
Marosvásárhelyen a Budai negyedben és a Kövesdombon is vannak fedett parkolók
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen nyolcszáz fedett parkoló van, amelyek éves díjának tíz százalékát a lakótársulások használhatják fel. Idén szigorúbban fogják ellenőrizni, hogy mire költötték a pénzt, és ha nem tudják bizonyítani, hogy célszerűen tették, parkolók nélkül maradhatnak.
2020. január 08., 22:002020. január 08., 22:00
Marosvásárhelyen nyolcszáz fedett parkolóhely van, amelyeket a városháza építtetett, de használatba adta a tulajdonosi társulásoknak – mondta el lapunknak Florian Moldovan, a városháza közterületért felelős igazgatója. A társulások adminisztrátorainak kell beszedniük a közterületek elfoglalásáért és a fedett parkolók használatért fizetendő összeget, ami parkolóhelyenként évente 318 lej. Ennek 90 százaléka a városé, tíz százaléka pedig társulásoké. Mint Moldovantól megtudtuk,
„A társulások elnökei, adminisztrátorai kötelesek minden évben beszámolni arról, hogy mire költötték a náluk maradó tíz százalékot. A beszámoló határideje március 15., jelenleg emlékeztetjük őket levélben is e kötelezettségükre. Ha nem költötték el az összeget, akkor bizonyítaniuk kell, hogy az erre a célra létrehozott számlán van a pénz. Az elmúlt években azt tapasztalatuk, hogy vannak olyan társulások, ahol nem veszik ezt komolyan, így idén szigorúbban fogjuk ellenőrizni a pénz felhasználásának módját.
Fotó: Haáz Vince
Nagyon sok kérés van fedett parkolók építésére, de a városnak nincs lehetősége ezeknek eleget tenni. Éppen ezért,
– mondta a közterületekért felelős igazgató, akitől azt is megtudtuk, hogy a bérleti díjakból befolyó összegeket újabb parkolók kialakítására használják, illetve más, a parkolókkal kapcsolatos munkálatok elvégzésére.
A fedett parkolóhelyek azért nagyon keresettek, mert így a lakóknak biztosítva van a saját állomásozójuk, és délután vagy este nem kell 20–30 percig szabad parkolót keresniük a tömbháznegyedekben. Az igazgató nem tudta pontosan megmondani, hogy egy fedett parkoló kialakítására mennyi pénzre van szükség, de a városháza 2018-as bejegyzése szerint 400 parkolóhely kialakítása 800 ezer lejbe került.
Az általunk megkérdezett, neve elhallgatását kérő lakóbizottsági elnök azt mondta, hozzájuk negyvennél valamivel kevesebb fedett parkoló tartozik. „A lakók nagy többsége időben törleszti a parkoló használati díját, és mi is mindig a kijelölt dátumokig átküldjük azt a hivatalnak.
Ha például egy szélviharban megrongálódik a parkolóhelyek fedele, jóval többe kerül azt rendbe tenni, mint a díj tíz százaléka, ami nálunk marad. Általában azt szoktuk tenni, hogy több évi összeget meggyűjtünk, és amikor szükség van, akkor elvégzünk egy nagyobb befektetést. Ezt az összeget a szeméttárolók karbantartására is használhatjuk, de erre is kevés. A tíz százalék azért kellene nálunk maradjon, mert mi szedjük össze a pénzt, és még legalább tíz százalék kellene, hogy valamit tenni is tudjunk” – vélekedett az illetékes.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!