Nincsenek az élvonalban az erdélyi egyetemek, de regionális szinten népszerűek

Nincsenek az élvonalban az erdélyi egyetemek, de regionális szinten népszerűek

Romániban csak a MOGYE-n zajlik magyarul orvos, fogorvos és gyógyszerészképzés

Fotó: Boda L. Gergely

Országos vagy régiós szinten Marosvásárhely nem számít egyetemi központnak, annak ellenére sem, hogy öt felsőoktatási intézmény is székel a városban. Bár egyetemeinket nem jegyzik a legjobbak között, mégis népszerűek, s szerepük a város életében megkérdőjelezhetetlen.

Gáspár Botond

2017. június 07., 13:282017. június 07., 13:28

2017. június 07., 13:462017. június 07., 13:46

Közeledik az egyetemi szakdolgozatvédések, illetve a felvételik időszaka, így kissé körülnéztünk, hogy milyen szakmai megbecsülésnek örvendenek a felsőoktatási intézmények. Mivel azonban a korrekt összehasonlítás sokszor igencsak kétséges, nem árt jó előre leszögezni a kritériumokat, hogy mit vesznek figyelembe, amikor rangsorokat állítanak össze. Az sem mellékes – mint az élet más területeiről tudjuk –, hogy hol, melyik országban és kik dolgozzák ki a játékszabályokat, illetve hozzák nyilvánosságra a listákat.

Amerikai fölény

A Quacquarelli Symonds által készített és a TopUniversities.com honlapon közzétett jegyzék alapján – amelyet 2004-től készítenek el – a világ legjobb ezer egyeteme között 2016-2017-ben négy romániai tört utat magának, mindannyian a konkrét helyezés nélküli 701+ kategóriában: a Bukaresti Tudományegyetem, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetem és a Temesvári Nyugati Egyetem.

Az összeállítás szerint a világ legjobb egyeteme immár sorozatban ötödik éve az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT), majd következik a Stanford és a Harvard, ezzel pedig 2005 óta először fordult elő, hogy az eszmei pódium mindhárom fokát amerikai intézmények foglalják el.

Negyedik a Cambridge, ötödik a California Institute of Technology, hatodik az Oxford, hetedik a University College London, nyolcadik a Swiss Federal Institute of Technology, kilencedik az Imperial College London, a tizedik pedig a University of Chicago.

Oxford Európa élén

Kissé másként „látja” a helyzetet az U.S. News & World Report, amelynek 2017 Best Global Universities című top 1000-es összeállításába a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (569.), a Bukaresti Tudományegyetem (733.), a Bukaresti Műszaki Egyetem (750.) és a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetem (996.) került be, 2017-ben a világ legjobb egyetemének pedig a Harvardot választották, majd következik a Massachusetts Institute of Technology, a Stanford, a California-Berkeley és a California Institute of Technology.

Az európai topot fölényesen Nagy-Britannia vezeti az Oxford, a Cambridge és az Imperial College London által.

Svájci előretörés

A QS szakemberei úgy vélik, a rangsor első tíz pozíciója viszonylag stabilnak tekinthető, annak ellenére, hogy a svájci Swiss Federal Institute of Technology folyamatosan tör előre, miközben a nyugat-európai, főként a nagy-britanniai és németországi egyetemek folyamatosan hátrébb kerülnek és az oroszországiak, valamint dél-koreaiak növekedése rendkívüli. A jegyzékben 81 ország 916 egyeteme szerepel, a top 200-ba 33 ország jutott be, a legtöbb intézményt (48-at) az USA adja, következik Nagy-Britannia (30), Hollandia (12), Németország (11), Kanada és Ausztrália (9-9), Japán (8), Kína (7), Franciaország, Svédország és Hongkong (5-5).

A QS egyetemi rangsorolás kulcsindikátorokat vesz figyelembe, mint például a tudományos kutatások, az oktatás minősége, a diplomások foglalkoztathatósága, külföldi diákok aránya, külföldi oktatók aránya, az oktatók reputációja, a diplomások reputációja a munkaadók körében, a diáklétszám és az oktatók számának aránya, a szakkiadványokban megjelent publikációk száma.

A legutóbbi jegyzék elkészítéséhez pedig 74 651 professzor és 37 781 egyetemi alkalmazott járult hozzá, 10,3 millió újságcikket és 66,3 millió hivatkozást elemeztek, több mint 3800 egyetemet vizsgáltak meg, közülük 916-ot értékeltek. Megjegyzendő, hogy csak azokat az intézményeket mérik, amelyek ezt kérik és amelyek elküldik az ehhez szükséges dokumentumokat.

