Ezt még a legálisan ott élők is rossz szemmel nézik. Egy idős férfi raktárként használta a sajátja melletti garzont, ahová csak a helyszínt biztosító helyi rendőrség közbenjárásával jutottunk be. Táskák, autógumik és egyéb összeguberált szemét volt a helyiségben. „Ha már nem lakik ott, legalább átadhatta volna a helyet egy olyan családnak, ahol sok a gyerek” – fogalmazták meg a közösség tagjai.
Egyébként több ott lakó is elmondta, hogy már régen nem fizettek lakbért – „mert nem volt kinek” – ám ezt a későbbiekben megtennék, ha maradhatnának a lakásokban.
Fotó: Barabás Ákos
„Ugye, nem kell elköltözzünk?” – csak ennyit lehetett hallani a lakóktól megérkezésünk pillanatától a távozásig. Többen mondták, hogy már csempéket is vettek, hogy rendbe hozzák a folyosókat, ám a közösség egyik-másik tagja miatt nem tudtak cselekedni. Szász Emil rámutatott, a napokban a tömbházak padlását is ki fogják takarítani a lakókkal, sőt az épületek felújításában is segítenek, ha erre van igény. Azt is megtudtuk tőle, hogy
Hangsúlyozta, együttműködnek a polgármesteri hivatal munkatársaival.
Fotó: Barabás Ákos
További szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy eldönthessék, mit kell tenni a tömbházak ügyének rendezése érdekében – jelentette ki Orbán Árpád. Hangsúlyozta, a jelenlegi körülmények egyértelműen tarthatatlanok, félő ugyanis, hogy valakinek baja esik a lakók közül. Új bérleti szerződést szeretnének kötni minden ott élővel, ám ez a törvények szerint nem történhet meg az épületek helyreállítása előtt.
Fotó: Barabás Ákos
„Már most azt ajánlom, hogy keressenek új lakhelyet, akik illegálisan költöztek be a lakrészekbe, csak úgy önkényesen, papírok nélkül elfoglalva egy-egy helyiséget. Persze azok is gondolkodhatnak ezen, akik legálisan vannak itt, és van hová menniük. Ez biztonsági szempontból is fontos” – jegyezte meg sokat sejtetően. Hozzátette, a közösséggel együttműködve fogtak bele a helyzet rendezésébe, és szeretnék felújítani a tömbházakat, ám ezt helyi forrásokból lehetetlen finanszírozni, így még dolgoznak a megoldáson. Kiköltöztetés esetén természetesen ideiglenes lakhelyeket fognak biztosítani mindazok számára, akik hivatalosan költöztek be a Budvár-negyedi tömbházakba, de még nincs szó ilyen drasztikus intézkedésről – zárta a tájékoztatást Orbán.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Vannak, akik nagyonis rendben tartják a lakásaikat. Ők a nemtörődöm társaikat okolják a kialakult helyzetért
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat várja azoknak a székelyföldi családoknak a jelentkezését, akik gyerekeikkel a közelmúltban természeti csapásokkal sújtott székelyföldi települések valamelyikén laknak.
Közel 18 millió lejt utal ki a tartalékalapból a kormány sótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek – olvasható az RMDSZ közleményében.
6 hozzászólás