
A lakók támogatását kéri az úszó napelemek telepítését ellenző egyesület
Fotó: Bálint Előd Erdély
Online kitölthető petíciót indított a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület, amely úszó napelemek telepítését szeretné megakadályozni a zeteváraljai víztározónál. Kezdeményezésüket nem csak a székelyföldiek támogatják.
2024. március 21., 10:202024. március 21., 10:20
Többen hitetlenkedve fogadták a hírt, másokat pedig felháborított, hogy egy Maros megyei vállalkozó úszó napelemeket telepítene a zeteváraljai víztározónál. A cég egy háromhektáros részt szeretne lefedni a panelekkel a mesterséges tó 137 hektáros felületéből, hogy zöldenergiát termelhessen.
Nagy Attila, Zetelaka község polgármestere már e hónap elején megerősítette lapunknak, hogy az említett vállalkozó urbanisztikai bizonylatot kért a polgármesteri hivataltól a projekt megvalósítása érdekében. Ők ezt a törvények értelmében kénytelenek voltak kiállítani, de megjelölték a dokumentumban, hogy az építkezési engedély kiadásához, egyebek mellett a környezetvédelmi és egészségügyi szervek, ugyanakkor a Maros Vízügyi Igazgatóság jóváhagyására is szükség van.
Az elöljáró arra is felhívta a figyelmet, hogy a zeteváraljai víztározó egy helyi érdekeltségű turisztikai zóna része, a projekt pedig
Véleménye szerint nemcsak a természetes táj torzulna el, hanem a községben lévő közel nyolcszáz szálláshely tulajdonosa is kárt szenvedne a beruházás miatt. A felsoroltak okán
Hasonló véleményen volt Nagy Árpád is, aki több mint száz szállásadó és szolgáltató nevében nyilatkozott a Székelyhonnak. Ő egyébként az élővilág esetleges pusztulását is megemlítette ellenérvként, ugyanakkor egy petíció elindítását is kilátásba helyezte.

Zöldenergiát termelő, vízen úszó napelemeket szeretne telepíteni egy Maros megyei vállalkozó a zeteváraljai a víztározónál – az eszközök több hektáros területet foglalnának el a mesterséges tavon. Egyáltalán nem tetszik az ötlet a helyieknek.
Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója arról beszélt, hogy ő nincs a zöldenergia-termelés ellen, de mindenképp egy
Ennek hiányában sem környezetvédelmi, sem horgászati szempontból nem tudják támogatni a beruházást.
Ismét felkerestük Mărmureanu-Bíró Leonárdot az ügyben, akitől megtudtuk, hogy egyesületük néhány napja online petíciót indított a projekt megakadályozása érdekében. Indítványukat már 270-en aláírták, akiknek többsége udvarhelyszéki, de többen vannak, akik az ország más részein élnek, és szívesen jönnek el kirándulni a zeteváraljai víztározóhoz.
„Mindössze egy perc kitölteni a petíciót, nem egy időigényes, bonyolult feladat. Arra kérünk mindenkit, hogy töltse ki az online űrlapot, ha egyetért törekvésünkkel. Ezzel nemcsak a táj megóvásához, hanem az élővilág megmentéséhez is hozzájárulhatnak” – mondta az igazgató.
Arra is kitért, hogy ő már érdeklődött a hatóságoknál, amelyek jóvá kellene hagyják a napelemek telepítését, de azok munkatársai sem helyeslik az elképzelést. Természetesen ez még semmi biztosat nem jelent a projekt megakadályozása szempontjából, ezért tartották fontosnak a petíció elindítását, amivel a későbbiekben alátámaszthatják meglátásukat az illetékes országos szerveknél is. Utóbbi fontos, hiszen
Nemkívánatos személlyé nyilvánítottak Romániában egy marokkói állampolgárt. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) szerint a férfi terrorista propagandát terjesztett, és romániai polgárok radikalizálásában is részt vett.
Nem mindennapi eseményre hívták meg a Székelyhont szerdán: 65 éves érettségi találkozóját tartotta a Gábor Áron Iskolaközpont jogelődjének számító Szentegyházi Vegyes Középiskola 1960-61-es tanévben végzett évfolyama.
Szedd magad levendulaszüretet szervez a gyergyószentmiklósi Vidékfejlesztés pénteken délután.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 97,4 százaléka vett részt szerdán a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból (matematikából vagy történelemből) tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
A védelmi minisztérium radarrendszere szerdán 13:20-kor egy légi célpontot észlelt az ukrán-román határ közelében, az ukrajnai Vilkove településtől mintegy 30 kilométerre.
Két szállítót is tetten értek kedden a Hargita megyei hatóságok, akik a faanyagok fuvarozásának szabályozásait hagyták figyelmen kívül. Súlyos pénzbüntetés és faanyag elkobzás is következett.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök szerdán kijelentette, abban az esetben egyezik bele a rotációs kormányzásba, ha a PSD adja elsőként a miniszterelnököt.
Rosszindulatú daganatos betegséggel küzd Ákos. Az 58 éves énekes közleményben tudatta, hogy idén tavasszal egy rutinvizsgálat során pajzsmirigyrákot diagnosztizáltak nála. A szükséges műtéten már átesett, állapota stabil, jelenleg otthon lábadozik.
Július elsejével életbe lépett a 150 eurónál kisebb értékű, unión kívülről érkező e-kereskedelmi csomagokra vonatkozó vámmentesség eltörlését előíró jogszabály.
Nyilvánosságra hozták azt a megdöbbentő felvételt, amelyen jól látható, hogy teljesen zavartan közlekedik egy kamion az E60-ason. Mint a vizsgálatok során kiderült, a teherautó Kovászna megyei sofőrje ittas volt, őrizetbe is vették.
szóljon hozzá!