Ők kapták a 25 éves Székelyföld kulturális folyóirat díjait

•  Fotó: Péter Beáta

Fotó: Péter Beáta

A Székelyföld kulturális folyóirat fennállásának 25 éves évfordulóját ünnepelték pénteken a szerkesztőség csíkszeredai székhelyén található Székelyföld Galériában. A rendezvény kiemelkedő eseménye a Székelyföld-díjak átadása volt: idén Darvasi László magyarországi költőt, írót, Papp Attila Zsolt kolozsvári költőt, Szabó Árpád Töhötöm kolozsvári néprajzkutatót, valamint Szabó-Biró Brigitta csíkjenőfalvi írót díjazták.

Péter Beáta

2022. október 21., 20:292022. október 21., 20:29

A kultúra nem csak megtart, felemel, megerősít, hanem gazdasági értelemben is előre visz.

Idézet
Hiszen az egyes emberek, egy közösség vagy egy nemzet boldogulását nagy mértékben befolyásolja a kulturális közeg, amelyben él, a kultúra, amelyet előállít és amelyet fogyaszt

– fogalmazott Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője a Székelyföld folyóirat 25 éves születésnapi rendezvényén.

Tóth László főkonzul köszönti a 25 éves Székelyföld folyóiratot •  Fotó: Péter Beáta Galéria

Tóth László főkonzul köszönti a 25 éves Székelyföld folyóiratot

Fotó: Péter Beáta

„Hiszem, hogy ez így van, és meggyőződésem, hogy a Székelyföld folyóirat mint irodalmi műhely, amely egyébként, mint a többi kulturális intézmény is, nagyban meghatározza az itt élő átlagemberek életminőségét, boldogulását és nagyban hozzá is járul ahhoz” – fogalmazott a főkonzul.

Zsidó Ferenc, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője köszöntötte a velük ünneplőket, és mint fogalmazott: a legnagyobb megvalósításuk az, hogy

az 1997-es alapítás óta eltelt huszonöt év és a Székelyföld folyóirat még mindig megvan.

Emléklap Ferenczes Istvánnak, a Székelyföld folyóirat alapító-főszerkesztőjének •  Fotó: Péter Beáta Galéria

Emléklap Ferenczes Istvánnak, a Székelyföld folyóirat alapító-főszerkesztőjének

Fotó: Péter Beáta

Ezalatt létrehozták a száz kötetes Székely Könyvtár sorozatot, többszáz író-olvasó találkozót, könyvbemutatót szerveztek. A jubileumra plakátkiállítást is összeállítottak, amelyet az eseménynek helyet adó Székelyföld Galériában lehet megtekinteni.

Az ünnepségen emléklapot nyújtottak át Ferenczes István alapító-főszerkesztőnek a Székelyföld folyóirat iránti hűségéért, majd kiosztották a Székelyföld-díjakat.

Zsidó Ferenc gratulál Szabó Árpád Töhötömnek a díjhoz •  Fotó: Péter Beáta Galéria

Zsidó Ferenc gratulál Szabó Árpád Töhötömnek a díjhoz

Fotó: Péter Beáta

Székelyföld-díjban részesült Szabó Árpád Töhötöm néprajzkutató, akiről Mirk Szidónia Kata szerkesztő a laudációban kiemelte: azon szerencsés emberek közé tartozik, akik fiatalon rátaláltak a hivatásukra.

Idézet
Szerencsés azért is, mert ahhoz az erdélyi etnográfusi nemzedékhez tartozik, akik a rendszerváltást követően a több évtizedes kényszerszünet után újraindított néprajzszakon végezhették tanulmányaikat.

Egy kutatót azonban nem csak a szakmai felkészültsége, diplomája, hanem az elhivatottsága tesz alkalmassá arra, hogy az előtte járók nyomdokaiba léphessen” – fogalmazott a méltató. Úgy véli, hogy kutatói, oktatói tevékenységét ismerve és szem előtt tartva kijelenthető: Szabó Árpád Töhötöm számára a tudomány nem csupán foglalkozást, a tanítás nem csak óraadást, hanem hivatást is jelent.

A díjazott elmondta, hogy tizennyolc évvel ezelőtt jelent meg először írása a Székelyföldben, és noha különböző okokból kifolyólag sosem érezte jól magát Csíkszeredában,

most úgy érzi, hogy most megérkezett, nagyon sok minden köti most már ehhez a helyhez.

Ezért is örül, hogy ilyen jó helyről jön ez a díj.

