Fotó: Veres Nándor
Múlt héttől újból mozgásba lendültek a székelyudvarhelyi városháza homlokzatán lévő toronyóra mánusai: egész órákban hármat, félkor egyet kondul a szerkezet. A szokatlan hangra több járókelő is felkapta fejét, ugyanis a polgármesteri hivatal órája legutóbb 2003-ban járt pontosan. Ritka, hogy egymás szoros szomszédságában több, esetünkben öt toronyórát is találni: amennyiben működnének, hangjuk egymáshoz is elhangzana. Ha a digitalizált világban nincs már szükség mechanikus időmérőkre, a buszt várva miért nézünk fel önkéntleneül a református templom toronyórájára?
2012. január 23., 11:262012. január 23., 11:26
2012. január 27., 14:042012. január 27., 14:04
A 17. század Székelyföldjén aligha létezett óragyártás, bár Erdély más vidékeinek számadáskönyveiben vannak bejegyzések, amelyek arra utalnak, hogy a lakatgyártók között volt, aki az órát „csinálgatta” – írja Márton László gépészmérnök Toronyórák és napórák Erdélyben című könyvében. Ritkaságszámba megy tehát a székelyudvarhelyi római katolikus, középkori plébániatemplom toronyórájának története. 1633-ban Ferenczi György gyergyói plébános, generális vikárius kétszázkilencven forintot ad a középkori templom rendbetételére és a torony magasítására – írja Márton –, a megemelt toronyba pedig „egy kis ütő órát” ajándékoz.
A toronyóra meglehetősen értékes darab volt: a szerkezet ugyanannyiba, 25 forintba került, mint a torony magasításának költségei. Ez az óra és a torony az 1661-es török betöréskor elpusztult, az új templom építése 1788-ban kezdődött el: az 1793-ban Batthány Ignác, Erdély akkori római katolikus püspöke által felszentelt templom tornyába „harand jelzésű óra” került. A 18. század végén készült toronyóra ma már nem működik, legutóbb 2003-ban, az akkori városvezetés megbízásából egy nagyváradi javító cég vállalta karbantartását.
A belvárosi református templom toronyórájának megjavítását is elvégezte a váradi Pontos idő Kft., azonban egy hónapos működés után a szerkezet újból megállt. Legutóbb 2010 áprilisában, véletlen folytán lendülhetett újból be a templom órájának mutatója: a templom harangjait villanyáramra kötő szakemberről kiderült, hogy az órajavításhoz is ért. A felújítási és javítási munkálatokat Jakab János udvarhelyi vállalkozó finanszírozta.
Szövevényes a belvárosi református templom és toronyójának története is: az 1563-as évi tordai országgyűlés határozata értelmében a régi székelyudvarhelyi plébániatemplomot a katolikus és református felekezetnek meg kellett volna osztania és felváltva használnia, a viszályok elhárítása értelmében 1630-ban a fejedelmi bizottság a többségi katolikusoknak ítélte a templomot. A református közösség saját temploma, Kis Gergely és Málnási László udvarhelyi lakosok országos gyűjtése révén, 1781-re épülhetett fel. A templom toronyórája is, gróf Karda György jóvoltából, adományból származik. A 17 éves különbséggel felállított két óra, a plébánia- és a református templomé közel 200 évig ütött egymással versenyt – állapítja meg könyvében Márton.
A ferencesek kéttornyú templomán két óra is van, ma már azonban egyik sem működik. A régebbi, feltehetően a 19. század végén vagy a 20. elején készült szerkezet technikatörténeti érdekességnek számított: a templom két tornyán található, egymástól távol lévő kijelző számlapok mutatópárait egy óraszerkezet működtette.
Újra működésben
A városháza homlokzati órája a 19. század végén készült, 2003-ban ez is jelentős javítási munkálatokon esett átt. A szakemeberek karácsony után fogtak neki a javításnak. Összetett volt a probléma: a számlapot kellett felújítani, valamint javításra szorultak a mánusok és az inga is – tudtuk meg a polgármesteri hivatal sajtóosztályának munkatársaitól.
