Fotó: Péter Beáta
A Székelyföld kulturális folyóirat fennállásának 25 éves évfordulóját ünnepelték pénteken a szerkesztőség csíkszeredai székhelyén található Székelyföld Galériában. A rendezvény kiemelkedő eseménye a Székelyföld-díjak átadása volt: idén Darvasi László magyarországi költőt, írót, Papp Attila Zsolt kolozsvári költőt, Szabó Árpád Töhötöm kolozsvári néprajzkutatót, valamint Szabó-Biró Brigitta csíkjenőfalvi írót díjazták.
2022. október 21., 20:292022. október 21., 20:29
A kultúra nem csak megtart, felemel, megerősít, hanem gazdasági értelemben is előre visz.
– fogalmazott Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője a Székelyföld folyóirat 25 éves születésnapi rendezvényén.
Tóth László főkonzul köszönti a 25 éves Székelyföld folyóiratot
Fotó: Péter Beáta
„Hiszem, hogy ez így van, és meggyőződésem, hogy a Székelyföld folyóirat mint irodalmi műhely, amely egyébként, mint a többi kulturális intézmény is, nagyban meghatározza az itt élő átlagemberek életminőségét, boldogulását és nagyban hozzá is járul ahhoz” – fogalmazott a főkonzul.
Zsidó Ferenc, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője köszöntötte a velük ünneplőket, és mint fogalmazott: a legnagyobb megvalósításuk az, hogy
Emléklap Ferenczes Istvánnak, a Székelyföld folyóirat alapító-főszerkesztőjének
Fotó: Péter Beáta
Ezalatt létrehozták a száz kötetes Székely Könyvtár sorozatot, többszáz író-olvasó találkozót, könyvbemutatót szerveztek. A jubileumra plakátkiállítást is összeállítottak, amelyet az eseménynek helyet adó Székelyföld Galériában lehet megtekinteni.
Zsidó Ferenc gratulál Szabó Árpád Töhötömnek a díjhoz
Fotó: Péter Beáta
Székelyföld-díjban részesült Szabó Árpád Töhötöm néprajzkutató, akiről Mirk Szidónia Kata szerkesztő a laudációban kiemelte: azon szerencsés emberek közé tartozik, akik fiatalon rátaláltak a hivatásukra.
Egy kutatót azonban nem csak a szakmai felkészültsége, diplomája, hanem az elhivatottsága tesz alkalmassá arra, hogy az előtte járók nyomdokaiba léphessen” – fogalmazott a méltató. Úgy véli, hogy kutatói, oktatói tevékenységét ismerve és szem előtt tartva kijelenthető: Szabó Árpád Töhötöm számára a tudomány nem csupán foglalkozást, a tanítás nem csak óraadást, hanem hivatást is jelent.
A díjazott elmondta, hogy tizennyolc évvel ezelőtt jelent meg először írása a Székelyföldben, és noha különböző okokból kifolyólag sosem érezte jól magát Csíkszeredában,
Ezért is örül, hogy ilyen jó helyről jön ez a díj.
Fotó: Péter Beáta
Az irodalmi Székelyföld-díjat Papp Attila Zsolt költő, újságíró vehette át. Méltatásában Zsidó Ferenc hangsúlyozta, hogy
Talán azért, mert otthonosan mozog különböző terek és idősíkok között, úgy kapcsolva össze ezeket, hogy az összekapcsolás gesztusa fontosabbá válik, mint a valamelyikben való lehorgonyzás. „Papp Attila Zsolt költészetének eredetisége abban áll, ahogyan az olvasót beinvitálja ezekbe az átmeneti terekbe az időtlenség hangulatát keltve a mulandóság közepette.
– hangzott el a méltatásban.
Papp Attila Zsolt beszédet mond a díj átvétele után
Fotó: Péter Beáta
Papp Attila Zsolt elmondta: jó érzés jó helyről díjat kapni. „A Székelyföld olyan hely és olyan szellemi műhely, mind szerkesztőségként és folyóiratként, mind egyénileg is, akikhez én személyesen is kötődöm és fölnézek rájuk.
– fogalmazott, majd a Helikon szerkesztősége részéről egy születésnapi üdvözlőlapot nyújtott át a Székelyföld főszerkesztőjének.
Fotó: Péter Beáta
A Székely Bicskarend díjjal a magyarországi Darvasi László költőt, írót jutalmazták. Fekete Vince laudációként az erre az alkalomra írt humoros verssel jelentkezett. Darvasi László beszédében a távolságról és a közelségről kapcsolatos gondolatait osztotta meg a jelenlevőkkel.
„A távolság az egy nagyon fontos dolga az embernek, de a távolság nem tud szeretni, a távolságnak nincsen intimitása, a távolságnak lehet hatalma, de személyessége nagyon kevés.
– osztotta meg gondolatait a kitüntetett. Hozzátette: szokták mondani, hogy a magyar irodalom folyóirat irodalom, folyóirat kultúra. Ez a hetvenes-nyolcvanas évekre volt igazán jellemző és a kilencvenes évektől jött a könyv, mint irodalmi objektum és próbálta elfoglalni a folyóirat szerepét, helyét. De valahogy nem tudta, mert megmaradtak az irodalmi folyóiratok és megmaradt a Székelyföld is.
Fotó: Péter Beáta
„Az embernek vannak nagy találmányai: tűz, kerék, okostelefon. De a legnagyobb találmánya mégiscsak a vers.
– fogalmazott Darvasi László.
Fotó: Péter Beáta
A kezdő tehetségeknek járó Szabó Gyula Emékdíjat a folyóirat a homoródalmási önkormányzattal és a homoródalmási unitárius közösséggel karöltve adományozta Szabó-Biró Brigittának. Sándor Krisztina a homoródalmási önkormányzat részéről kiemelte, hogy Szabó Gyuláról a Homoródalmáson élő fiatalok egyre kevesebbet tudnak és az általa a székely falu világáról írottak is egyre távolabb esnek a ma felnövő almási gyerekektől is.
– mondta el a méltatásban Sándor Krisztina.
Fotó: Péter Beáta
Fekete Vince a díjazottról elmondta, hogy a Csíkkarcfalván dolgozó magyar szakos tanárnő, aki épp az első kötetén dolgozik – amelynek hősei falusi emberek –, és amiből már részleteket közöltek a Székelyföld hasábjain. Ezt követően ismét egy saját humoros szöveget olvasott fel – Brigitta egyik hőséhez kapcsolódva.
Szabó-Biró Brigitta köszönetét fejezte ki, hogy méltónak találták a kitüntetésre, és elmesélte, hogy milyen megerősítésekben volt része ahhoz, hogy folytassa az írást. Ilyen megerősítés számára a most kapott díj is.
György Attila, Zsidó Ferenc, Mirk Kata Szidónia, Fekete Vince, Darvasi László, Szabó Árpád Töhötöm, Szabó-Biró Brigitta és Papp Attila Zsolt
Fotó: Péter Beáta
Az ünnepség végén Zsidó Ferenc megköszönte az esemény főtámogatójának, a Méhes György Alapítványnak, a Communitas Alapítványnak és Kovács Ferencnek a támogatást, valamint az olvasóknak, hogy kitartanak a kulturális folyóirat mellett.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!