Jelentős fejlesztéstől eshet el Csíkszentkirály, ha úgy döntenek, nem adják át a szennyvíz- és ivóvíz-szolgáltatást a Harvíznek
Fotó: Farkas Tamás
Nehéz helyzetbe került Csíkszentkirály önkormányzati képviselő-testülete, ugyanis a községi ivóvíz- és szennyvízhálózat Harvíz Rt.-nek való átadásáról kell döntenie. Mivel az önkormányzati képviselők között nincs teljes egyetértés, így már hónapok óta húzódik a döntéshozatal. Az előzményekről és a jelenlegi helyzetről a polgármesterrel, a jövőről pedig a Harvíz vezetőjével beszéltünk.
2018. május 12., 19:002018. május 12., 19:00
Többen is azért aggódnak Csíkszentkirályon, mert úgy tudják, hogy a csíkszentkirályi Ecken Közműtől átvenné a Harvíz Rt. az ivóvíz és szennyvíz szolgáltatását a községben. Ugyanakkor a helyi alapítású kft. sorsa is többeket aggaszt. Ennek okán felkerestük Székely Ernőt, Csíkszentkirály polgármesterét, akitől arról érdeklődtünk, hogy mikor és hogyan döntöttek helyi közmű létesítése mellett, és mi vezetett ahhoz, hogy a felszámolásán kezdjenek gondolkodni.
Még 2008-ban lépett be a Hargita Víz Fejlesztési Egyesületbe Csíkszentkirály alapítótagként, amely létrehozta a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltatót ‒ ami köztudottan ivóvíz- és szennyvízrendszerek működtetésével foglalkozik.
‒ elevenítette fel az előzményeket a polgármester. Hozzátette, azt is elhatározták, hogy mindaddig nem adják át hálózataikat, amíg a Harvíz nem fejleszt a községben.
Ezt követően 2013-ban létrehozták az Ecken Közművet, amely Csíkszentkirály csatorna- és ivóvízrendszerének működtetésével foglalkozik, ennek 100 százalékos tulajdonosa a helyi polgármesteri hivatal.
A községvezető meglátása szerint, tavaly év közepén kellett volna megemelniük az árakat, hogy elkerüljék a veszteséget. Ezt azért nem lépték meg, mivel abban bíztak, hogy a Nagy Infrastrukturális Operatív Program (POIM) révén Csíkszentkirályon is fejleszthetik a meglévő rendszereket, így
‒ tájékoztatott.
Arra is kitért az elöljáró, hogy a közmű könyvelője összeállított egy beszámolót, amelyben rámutat arra, hogy
A polgármester egy gyors számítást is végzett, ami szerint, ha egy lejjel emelik az árakat, akkor egy köbméter után 6,13 lejt kellene fizetniük a helyieknek víz- és szennyvízdíjra, míg az 1,5 lejes emelés után 7,15 lejt ‒ ezek áfás értékek. Ez az ár a Harvíz áraihoz már nagyon közelítene, így nem lenne sokkal megterhelőbb a helyiek számára, ha a regionális szolgáltató árait kellene fizetniük ‒ vélekedett az illetékes. Megjegyezte, emellett egy szakcég felelne a rendszerért megfelelő műszaki felszereléssel és tudással, így nem lenne olyan eset, mint korábban, hogy egy csőtöréskor több helyen is ásni kell egy utcában, mire kiderül, hogy hol is van a hiba.
Arról is beszámolt Székely Ernő, hogy a POIM-pályázat révén esetükben elsősorban meglévő rendszereket fejleszthetnék, illetve a hiányzó utcákban kiépítenék azokat. Példaként párat említett: kiépülne a két hálózat az Olt utca vasúton túli részén, a zsögödi részen a Fenyés utcában, mindkét rendszer elérhetővé válna a temetőben, megtörténhetne a strand és a sportpálya melletti öltöző csatornázása, illetve 10-11 zsákutcában is elérhetővé tennék mindkét hálózatot. Emellett
Hangsúlyozta azt is, hogy a Harvíz nem fejleszthet azokban a településeken, ahol nem ő szolgáltat, így amennyiben nem szavazzák meg a szolgáltatások átadását, a fent említett beruházás nem valósul meg. S mivel
A meglévő rendszerek fejlesztésének, bővítésének helyszíneit mutatja Székely Ernő
Fotó: Gecse Noémi
Ezeket a hozadékokat figyelembe véve a polgármester úgy látja, nem érdemes a helyi veszteséges közművet fenntartani, még ha ők is alapították. Megjegyezte ugyanakkor, hogy mivel a Hargita Víz Fejlesztési Egyesületnek is alapítótagja a község, így nem idegennek adnák át azt.
‒ hangsúlyozta. Továbbá kiemelte, hogy mindemellett a közmű négy alkalmazottja sem maradna munka nélkül, hiszen őket is átvenné a regionális szolgáltató. A tanácsosoknak a döntést május végéig meg kell hozniuk, arról ugyanis mihamarabb értesíteniük kell a Harvízet.
‒ annál is inkább, mert mostanra Csíkszék legtöbb településén a Harvíz szolgáltat, s ha most kimaradnak a sorból, úgy járhatnak „mint a nyájtól elcsatangolt bárány, amely a farkasok martalékává válik”. Végezetül fontosnak tartotta elmondani, hogy a falu közössége olyan, mint egy nagy család, emiatt amennyiben valaki aggódik a közmű eladása miatt, az bátran felkeresheti a polgármestert, a tanácsosi testületet, és elmondhatja a nézeteit.
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. igazgatója megkeresésünkre elmondta, ahhoz hogy egy település bekapcsolódhasson az általuk elérhető programokba, két feltételnek kell eleget tegyen. Egyrészt
Csíkszentkirály az első feltételnek eleget tesz, a másodikról viszont még nem döntött az önkormányzati testület.
‒ részletezte az igazgató. Hozzátette, az alcsíki községek ‒ köztük Csíkszentkirály ‒ rendszereinek fejlesztését pályázati úton, integráltan oldják majd meg.
Az erre vonatkozó tervek készítése már folyamatban van, de hogy mire lesz majd finanszírozás, azt egyelőre nem tudni.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!