Romániban csak a MOGYE-n zajlik magyarul orvos, fogorvos és gyógyszerészképzés
Fotó: Boda L. Gergely
Országos vagy régiós szinten Marosvásárhely nem számít egyetemi központnak, annak ellenére sem, hogy öt felsőoktatási intézmény is székel a városban. Bár egyetemeinket nem jegyzik a legjobbak között, mégis népszerűek, s szerepük a város életében megkérdőjelezhetetlen.
2017. június 07., 13:282017. június 07., 13:28
2017. június 07., 13:462017. június 07., 13:46
Közeledik az egyetemi szakdolgozatvédések, illetve a felvételik időszaka, így kissé körülnéztünk, hogy milyen szakmai megbecsülésnek örvendenek a felsőoktatási intézmények. Mivel azonban a korrekt összehasonlítás sokszor igencsak kétséges, nem árt jó előre leszögezni a kritériumokat, hogy mit vesznek figyelembe, amikor rangsorokat állítanak össze. Az sem mellékes – mint az élet más területeiről tudjuk –, hogy hol, melyik országban és kik dolgozzák ki a játékszabályokat, illetve hozzák nyilvánosságra a listákat.
A Quacquarelli Symonds által készített és a TopUniversities.com honlapon közzétett jegyzék alapján – amelyet 2004-től készítenek el – a világ legjobb ezer egyeteme között 2016-2017-ben négy romániai tört utat magának, mindannyian a konkrét helyezés nélküli 701+ kategóriában: a Bukaresti Tudományegyetem, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetem és a Temesvári Nyugati Egyetem.
Negyedik a Cambridge, ötödik a California Institute of Technology, hatodik az Oxford, hetedik a University College London, nyolcadik a Swiss Federal Institute of Technology, kilencedik az Imperial College London, a tizedik pedig a University of Chicago.
Kissé másként „látja” a helyzetet az U.S. News & World Report, amelynek 2017 Best Global Universities című top 1000-es összeállításába a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (569.), a Bukaresti Tudományegyetem (733.), a Bukaresti Műszaki Egyetem (750.) és a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetem (996.) került be, 2017-ben a világ legjobb egyetemének pedig a Harvardot választották, majd következik a Massachusetts Institute of Technology, a Stanford, a California-Berkeley és a California Institute of Technology.
A QS szakemberei úgy vélik, a rangsor első tíz pozíciója viszonylag stabilnak tekinthető, annak ellenére, hogy a svájci Swiss Federal Institute of Technology folyamatosan tör előre, miközben a nyugat-európai, főként a nagy-britanniai és németországi egyetemek folyamatosan hátrébb kerülnek és az oroszországiak, valamint dél-koreaiak növekedése rendkívüli. A jegyzékben 81 ország 916 egyeteme szerepel, a top 200-ba 33 ország jutott be, a legtöbb intézményt (48-at) az USA adja, következik Nagy-Britannia (30), Hollandia (12), Németország (11), Kanada és Ausztrália (9-9), Japán (8), Kína (7), Franciaország, Svédország és Hongkong (5-5).
A legutóbbi jegyzék elkészítéséhez pedig 74 651 professzor és 37 781 egyetemi alkalmazott járult hozzá, 10,3 millió újságcikket és 66,3 millió hivatkozást elemeztek, több mint 3800 egyetemet vizsgáltak meg, közülük 916-ot értékeltek. Megjegyzendő, hogy csak azokat az intézményeket mérik, amelyek ezt kérik és amelyek elküldik az ehhez szükséges dokumentumokat.
A QS adatai alapján Európa és Közép-Ázsia legjobb egyeteme a moszkvai Lomonoszov Állami Egyetem, következik a Novoszibirszki Állami Egyetem és a Szentpétervári Állami Egyetem, negyedik a prágai Károly Egyetem, ötödik az észt Tartui Egyetem, hatodik a lengyel Varsói Egyetem, hetedik a krakkói Jagelló Egyetem és a prágai Műszaki Egyetem, kilencedik az isztambuli Boszporusz Egyetem, tizedik pedig brünni Masaryk Egyetem. Ebből tehát kitűnik, hogy az első tíz között három-három orosz és cseh, két lengyel, valamint egy-egy észt és török felsőoktatási intézmény szerepel.
a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (27.), a Debreceni Egyetem (29.), a budapesti Corvinus Egyetem (41.), a Pécsi Tudományegyetem (58.) és a Miskolci Egyetem (82.).
a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetemet (49.), a Temesvári Nyugati Egyetemet (59.) és a jászvásári Gheorghe Asachi Műszaki Egyetemet (61.).
