Fotó: Veres Nándor
Egyedi továbbképzésben részesültek a tehetséges és törekvő udvarhelyszéki népdaléneklő kisdiákok, jutalomképpen egész évi tevékenységükért, gyakorlásaikért, szerepléseikért. Csütörtökön csokorba gyűjtötték és bemutatták a tanultakat.
2020. szeptember 03., 22:002020. szeptember 03., 22:00
Nem úgy van most, mint volt régen mottóval, oktatóik ajánlásával várta Székelyudvarhelyre a Legato Egyesület a tíz válogatott képességű tanítványt, hogy csiszolják tudásukat. Az első két hasonló továbbképzést csak a Nyitnikék énekegyüttes tagjainak tartották,
Sok tánctáborban, iskolában folyik népdaloktatás, a Legato Egyesület immár harmadik intenzív továbbképzése viszont egyedi vidékünkön: négy napon át délelőtt és délután énekelnek, autentikus felvételek alapján elemzik a dallamíveket, népi hangszerbemutatón vesznek részt, és zenekari kísérettel is kipróbálhatják tudásukat, képességeiket – talán először tapasztalva meg azt, hogy szólistaként miként kell vezetniük a zenekart.
Ugyanakkor egyéni oktatásban is részesülnek, útba igazítást kapnak – mondta el kérdésünkre Tifán Csaba szervezőtanár, a Legato Egyesület tagja. A diákok otthoni oktatóinak is lehetősége volt részt venni a napokban az alkalmakon – értékes tapasztalatot szereztek. Például abból, hogyan foglalkoznak mások a tanítványaikkal, ugyanakkor egyfajta rálátást is kaptak a népdaléneklést művelő diákjaik pillanatnyi tudására, erősségeikre és arra is, min kell csiszolni a későbbiekben.
Kászoniné Fejős Gabriella népzenész, református lelkipásztor az eddigi mindhárom alkalmon foglalkozott a tehetséges, kis énekesekkel. Miklós Papp Zsuzsanna néptánc- és népdaloktató Nagyváradról első ízben kapcsolódott be a képzésbe.
Fotó: Veres Nándor
A záró napon szakmai megbeszélésre került sor a népdaloktatás jövője témával. A kerekasztal beszélgetésen kiemelten esett szó az oktatás mikéntjéről, és arról is, kiket kell oktatni és mit kell oktatni. Zárásképpen a népdalt kedvelő és művelő meghívottakat népdalcsokrokkal, bemutató énekléssel lepték meg a továbbképzőn részt vevő gyermekénekesek: azokat a körösfői illetve udvarhelyszéki népdalokat foglalták csokorba, amelyeket az elmúlt négy nap alatt sajátítottak el.
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
szóljon hozzá!