
A lakók támogatását kéri az úszó napelemek telepítését ellenző egyesület
Fotó: Bálint Előd Erdély
Online kitölthető petíciót indított a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület, amely úszó napelemek telepítését szeretné megakadályozni a zeteváraljai víztározónál. Kezdeményezésüket nem csak a székelyföldiek támogatják.
2024. március 21., 10:202024. március 21., 10:20
Többen hitetlenkedve fogadták a hírt, másokat pedig felháborított, hogy egy Maros megyei vállalkozó úszó napelemeket telepítene a zeteváraljai víztározónál. A cég egy háromhektáros részt szeretne lefedni a panelekkel a mesterséges tó 137 hektáros felületéből, hogy zöldenergiát termelhessen.
Nagy Attila, Zetelaka község polgármestere már e hónap elején megerősítette lapunknak, hogy az említett vállalkozó urbanisztikai bizonylatot kért a polgármesteri hivataltól a projekt megvalósítása érdekében. Ők ezt a törvények értelmében kénytelenek voltak kiállítani, de megjelölték a dokumentumban, hogy az építkezési engedély kiadásához, egyebek mellett a környezetvédelmi és egészségügyi szervek, ugyanakkor a Maros Vízügyi Igazgatóság jóváhagyására is szükség van.
Az elöljáró arra is felhívta a figyelmet, hogy a zeteváraljai víztározó egy helyi érdekeltségű turisztikai zóna része, a projekt pedig
Véleménye szerint nemcsak a természetes táj torzulna el, hanem a községben lévő közel nyolcszáz szálláshely tulajdonosa is kárt szenvedne a beruházás miatt. A felsoroltak okán
Hasonló véleményen volt Nagy Árpád is, aki több mint száz szállásadó és szolgáltató nevében nyilatkozott a Székelyhonnak. Ő egyébként az élővilág esetleges pusztulását is megemlítette ellenérvként, ugyanakkor egy petíció elindítását is kilátásba helyezte.

Zöldenergiát termelő, vízen úszó napelemeket szeretne telepíteni egy Maros megyei vállalkozó a zeteváraljai a víztározónál – az eszközök több hektáros területet foglalnának el a mesterséges tavon. Egyáltalán nem tetszik az ötlet a helyieknek.
Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója arról beszélt, hogy ő nincs a zöldenergia-termelés ellen, de mindenképp egy
Ennek hiányában sem környezetvédelmi, sem horgászati szempontból nem tudják támogatni a beruházást.
Ismét felkerestük Mărmureanu-Bíró Leonárdot az ügyben, akitől megtudtuk, hogy egyesületük néhány napja online petíciót indított a projekt megakadályozása érdekében. Indítványukat már 270-en aláírták, akiknek többsége udvarhelyszéki, de többen vannak, akik az ország más részein élnek, és szívesen jönnek el kirándulni a zeteváraljai víztározóhoz.
„Mindössze egy perc kitölteni a petíciót, nem egy időigényes, bonyolult feladat. Arra kérünk mindenkit, hogy töltse ki az online űrlapot, ha egyetért törekvésünkkel. Ezzel nemcsak a táj megóvásához, hanem az élővilág megmentéséhez is hozzájárulhatnak” – mondta az igazgató.
Arra is kitért, hogy ő már érdeklődött a hatóságoknál, amelyek jóvá kellene hagyják a napelemek telepítését, de azok munkatársai sem helyeslik az elképzelést. Természetesen ez még semmi biztosat nem jelent a projekt megakadályozása szempontjából, ezért tartották fontosnak a petíció elindítását, amivel a későbbiekben alátámaszthatják meglátásukat az illetékes országos szerveknél is. Utóbbi fontos, hiszen
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!