•  Fotó: Péter Beáta Galéria

Fotó: Péter Beáta

Az irodalmi Székelyföld-díjat Papp Attila Zsolt költő, újságíró vehette át. Méltatásában Zsidó Ferenc hangsúlyozta, hogy

a díjazott az ígéretes tehetség kategóriából az évek során átkerült a beérkező tehetség kategóriába, aki jól sáfárkodott azzal, ami megadatott neki, és életműve egyre inkább elmélyült, otthonosabbá vált.

Talán azért, mert otthonosan mozog különböző terek és idősíkok között, úgy kapcsolva össze ezeket, hogy az összekapcsolás gesztusa fontosabbá válik, mint a valamelyikben való lehorgonyzás. „Papp Attila Zsolt költészetének eredetisége abban áll, ahogyan az olvasót beinvitálja ezekbe az átmeneti terekbe az időtlenség hangulatát keltve a mulandóság közepette.

Idézet
Papp Attila Zsolt úgy írja újra a különböző mítoszokat és értelmez át különféle költői hagyományokat, hogy azok aktuálissá válnak az itt és most olvasói számára, remélhetően más korok és dimenziók olvasói számára is. Alighanem egyetemesnek nevezik az efféle lírát

– hangzott el a méltatásban.

Papp Attila Zsolt beszédet mond a díj átvétele után •  Fotó: Péter Beáta Galéria

Papp Attila Zsolt beszédet mond a díj átvétele után

Fotó: Péter Beáta

Papp Attila Zsolt elmondta: jó érzés jó helyről díjat kapni. „A Székelyföld olyan hely és olyan szellemi műhely, mind szerkesztőségként és folyóiratként, mind egyénileg is, akikhez én személyesen is kötődöm és fölnézek rájuk.

Idézet
A Helikon szerkesztője vagyok Kolozsváron, és ha nem lennék Helikonos, akkor Székelyföldes szeretnék lenni

– fogalmazott, majd a Helikon szerkesztősége részéről egy születésnapi üdvözlőlapot nyújtott át a Székelyföld főszerkesztőjének.

•  Fotó: Péter Beáta Galéria

Fotó: Péter Beáta

A Székely Bicskarend díjjal a magyarországi Darvasi László költőt, írót jutalmazták. Fekete Vince laudációként az erre az alkalomra írt humoros verssel jelentkezett. Darvasi László beszédében a távolságról és a közelségről kapcsolatos gondolatait osztotta meg a jelenlevőkkel.

„A távolság az egy nagyon fontos dolga az embernek, de a távolság nem tud szeretni, a távolságnak nincsen intimitása, a távolságnak lehet hatalma, de személyessége nagyon kevés.

Idézet
Budapestről jöttem, az messzi, távoli helynek tűnik, de ahogy most itt vagyok és veletek vagyok, azt érzem, hogy nagyon közel vagyunk egymáshoz. Hogy a közelség tud szeretni és hogy tulajdonképpen nem vagyunk messze egymástól. Ez a közelség nekem nagyon nagy erőt ad és nagyon nagy megtiszteltetést is. Boldog vagyok, hogy közel lehetek a 25 éves Székelyföldhöz

– osztotta meg gondolatait a kitüntetett. Hozzátette: szokták mondani, hogy a magyar irodalom folyóirat irodalom, folyóirat kultúra. Ez a hetvenes-nyolcvanas évekre volt igazán jellemző és a kilencvenes évektől jött a könyv, mint irodalmi objektum és próbálta elfoglalni a folyóirat szerepét, helyét. De valahogy nem tudta, mert megmaradtak az irodalmi folyóiratok és megmaradt a Székelyföld is.

•  Fotó: Péter Beáta Galéria

Fotó: Péter Beáta

„Az embernek vannak nagy találmányai: tűz, kerék, okostelefon. De a legnagyobb találmánya mégiscsak a vers.

Idézet
A versnél nincs nagyobb találmányunk, ha a művészetről beszélünk. Olyan vállalkozása az embernek a vers fenntartása és éltetése, amely nem úgy hozza meg a hasznot, mint egy bőrgyár vagy egy bánya, hanem másféleképpen, és ezt mindig is kell és illik támogatni. Nagyon fontos az, hogy ezt az Európában egyedülálló folyóiratkultúrát támogassa a mindenkori kulturális vezetés

– fogalmazott Darvasi László.

•  Fotó: Péter Beáta Galéria

Fotó: Péter Beáta

A kezdő tehetségeknek járó Szabó Gyula Emékdíjat a folyóirat a homoródalmási önkormányzattal és a homoródalmási unitárius közösséggel karöltve adományozta Szabó-Biró Brigittának. Sándor Krisztina a homoródalmási önkormányzat részéről kiemelte, hogy Szabó Gyuláról a Homoródalmáson élő fiatalok egyre kevesebbet tudnak és az általa a székely falu világáról írottak is egyre távolabb esnek a ma felnövő almási gyerekektől is.

