Fotó: Pinti Attila
Az erős lokális identitású kárpátaljai magyaroknak ha lesz hová visszatérniük, vissza is térnek majd – hangzott el a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor hagyományos péntek reggeli nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetésén.
2022. július 22., 14:462022. július 22., 14:46
A nyugat-európai, kárpátaljai, erdélyi, felvidéki, muravidéki, vajdasági és horvátországi magyar közösségek vezetői, illetve a magyar kormány képviselői jelenlétében, a közönség soraiban Tőkés Lászlóval tartották péntek reggel Tusványos hagyományos, Hogyan tovább Kárpát-medence? című nemzetpolitikai előadását a Lőrincz Csaba-sátorban.
Elsőként a Svédországban élő, a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének elnöke, Bihari Szabolcs szólt a közönséghez, a skandináv államban uralkodó helyzetet ismertetve. Mint fogalmazott, „nem a legjobb az irány”, áldatlan állapotok alakultak ki a 2015 utáni migránspolitika miatt, és ennek következményeként az ország nagyobb városaiban „mindennapossá váltak a leszámolások, lövöldözések”, úgynevezett no-go zónák alakultak ki, migránsok támadnak a rendőrökre, tűzoltókra, mentősökre. Ez pedig – elmondása szerint – a lakosság körében növekvő elégedetlenséget szül, egyre fontosabbá válik a biztonság, amelyről a politikum „eleinte nem akart beszélni, de mára megkerülhetetlen lett”. A törvénysértők kitoloncolása hatástalannak bizonyult, és
– fogalmazott. A tizennyolc nyugati ország magyar szervezeteinek szövetségét vezető Bihari a legfontosabb feladatnak azt tartja, hogy biztosított legyen a másod-, harmadgenerációs magyar gyökerű gyerekek nyelvoktatása – ezt Európában két helyen, Ausztriában és Németországban hétvégi programokkal tudják megoldani.
Fotó: Pinti Attila
Az anyaország határain kívül élő magyar tömbközösségek közül egyértelműen a kárpátaljai van a legnehezebb helyzetben – fordult a jelenlévőkhöz Bocskor Andrea, a Fidesz határon túli jelöltjeként Kárpátalját képviselő európai parlamenti képviselő. „Az ukrajnai kisebbségek számára korábban olyan mértékű kisebbségi jogokat szűkítő törvények születtek, mint a 2017-es oktatási- és nyelvtörvény, de mindezek mellett is nagyon bizakodóak voltunk, hogy közeledve az Európai Unióhoz ezeket a törvényeket nemzetközi törvényekkel módosítani tudjuk. De sajnos 2022. február 24-én olyan esemény történt, ami mindenkinek a terveit, jövőbe vetett hitét megrendítette” – emlékeztetett a konfliktus kezdetére.
Jelenleg mindenki félti a jövőjét, de a felszólaló reményei szerint „az erős lokális identitású kárpátaljai magyaroknak ha lesz hová visszatérniük, vissza is térnek majd” – és ehhez véleménye szerint a magyar kormány segítségére is szükség lesz.
Fotó: Pinti Attila
Nemzetpolitikai tekintetben az elmúlt időszak legfontosabb közös eredménye a magyarországi országgyűlési választásokon elért történelmi választási siker – indította beszédét Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke. Ez azért fontos, mert olyan időszak kezdődött, amelyről néhány éve még azt gondoltuk, hogy nem lesz lehetséges – utalt a világpolitikai helyzetre –, ezért
és ezt meglátása szerint a következő évekre sikerült biztosítani. Örömtelinek nevezte, hogy nagy számban sikerült mozgósítani az erdélyi kettős állampolgárokat, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az Erdélyi Magyar Néppárt pedig közel hetvenezer személynek tudott abban segíteni, hogy a szavazata biztonságban elérjen a Nemzeti Választási Irodához.
Fotó: Pinti Attila
A „hazai helyzetre térve” kiemelte, hogy a Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt közös múltheti küldöttgyűlésén kimondta, hogy a két pártot továbbra is egyesíteni szeretnék, és nem hagyják, hogy a román bíróságokon ez a lépés megakadjon. Az RMDSZ-szel való viszonyról úgy nyilatkozott, hogy „nekünk nagyobb nézeteltérésünk nincs, a mozgásterünk is meglehetősen kiegészíti egymást, hiszen
ezért
Az a feladat – folytatta –, hogy visszaszerezzük a közösségi és oktatási jogainkat, ugyanakkor „ismét elő kellene venni az önrendelkezés kérdéseit”.
Fotó: Pinti Attila
Csomortányi felszólalására reagálva Tánczos Barna Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti miniszter úgy fogalmazott, az erdélyi magyarságnak és az RMDSZ-nek igenis fontos Bukarest – mert „nem mindegy, hogy döntést hoznak, vagy mi hozunk olyan döntéseket, amelyek a javunkat szolgálják”. Bukarestben megváltoztak az idők, a kormánykoalícióra lépés jó döntésnek bizonyult, a parlamentben továbbra is erős befolyással bír az RMDSZ, amely szerepvállalásának köszönhetően „korszakalkotó beruházások indultak el” – erősítette meg kijelentését, hozzátéve, hogy
A magyarországi országgyűlési választásokkal kapcsolatban elmondta, azon „sikeresen vizsgázott az erdélyi magyarság”.
