Felújíttatna két életveszélyessé vált Budvár-negyedi tömbházat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. Az önkormányzati lakásosztó bizottság tagjai hétfőn a helyszínen megállapították, újabb szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, milyen beavatkozásokra lesz szükség. A korlát nélküli, emberi ürülékkel teli lépcsők, az orrfacsaró bűz, az omladozó folyosók, illetve az illegálisan átépített lakások kétségbeejtő képet festenek.
2018. július 03., 13:352018. július 03., 13:35
2018. július 03., 14:032018. július 03., 14:03
Fotó: Barabás Ákos
Felújíttatna két életveszélyessé vált Budvár-negyedi tömbházat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. Az önkormányzati lakásosztó bizottság tagjai hétfőn a helyszínen megállapították, újabb szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, milyen beavatkozásokra lesz szükség. A korlát nélküli, emberi ürülékkel teli lépcsők, az orrfacsaró bűz, az omladozó folyosók, illetve az illegálisan átépített lakások kétségbeejtő képet festenek.
2018. július 03., 13:352018. július 03., 13:35
2018. július 03., 14:032018. július 03., 14:03
Az elviselhetetlen bűz volt az első, amivel szembesültünk a Budvár-negyedi tömbházakhoz érkezve, amikor terepszemlére kísértük el a polgármesteri hivatal munkatársait. Orbán Árpád alpolgármester a helyszínen elmondta, muszáj megvizsgálják az épületeket, hiszen azok jó eséllyel lakhatatlanok. A cél az, hogy felmérjék, hányan laknak legálisan, illetve illegálisan a tömbházakban, továbbá mielőbb felújítsák azt, amit lehet. Utóbbi miatt nem kizárt, hogy el kell költözzenek az ott lakók. Egyébként az egyik tömbház jelenleg a városháza ügykezelésében áll, míg a másik egyelőre a belügyminisztériumhoz tartozik, de annak a város hatáskörébe történő átutalásáról is folynak a tárgyalások – magyarázta Orbán.
Fotó: Barabás Ákos
Csak fokozódott az orrfacsaró szag, amint beléptünk az egyik tömbház omladozó bejáratán, ahol egy korlátok nélküli, lépcsőházba érkeztünk.
Az alpolgármester megjegyezte, csoda, hogy még senki nem esett le a lépcsőkről, hiszen azok nagyon veszélyesek. Valaki rögtön ki is javította a helyiek közül, hogy történt már baleset. Az épület legfelső szintjén élők beengedtek a lakásaikba és megmutatták, hogy esőzésekkor ázik a plafonjuk, ezért ki kellene cserélni a cserepeket a tömbház tetején.
Fotó: Barabás Ákos
Több tömbházlakásba is bepillantást engedtek a lakóik, és voltak ugyan kevésbé jó állapotban lévők, de sokat közülük teljesen felújítottak és modern bútorokkal rendeztek be. Ezekben a tisztaságra sem lehetett panasz. Ugyanakkor meglepő volt látni, hogy noha az épületek nincsenek csatlakoztatva az ivó- és szennyvíz-, valamint a villamossági hálózatokra, ezek a szolgáltatások mégis működtek egyes lakrészekben. Ez a hivatal munkatársainak is szemet szúrt. A lakók azt állították, hogy fizetnek a szolgáltatásokért.
Hiányzó korlátok, törött lépcsőfokok. Veszélyes közlekedni a Budvár-negyedi tömbházakban
Fotó: Barabás Ákos
Szász Emil, a közösség képviselője rámutatott, az áramot az ő szórakozóhelyétől vezették el néhányan, amibe ő is beleegyezett, természetesen úgy, ha a számlákat kifizetik.
A lakásokat bejárva egyértelmű volt, hogy azokban lényeges átalakítások történtek, például több falat is kiütöttek az ott élők, akik állították, nem ők hajtották végre a módosításokat. „Ezt már így kaptuk” – hangzott el többször is, amikor kérdőre vonták őket. A polgármesteri hivatal munkatársai szerint
Fotó: Barabás Ákos
Önkényesen elfoglalt lakrészeket is találtunk. Ezt még a legálisan ott élők is rossz szemmel nézik. Egy idős férfi raktárként használta a sajátja melletti garzont, ahová csak a helyszínt biztosító helyi rendőrség közbenjárásával jutottunk be. Táskák, autógumik és egyéb összeguberált szemét volt a helyiségben. „Ha már nem lakik ott, legalább átadhatta volna a helyet egy olyan családnak, ahol sok a gyerek” – fogalmazták meg a közösség tagjai.
Egyébként több ott lakó is elmondta, hogy már régen nem fizettek lakbért – „mert nem volt kinek” – ám ezt a későbbiekben megtennék, ha maradhatnának a lakásokban.
Fotó: Barabás Ákos
„Ugye, nem kell elköltözzünk?” – csak ennyit lehetett hallani a lakóktól megérkezésünk pillanatától a távozásig. Többen mondták, hogy már csempéket is vettek, hogy rendbe hozzák a folyosókat, ám a közösség egyik-másik tagja miatt nem tudtak cselekedni. Szász Emil rámutatott, a napokban a tömbházak padlását is ki fogják takarítani a lakókkal, sőt az épületek felújításában is segítenek, ha erre van igény. Azt is megtudtuk tőle, hogy
Hangsúlyozta, együttműködnek a polgármesteri hivatal munkatársaival.
Fotó: Barabás Ákos
További szakértői vizsgálatokra van szükség, hogy eldönthessék, mit kell tenni a tömbházak ügyének rendezése érdekében – jelentette ki Orbán Árpád. Hangsúlyozta, a jelenlegi körülmények egyértelműen tarthatatlanok, félő ugyanis, hogy valakinek baja esik a lakók közül. Új bérleti szerződést szeretnének kötni minden ott élővel, ám ez a törvények szerint nem történhet meg az épületek helyreállítása előtt.
Fotó: Barabás Ákos
„Már most azt ajánlom, hogy keressenek új lakhelyet, akik illegálisan költöztek be a lakrészekbe, csak úgy önkényesen, papírok nélkül elfoglalva egy-egy helyiséget. Persze azok is gondolkodhatnak ezen, akik legálisan vannak itt, és van hová menniük. Ez biztonsági szempontból is fontos” – jegyezte meg sokat sejtetően. Hozzátette, a közösséggel együttműködve fogtak bele a helyzet rendezésébe, és szeretnék felújítani a tömbházakat, ám ezt helyi forrásokból lehetetlen finanszírozni, így még dolgoznak a megoldáson. Kiköltöztetés esetén természetesen ideiglenes lakhelyeket fognak biztosítani mindazok számára, akik hivatalosan költöztek be a Budvár-negyedi tömbházakba, de még nincs szó ilyen drasztikus intézkedésről – zárta a tájékoztatást Orbán.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Vannak, akik nagyonis rendben tartják a lakásaikat. Ők a nemtörődöm társaikat okolják a kialakult helyzetért
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
6 hozzászólás