Idézet
Helyben is egy erős kihívás közelebb hozni a mai almási fiatalokhoz Gyula bácsi műveit és szeretnénk minden évben szervezni valamit az emléke köré, túl azon, hogy van a faluban egy emlékszoba. És ebben számítunk immár idéntől Szabó-Biró Brigittára is és mindenkire, akik a korábbi években megkapták ezt a díjat

– mondta el a méltatásban Sándor Krisztina.

•  Fotó: Péter Beáta Galéria

Fotó: Péter Beáta

Fekete Vince a díjazottról elmondta, hogy a Csíkkarcfalván dolgozó magyar szakos tanárnő, aki épp az első kötetén dolgozik – amelynek hősei falusi emberek –, és amiből már részleteket közöltek a Székelyföld hasábjain. Ezt követően ismét egy saját humoros szöveget olvasott fel – Brigitta egyik hőséhez kapcsolódva.

Szabó-Biró Brigitta köszönetét fejezte ki, hogy méltónak találták a kitüntetésre, és elmesélte, hogy milyen megerősítésekben volt része ahhoz, hogy folytassa az írást. Ilyen megerősítés számára a most kapott díj is.

György Attila, Zsidó Ferenc, Mirk Kata Szidónia, Fekete Vince, Darvasi László, Szabó Árpád Töhötöm, Szabó-Biró Brigitta és Papp Attila Zsolt •  Fotó: Péter Beáta Galéria

György Attila, Zsidó Ferenc, Mirk Kata Szidónia, Fekete Vince, Darvasi László, Szabó Árpád Töhötöm, Szabó-Biró Brigitta és Papp Attila Zsolt

Fotó: Péter Beáta

Az ünnepség végén Zsidó Ferenc megköszönte az esemény főtámogatójának, a Méhes György Alapítványnak, a Communitas Alapítványnak és Kovács Ferencnek a támogatást, valamint az olvasóknak, hogy kitartanak a kulturális folyóirat mellett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 22., kedd

Villám csapott egy motorosba

Villámcsapás ért hétfő délután egy motorost a Sebes-folyó völgyében. A 26 éves fiatalembernek leállt a szíve és a légzése – számolt be a Fehér megyei rendőrség.

Villám csapott egy motorosba
Villám csapott egy motorosba
2025. április 22., kedd

Villám csapott egy motorosba

2025. április 22., kedd

Fekete zászlók a katolikus templomokon

Fekete lobogót helyeznek ki a katolikus templomokra Erdély-szerte, és a pápa temetésének napjáig este is harangoznak.

Fekete zászlók a katolikus templomokon
Fekete zászlók a katolikus templomokon
2025. április 22., kedd

Fekete zászlók a katolikus templomokon

2025. április 22., kedd

Mutatjuk, hol nem szabad parkolni a héten Csíkszeredában

Folytatódik a csíkszeredai tavaszi nagytakarítás, a városháza közösségi oldalán közzétett bejegyzés alapján mutatjuk az e heti ütemtervet.

Mutatjuk, hol nem szabad parkolni a héten Csíkszeredában
2025. április 21., hétfő

Újjászülető hagyomány Kápolnásfaluban – locsolkodás a régi idők szellemében

Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.

Újjászülető hagyomány Kápolnásfaluban – locsolkodás a régi idők szellemében
2025. április 21., hétfő

Még nem jött el a nyár, jelentős lehűlés várható

A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.

Még nem jött el a nyár, jelentős lehűlés várható
2025. április 21., hétfő

Több mint 240-en haltak meg közúti balesetben az év eleje óta

Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.

Több mint 240-en haltak meg közúti balesetben az év eleje óta
2025. április 21., hétfő

Kelemen Hunor: amit Ferenc pápa hátrahagyott, az velünk marad

A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.

Kelemen Hunor: amit Ferenc pápa hátrahagyott, az velünk marad
2025. április 21., hétfő

Anyák napi játék a Rádió GaGán

Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!

Anyák napi játék a Rádió GaGán
Anyák napi játék a Rádió GaGán
2025. április 21., hétfő

Anyák napi játék a Rádió GaGán

2025. április 21., hétfő

Aki csak hagyományos módon írja a tojásokat

A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.

Aki csak hagyományos módon írja a tojásokat
2025. április 21., hétfő

A település, ahol tűzoltótömlővel locsolják meg a lányokat, asszonyokat

A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.

A település, ahol tűzoltótömlővel locsolják meg a lányokat, asszonyokat