
A lakók támogatását kéri az úszó napelemek telepítését ellenző egyesület
Fotó: Bálint Előd Erdély
Online kitölthető petíciót indított a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület, amely úszó napelemek telepítését szeretné megakadályozni a zeteváraljai víztározónál. Kezdeményezésüket nem csak a székelyföldiek támogatják.
2024. március 21., 10:202024. március 21., 10:20
Többen hitetlenkedve fogadták a hírt, másokat pedig felháborított, hogy egy Maros megyei vállalkozó úszó napelemeket telepítene a zeteváraljai víztározónál. A cég egy háromhektáros részt szeretne lefedni a panelekkel a mesterséges tó 137 hektáros felületéből, hogy zöldenergiát termelhessen.
Nagy Attila, Zetelaka község polgármestere már e hónap elején megerősítette lapunknak, hogy az említett vállalkozó urbanisztikai bizonylatot kért a polgármesteri hivataltól a projekt megvalósítása érdekében. Ők ezt a törvények értelmében kénytelenek voltak kiállítani, de megjelölték a dokumentumban, hogy az építkezési engedély kiadásához, egyebek mellett a környezetvédelmi és egészségügyi szervek, ugyanakkor a Maros Vízügyi Igazgatóság jóváhagyására is szükség van.
Az elöljáró arra is felhívta a figyelmet, hogy a zeteváraljai víztározó egy helyi érdekeltségű turisztikai zóna része, a projekt pedig
Véleménye szerint nemcsak a természetes táj torzulna el, hanem a községben lévő közel nyolcszáz szálláshely tulajdonosa is kárt szenvedne a beruházás miatt. A felsoroltak okán
Hasonló véleményen volt Nagy Árpád is, aki több mint száz szállásadó és szolgáltató nevében nyilatkozott a Székelyhonnak. Ő egyébként az élővilág esetleges pusztulását is megemlítette ellenérvként, ugyanakkor egy petíció elindítását is kilátásba helyezte.

Zöldenergiát termelő, vízen úszó napelemeket szeretne telepíteni egy Maros megyei vállalkozó a zeteváraljai a víztározónál – az eszközök több hektáros területet foglalnának el a mesterséges tavon. Egyáltalán nem tetszik az ötlet a helyieknek.
Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója arról beszélt, hogy ő nincs a zöldenergia-termelés ellen, de mindenképp egy
Ennek hiányában sem környezetvédelmi, sem horgászati szempontból nem tudják támogatni a beruházást.
Ismét felkerestük Mărmureanu-Bíró Leonárdot az ügyben, akitől megtudtuk, hogy egyesületük néhány napja online petíciót indított a projekt megakadályozása érdekében. Indítványukat már 270-en aláírták, akiknek többsége udvarhelyszéki, de többen vannak, akik az ország más részein élnek, és szívesen jönnek el kirándulni a zeteváraljai víztározóhoz.
„Mindössze egy perc kitölteni a petíciót, nem egy időigényes, bonyolult feladat. Arra kérünk mindenkit, hogy töltse ki az online űrlapot, ha egyetért törekvésünkkel. Ezzel nemcsak a táj megóvásához, hanem az élővilág megmentéséhez is hozzájárulhatnak” – mondta az igazgató.
Arra is kitért, hogy ő már érdeklődött a hatóságoknál, amelyek jóvá kellene hagyják a napelemek telepítését, de azok munkatársai sem helyeslik az elképzelést. Természetesen ez még semmi biztosat nem jelent a projekt megakadályozása szempontjából, ezért tartották fontosnak a petíció elindítását, amivel a későbbiekben alátámaszthatják meglátásukat az illetékes országos szerveknél is. Utóbbi fontos, hiszen
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
szóljon hozzá!