Az óra tehát működik – ugyan kétperces késéssel –, egészkor és félkor rezes hangon jelzi az időt. 2003-ban az akkori polgármester, Szász Jenő felkérésére, a hivatal támogatásával a nagyváradi Pontos idő Kft. fogott neki a köztéri órák, többek közt a városháza homlokzatán lévő szerkezet megjavításának: a munkálatok elvégzésével az órák csupán néhány hónapig működtek.
„Azóta valószínűleg az egyházi intézmények hatáskörébe tartozik a homlokzati és toronyórák karbantartása” – tájékoztattak a sajtóosztályon. Gyönyörű ugyan, de nem működik a Benedek Elek Pedagógiai Líceum homlokzatán lévő, ugyancsak a 20. századból származó óra, akárcsak a belvárosi unitárius templom tornyában lévő szerkezet.
Van ugyan karórám, és a mobiltelefonon is megnézhetném az időt, de valahogy reflexszerűn mindig felnézek a református templom tornyára, amikor várom a buszt a Patkóban, holott tudom: mindig negyed tizenkettőt mutat – mondta lapunknak Kis Magdolna udvarhelyi lakos. Hasonlóan érez Nagy Gergely is: a központban lévő millenniumi emlékmű helyén álló valamikori Gál-órára még akkor is felpillantott, amikor tudta, hány óra van. „Csúnya volt és beton, igazi jelképe korának. De az ember megszokta, néha hozzá állította saját karóráját. Ebben a félszeg, félresikeredett világban még a toronyórák működésére sem lehet számítani” – tette hozzá.
Márton László a témával kapcsolatosan így fogalmaz: „az öt óramű arra mutat, hogy az egykori híres céhes város lakói, vezetői haladó gondolkodású polgárok voltak, akik nemcsak kialakították a városban a műszaki fejlődés szükségességének szellemiségét, de ezt a szellemiséget több évszázadon átívelő folyamattá bővítették”.
Márton László gépészmérnök Toronyórák és napórák Erdélyben című kötete 2005-ben jelent meg a Pallas-Akadémia Könyvkiadó gondozásában, a Kis művelődéstörténet sorozat részeként. |
Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a belügyminisztérium.
Az elnökválasztás vasárnap, május 18-án tartandó döntő fordulóján való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására szólítottak fel pénteken kiadott közös felhívásukban a magyar nyelvű oktatást is biztosító romániai egyetemek vezetői.
Ledolgozta csaknem 20 százalékpontos hátrányát, és néhány tized százalékponttal meg is előzi ellenfelét az elnökválasztás hétvégi, döntő fordulójában Nicușor Dan független jelölt az utolsó, pénteken közzétett közvéleménykutatási eredmény szerint.
Folytatja tízállomásos erdélyi koncertkörútját a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta. Nagykároly, Nagyvárad és Marosvásárhely után pénteken Csíkszeredában, szombaton pedig Kézdivásárhelyen adják elő Jazzkívánságműsor című lemezük bemutató koncertjét.
Nem szükséges előzetes regisztráció, mindössze érvényes román személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel is voksolhatnak a román állampolgárok Magyarországon. Az államelnöki szavazás péntek reggeltől vasárnap estig tart három városban.
A Múzeumok Éjszakája látogatói ingyenesen utazhatnak Marosvásárhelyen a 45-ös buszjárattal. A különjárat az esemény teljes ideje alatt közlekedik a városközpont és a Somostető között, megkönnyítve az állatkerthez való eljutást.
Élénksárga színekben pompázott Sepsiszentgyörgy főtére péntek reggel: gyerekek, szülők, kísérők gyülekeztek, hogy közösen ünnepeljék a város népszerű programjának születésnapját. A Lábbusz-járatot négy éve indította el az önkormányzat.
szóljon hozzá!