A csütörtöki vizsga után következhet az izgatott várakozás az eredmények kifüggesztésére
Fotó: Veres Nándor
A szaknak megfelelő kötelező tantárgyból írásbeliztek szerdán az érettségizők, a humán szakon végzettek történelemből, a reál szakosok matematikából. A beszámolók szerint történelemből különösebb szakismeret nélkül is össze lehetett gyűjteni az átmenéshez szükséges pontszámot, és a matematikavizsga sem volt nehezebb a szokásosnál. A három székelyföldi megye közül ezúttal is csak Maros megyében kellett kizárni egy vizsgázót a terembe bevitt telefonja miatt.
Jól ismert, az elmúlt években megszokott szerkezetű tételsort kaptak történelemből a humán szakon végzett érettségizők idén. Sipos István, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség történelem szakos tanfelügyelője
Az elsőnél egy jelenkorral kapcsolatos szöveg alapján kaptak kérdéseket a vizsgázók, a másodiknál az újkorra vonatkozó tudásukat mérték fel a kapott szöveg alapján, a harmadiknál pedig egy kétoldalas esszét kellet írniuk a középkori román térség történelméről – tájékoztatott a szaktanfelügyelő, aki szerint az utóbbi feladat volt a nehezebb, azt ugyanis csak a témából felkészült érettségizők tudták megoldani.
– magyarázta Sipos István. Feladatonként legtöbb 30 pontot kaphatnak a vizsgázók a történelem írásbeli dolgozatukra, további 10-et pedig a megjelenésre.
A matematika-informatika, a természettudományok, a pedagógia szakon, valamint a szakközépiskolai osztályban végzett érettségizők különböző tételsorokat kaptak idén is az érettségin. Az oktatási minisztérium még nem tette közzé a tételsorokat, így csak a vizsgázók beszámolóiból vannak információi a feladatokról, illetve a matematika-informatika szakosok tételsorának az interneten látott fotója alapján – mondta délután megkeresésünkre Fazekas Emese, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum matematika szakos tanára. Ő az iskolában végzett diákoktól úgy értesült, hogy
Elmondta, vélhetően a másik két tételsor is közepes nehézségű volt, hiszen láthatóan az elmúlt évek érettségi vizsgáin rendszeresített, jól megszokott szerkezetű feladatokat kaptak idén is az érettségizők.
A matematikavizsgáról távozó marosvásárhelyi érettségizők arról beszéltek, hogy talán ez ment a legjobban nekik.
– mondta a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumból kilépő vizsgázók egyike. Azzal többen is egyetértettek, hogy aki több matektételt is megoldott már, nem egyet-kettőt, hozzávetőlegesen ki is tudja számolni, hogy hányast fog kapni a dolgozatára. „Előbb azokat veszem számba, amelyekről százszázalékosan tudom, hogy jól oldottam meg, majd amelyekről csak úgy gondolom, hogy jól sikerültek” – magyarázta a diák, aki úgy vélte, hogy dolgozatára 8,50 és 9,50 közötti értékelést fog kapni.
Hargita és Kovászna megyében ezúttal sem zártak ki senkit a vizsgáról az írásbelik harmadik napján, ám Maros megyében ismét megcsörrent egy telefon az egyik marosvásárhelyi vizsgateremben, ott tehát történt egy kizárás.
Hargita megyében csak a szerda délelőtti ítéletidő okozott kisebb fennakadást az érettségin: az egyik csíkszeredai vizsgaközpontnak helyet adó Márton Áron Gimnáziumban 15 percig nem volt áram, de emiatt nem kellett megszakítani a vizsgát – tájékoztatott a Hargita megyei érettségiztető bizottság alelnöke, Sipos István. A jelenlétről elmondta, 1998-an iratkoztak fel a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból megszervezett vizsgára, és 1937-en vettek részt azon, tehát 61-en hiányoztak.
Maros megyében az érettségi szerdai vizsgájára 3192 diák iratkozott fel, de 87-tel kevesebben, összesen 3105-en jelentek meg – tájékoztatott a Maros megyei főtanfelügyelő. Ioan Macarie érdeklődésünkre arról is beszámolt, hogy
Kovászna megyében nem zavarta meg sem az időjárás, sem szabályszegés a harmadik írásbelit, minden fennakadások nélkül zajlott – tudtuk meg Kiss Imre főtanfelügyelőtől. Arról is tájékoztatott, hogy az 1061 jelentkezőből végül 31-en nem jelentek meg, így összesen 1030-an vettek részt a vizsgán.
Az eredményeket július 8-án függesztik ki, és aznap déltől délután 4 óráig fogadják az óvásokat, majd ezek kivizsgálása után július 13-án hozzák nyilvánosságra az idei érettségi végleges eredményeit.
Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.
Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.
A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.
A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
szóljon hozzá!