A felvidéki magyarok képviseletében Forró Krisztián, a Szövetség-Aliancia elnöke a Szlovákiában közelmúltban tartott népszámlálás eredményét ismertette – ennek egyik újdonsága volt, hogy két nemzetiséget is be lehetett jelölni, az ötmilliós országban az adatok szerint 422 ezer személy elsőként jelölte be a magyar nemzetiséget, továbbá 34 ezer másodikként. Noha a felvidéki magyaroknak nincs csoportos képviselete a parlamentben, ezért szövetség alakult, amely a helyhatósági választásokra készülve „szeretné megtartani az erős magyar bástyákat”, továbbá cél, hogy a 2024-es választásokon a közösségi képviselet visszakerüljön a parlamentbe is.
A magyar és szlovén kormányok kiváló együttműködését emelte ki beszédében Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke – ez ahhoz is hozzájárul, hogy „az ország egyik legfejletlenebb térségében, Muravidéken is biztosított legyen a gazdaságfejlesztés”, így lehetőség adódik arra, hogy gátat vessenek a magyar fiatalok elvándorlásának. Horváth külön megköszönte a magyar nemzeti közösség új lendvai székházának megvalósításához nyújtott magyarországi segítségét – ennek megnyitóján részt vett Novák Katalin magyar és Borut Pahor szlovén köztársasági elnök is.
Fotó: Pinti Attila
Szintén a kormányok közötti, sőt a Szerbián belüli nemzetiségek jó együttműködéséről beszélt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, hozzátéve, hogy a pandémia azt is megmutatta, „ki az, aki nehéz helyzetben tényleg segíteni tud a közösségen, és ki az, aki csak üres szólamokat puffogtat”. Pásztor a migrációs problémára is kitért:
A Nemzetpolitikai Államtitkárság identitásmegőrzésben hathatós segítségét méltatta Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke, beszédében kitérve arra, hogy az országot nemcsak a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán konfliktus hozta nehéz helyzetbe, hanem a közelmúltban történt két súlyos földrengés is.
Felelősségteljes politizálás – ez képezte Mezei János, a Magyar Polgári Párt elnöke felszólalásának gerincét. Az erdélyi magyar politikai viszonyokra utalva azt mondta, „el kell gondolkodni azon, hogy ami most van, az nekünk jó vagy sem”. Meglátása szerint nem
„A pozícióban lévő személyeknek ki kellene használniuk a lehetőségeiket, nem elég egy bársonyszékbe belehuppanni, a kampányszlogeneken túl a tetteknek is súlya kellene legyen” – fogalmazott. Megkerülhetetlenül fontos feladat véleménye szerint a jövő változásaira gyorsan reagáló, egymást segítő generációjának nevelése, oktatása, hiszen „ha erre nem fordítunk figyelmet, nem lesz jövő”. Mint fogalmazott, éppen ezt segítené a szeptemberben induló Társas Tanulás program.
Fotó: Pinti Attila
Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának államtitkára mindenekelőtt gratulált a Sepsi OSK labdarúgócsapat csütörtök esti, Konferencia Ligában elért 3–1-es eredményéhez. Az államtitkárság által idénre meghirdetett Cselekvő nemzet évére utalva Potápi úgy fogalmazott, a cselekvés egyik legfontosabb bizonyítéka az április 3-ai választási eredmény.
– hangsúlyozta. Határon túlról 318 083 szavazat érkezett, 50 ezerrel több mint négy évvel korábban, és a külhoni magyarság közel 94 százalékban fejezte ki abbeli akaratát, hogy az Orbán-kormány folytassa a munkát – részletezte, hozzátéve, „együtt alakítottuk ki a célokat, és a sikereket is együtt értük el”.
– tért az elkövetkező időszakra az államtitkár. „A legfontosabb, hogy azt a hálózatot, amit a közösségek között kiépítettünk, tudjuk megtartani, -erősíteni, és erre építkezni, amikor újra lehetőségünk lesz a bővülésre” – magyarázta.
– hangsúlyozta Potápi, Zrínyi Miklóst idézve hozzátéve, hogy „ne bántsd a magyart!” A magyar nemzet egészének arra kell törekednie, hogy kimaradjon ebből a háborúból, mert nekünk ehhez semmi közünk – zárta előadását.
Miről fogunk beszélgetni, ha 31 év múlva itt leülünk beszélgetni? – tette fel a zárókérdést Zsigmond Barna Pál magyar országgyűlési képviselő, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosa, az előadás moderátora. Bocskor Andrea a békés együttélés iránti reményét emelte ki, Csomortányi István szerint pedig nemcsak az fontos, hogy miről, hanem az is, hogy hányan – utalva a folyamatban lévő romániai népszámlálásra, majd hozzátette, „azt nem lehet sikerként eladni majd, hogy meglesz az egymillió magyar”, mivel az is rendkívüli csökkenést jelent a legutóbbi népszámlálás óta. Mezei János a hosszú távú célkitűzések megvalósítására tért vissza, Tánczos Barna pedig reményét fejezte ki, hogy 31 év múlva is gazdaságilag és politikailag erős ország lesz Magyarország.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
szóljon hozzá!