Három orosz a dobogón

A QS adatai alapján Európa és Közép-Ázsia legjobb egyeteme a moszkvai Lomonoszov Állami Egyetem, következik a Novoszibirszki Állami Egyetem és a Szentpétervári Állami Egyetem, negyedik a prágai Károly Egyetem, ötödik az észt Tartui Egyetem, hatodik a lengyel Varsói Egyetem, hetedik a krakkói Jagelló Egyetem és a prágai Műszaki Egyetem, kilencedik az isztambuli Boszporusz Egyetem, tizedik pedig brünni Masaryk Egyetem. Ebből tehát kitűnik, hogy az első tíz között három-három orosz és cseh, két lengyel, valamint egy-egy észt és török felsőoktatási intézmény szerepel.

A legjobb magyarországi egyetem a 15. helyet elfoglaló Szegedi Tudományegyetem, következik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (22.),

a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (27.), a Debreceni Egyetem (29.), a budapesti Corvinus Egyetem (41.), a Pécsi Tudományegyetem (58.) és a Miskolci Egyetem (82.).

A romániai egyetem sorát a 32. helyen álló Bukaresti Tudományegyetem nyitja, megelőzve a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemet (36.),

a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetemet (49.), a Temesvári Nyugati Egyetemet (59.) és a jászvásári Gheorghe Asachi Műszaki Egyetemet (61.).

Galéria

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem főépületének bejárata. Romániában az elsők között. Archív

A Babes-Bolyai az első

Egy másik, a 4icu.org honlapon közzétett rangsor szerint

a legjobb romániai felsőoktatási intézmény a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem, majd következik a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetem, a Bukaresti Tudományegyetem, a Bukaresti Műszaki Egyetem,

a bukaresti Gazdaságtudományi Akadémia, a kolozsvári Műszaki Egyetem, a jászvásári Gheorghe Asachi Műszaki Egyetem, a Temesvári Nyugati Egyetem, a brassói Transilvania Egyetem, tizedik pedig a Temesvári Műszaki Egyetem. A marosvásárhelyi intézmények sorában az első helyet a Petru Maior Egyetem foglalja el (összesítésben a 31.), következik a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (39.), a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem (52.) és a Dimitrie Cantemir Egyetem (67.).

Az oktatási minisztérium is elkészítette a jelenleg működő 92 állami egyetem jegyzékét, a nyolcadik helyen nyolc, a hetedik helyen négy, a hatodik helyen három intézmény osztozik és egyik sem vásárhelyi, az ötödik a Temesvári Nyugati Egyetem, a negyedik a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetem,

a harmadik a Bukaresti Műszaki Egyetem, a második a Bukaresti Egyetem, a legjobbnak pedig a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemet ítélték. Ebből kiderül tehát, hogy Románia legjobbnak vélt húsz egyeteme között nem szerepel marosvásárhelyi.

Vásárhelyi értékelések

Ezek ismeretében a marosvásárhelyi felsőoktatási intézményeknél érdeklődtünk. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem főtitkára, Bordi Alíz arról tájékoztatott, hogy az októberi felmérés következtében rendelkeznek a szükséges akkreditációval, de hivatalos helyezésről nincs tudomása. A magyar tagozatra főként Maros, Hargita és Kovászna megyékből érkeznek hallgatók, de vannak diákjaik Arad, Szatmár, Bihar megyékből, illetve „szép számmal” Magyarországról is, a román tagozat diákjai pedig Románia minden részéről érkeznek. Legnépszerűbb a színész és az audiovizuális kommunikáció szak.

A Petru Maior Egyetem közkapcsolati felelőse, Gabriela Boangăr arról tájékoztatott, hogy az oktatás minőségére vonatkozóan az intézményt az ARACIS „magas bizalmi fokozattal” illette, diákjaik túlnyomó többsége pedig Maros, Hargita, Kovászna, Beszterce-Naszód, Neamţ, Bákó és Botoşani megyékből származik.

Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem közkapcsolati felelőse, Cătălin Dogar szerint nincs olyan országos szinten elfogadott rangsor, amely a felsőoktatás minőségét, tudományos értékét mérné, a MOGYE-nek pedig erőssége, hogy több olyan szakot működtet, amely az országban egyedülálló (orvosi szépségápolás, sporttanácsadó). Az egyetemre a rei.gov.ro adatmérő szerint főként az erdélyi és partiumi megyékből érkeznek diákok, de a térkép kirajzolta Bukarest, Craiova, Vajdahunyad, Galac térségét is.