A Babeș-Bolyai Tudományegyetem főépületének bejárata. Romániában az elsők között. Archív
Egy másik, a 4icu.org honlapon közzétett rangsor szerint
a bukaresti Gazdaságtudományi Akadémia, a kolozsvári Műszaki Egyetem, a jászvásári Gheorghe Asachi Műszaki Egyetem, a Temesvári Nyugati Egyetem, a brassói Transilvania Egyetem, tizedik pedig a Temesvári Műszaki Egyetem. A marosvásárhelyi intézmények sorában az első helyet a Petru Maior Egyetem foglalja el (összesítésben a 31.), következik a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (39.), a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem (52.) és a Dimitrie Cantemir Egyetem (67.).
Az oktatási minisztérium is elkészítette a jelenleg működő 92 állami egyetem jegyzékét, a nyolcadik helyen nyolc, a hetedik helyen négy, a hatodik helyen három intézmény osztozik és egyik sem vásárhelyi, az ötödik a Temesvári Nyugati Egyetem, a negyedik a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetem,
Ezek ismeretében a marosvásárhelyi felsőoktatási intézményeknél érdeklődtünk. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem főtitkára, Bordi Alíz arról tájékoztatott, hogy az októberi felmérés következtében rendelkeznek a szükséges akkreditációval, de hivatalos helyezésről nincs tudomása. A magyar tagozatra főként Maros, Hargita és Kovászna megyékből érkeznek hallgatók, de vannak diákjaik Arad, Szatmár, Bihar megyékből, illetve „szép számmal” Magyarországról is, a román tagozat diákjai pedig Románia minden részéről érkeznek. Legnépszerűbb a színész és az audiovizuális kommunikáció szak.
A Petru Maior Egyetem közkapcsolati felelőse, Gabriela Boangăr arról tájékoztatott, hogy az oktatás minőségére vonatkozóan az intézményt az ARACIS „magas bizalmi fokozattal” illette, diákjaik túlnyomó többsége pedig Maros, Hargita, Kovászna, Beszterce-Naszód, Neamţ, Bákó és Botoşani megyékből származik.
Fotó: Boda L. Gergely
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem közkapcsolati felelőse, Cătălin Dogar szerint nincs olyan országos szinten elfogadott rangsor, amely a felsőoktatás minőségét, tudományos értékét mérné, a MOGYE-nek pedig erőssége, hogy több olyan szakot működtet, amely az országban egyedülálló (orvosi szépségápolás, sporttanácsadó). Az egyetemre a rei.gov.ro adatmérő szerint főként az erdélyi és partiumi megyékből érkeznek diákok, de a térkép kirajzolta Bukarest, Craiova, Vajdahunyad, Galac térségét is.
Fontos megjegyezni, hogy Romániában csak a MOGYE-n zajlik magyarul orvos-, fogorvos- és gyógyszerészképzés, továbbá a Sapientia-EMTE főként Maros megyei és székelyföldi diákokat fogadó marosvásárhelyi karán kizárólag magyar nyelven zajlik az oktatás, az intézmény vezetősége szerint olyan szakterületeken, amelyeken más egyetemeken háttérbe szorult a magyar tagozat, vagy hiányszakmáknak számítanak. Ezek a szempontok alapján tehát kijelenthető, hogy utóbbi két intézménynek kiemelt szerepe van az erdélyi magyar közösség szempontjából.
Szerda az utolsó nap, amikor még osztják az érintettek számára az energia-kiegészítő juttatást Gyergyószentmiklóson.
A Székely Mikó Kollégium 2020-ban elkezdett általános felújítása keretében visszaadták régi fényét a főépületben levő múzeumterem patinás kazettás mennyezetének. Ez alkalomból Mikó Imre előtt is tisztelegtek a hagyatékából nyílt kiállítással.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának temetési szertartásával egyidőben gyászmisét tartanak csütörtökön Csíksomlyón.
A keresőcsapatok kedden délután megtalálták a kiskorút, aki a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén tűnt el a délben.
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
szóljon hozzá!