Fontos megjegyezni, hogy Romániában csak a MOGYE-n zajlik magyarul orvos-, fogorvos- és gyógyszerészképzés, továbbá a Sapientia-EMTE főként Maros megyei és székelyföldi diákokat fogadó marosvásárhelyi karán kizárólag magyar nyelven zajlik az oktatás, az intézmény vezetősége szerint olyan szakterületeken, amelyeken más egyetemeken háttérbe szorult a magyar tagozat, vagy hiányszakmáknak számítanak. Ezek a szempontok alapján tehát kijelenthető, hogy utóbbi két intézménynek kiemelt szerepe van az erdélyi magyar közösség szempontjából.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 01., szerda

Őrizetbe vették az autótolvajokat

Őrizetbe vették azt a két fiatalt a rendőrök, akik a gyanúk szerint keddre virradóan elloptak egy gépkocsit Máréfalván, majd Székelyudvarhelyen egy gyalogos ösvényen, megrongálódva hátrahagyták a járművet.

Őrizetbe vették az autótolvajokat
Őrizetbe vették az autótolvajokat
2024. május 01., szerda

Őrizetbe vették az autótolvajokat

2024. május 01., szerda

Kijelölték a Háromszéken is áthaladó Brassó–Bákó autópálya tervezőjét

Több mint egy évvel a közbeszerzési eljárás elindítása után, öt halasztást követően a közúti infrastruktúrát kezelő társaság kijelölte a céget, amely befejezheti a Brassót Bákóval összekötő, Háromszéken áthaladó autópálya megvalósíthatósági tanulmányát.

Kijelölték a Háromszéken is áthaladó Brassó–Bákó autópálya tervezőjét
2024. május 01., szerda

Iktatta jelöltjeit az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezete

Huszonnégy tanácsosjelölt, illetve az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezetének előválasztásán nyertes Szakács-Paál István polgármesterjelölt is leadta kedden a helyhatósági választásokon való induláshoz szükséges dokumentumokat a helyi választási irodában.

Iktatta jelöltjeit az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezete
2024. május 01., szerda

Ember Attila az EMSZ székelyudvarhelyi szervezetének polgármesterjelöltje

Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) színeiben indul a székelyudvarhelyi polgármesteri címért Ember Attila vállalkozó – jelentette be Facebook-oldalán a jelölt.

Ember Attila az EMSZ székelyudvarhelyi szervezetének polgármesterjelöltje
2024. május 01., szerda

Maros Megyei Tanács: A kritikus technológiákba való beruházásokra várunk projektötleteket a Maros megyei vállalkozóktól

A Maros Megyei Tanács tájékoztatja a magánszféra szereplőit a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó Méltányos Átállási Program finanszírozási lehetőségéről a Stratégiai Technológiák Európáért Platform (STEP) keretében.

Maros Megyei Tanács: A kritikus technológiákba való beruházásokra várunk projektötleteket a Maros megyei vállalkozóktól
2024. május 01., szerda

Illegális építkezéseket ellenőriz a Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség

Engedély nélküli építkezéseket is észlelt Sepsiszentgyörgy területén a helyi rendőrség az elmúlt hetekben. Közleményükben azt is megállapítják: a jelenség nem új keletű.

Illegális építkezéseket ellenőriz a Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség
2024. április 30., kedd

Nem tágít Nyikómalomfalváról a medve

Nagyvad jelenlétét észlelték a Farkaslaka községi Nyikómalomfalván kedden este. Az elmúlt egy hétben a környékbeli juhtanyán ólálkodott a medve, és egy lakóházba is megpróbált betörni.

Nem tágít Nyikómalomfalváról a medve
2024. április 30., kedd

Korcsolya- és focipálya is lesz a parajdi sóbánya új szintjén

Műjégpályával, foci- és kötélpályával teszik a kikapcsolódásra és szórakozásra alkalmassá a parajdi sóbánya új látogatói szintjét, és még egy bár is helyet kap a részlegen.

Korcsolya- és focipálya is lesz a parajdi sóbánya új szintjén
2024. április 30., kedd

Megyei jelöltjeit iktatta a háromszéki MPE

A Magyar Polgári Erő kedden nyújtotta be jelöltjeinek dokumentációját Kovászna Megye Tanácsának elnöki és tanácsosi tisztségeire. A párt képviselői a vállalkozók ösztönzésére, turizmusra, sportra összpontosítanának.

Megyei jelöltjeit iktatta a háromszéki MPE
2024. április 30., kedd

Nyugdíjba vonulásra készül Klaus Iohannis

A Szeben megyei főtanfelügyelő kedden az Agerpresnek megerősítette, hogy többé nem oktat már fizikát a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban Klaus Iohannis államfő, mert nyugdíjba vonul.

Nyugdíjba vonulásra készül Klaus Iohannis
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!