
A lakók támogatását kéri az úszó napelemek telepítését ellenző egyesület
Fotó: Bálint Előd Erdély
Online kitölthető petíciót indított a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület, amely úszó napelemek telepítését szeretné megakadályozni a zeteváraljai víztározónál. Kezdeményezésüket nem csak a székelyföldiek támogatják.
2024. március 21., 10:202024. március 21., 10:20
Többen hitetlenkedve fogadták a hírt, másokat pedig felháborított, hogy egy Maros megyei vállalkozó úszó napelemeket telepítene a zeteváraljai víztározónál. A cég egy háromhektáros részt szeretne lefedni a panelekkel a mesterséges tó 137 hektáros felületéből, hogy zöldenergiát termelhessen.
Nagy Attila, Zetelaka község polgármestere már e hónap elején megerősítette lapunknak, hogy az említett vállalkozó urbanisztikai bizonylatot kért a polgármesteri hivataltól a projekt megvalósítása érdekében. Ők ezt a törvények értelmében kénytelenek voltak kiállítani, de megjelölték a dokumentumban, hogy az építkezési engedély kiadásához, egyebek mellett a környezetvédelmi és egészségügyi szervek, ugyanakkor a Maros Vízügyi Igazgatóság jóváhagyására is szükség van.
Az elöljáró arra is felhívta a figyelmet, hogy a zeteváraljai víztározó egy helyi érdekeltségű turisztikai zóna része, a projekt pedig
Véleménye szerint nemcsak a természetes táj torzulna el, hanem a községben lévő közel nyolcszáz szálláshely tulajdonosa is kárt szenvedne a beruházás miatt. A felsoroltak okán
Hasonló véleményen volt Nagy Árpád is, aki több mint száz szállásadó és szolgáltató nevében nyilatkozott a Székelyhonnak. Ő egyébként az élővilág esetleges pusztulását is megemlítette ellenérvként, ugyanakkor egy petíció elindítását is kilátásba helyezte.

Zöldenergiát termelő, vízen úszó napelemeket szeretne telepíteni egy Maros megyei vállalkozó a zeteváraljai a víztározónál – az eszközök több hektáros területet foglalnának el a mesterséges tavon. Egyáltalán nem tetszik az ötlet a helyieknek.
Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója arról beszélt, hogy ő nincs a zöldenergia-termelés ellen, de mindenképp egy
Ennek hiányában sem környezetvédelmi, sem horgászati szempontból nem tudják támogatni a beruházást.
Ismét felkerestük Mărmureanu-Bíró Leonárdot az ügyben, akitől megtudtuk, hogy egyesületük néhány napja online petíciót indított a projekt megakadályozása érdekében. Indítványukat már 270-en aláírták, akiknek többsége udvarhelyszéki, de többen vannak, akik az ország más részein élnek, és szívesen jönnek el kirándulni a zeteváraljai víztározóhoz.
„Mindössze egy perc kitölteni a petíciót, nem egy időigényes, bonyolult feladat. Arra kérünk mindenkit, hogy töltse ki az online űrlapot, ha egyetért törekvésünkkel. Ezzel nemcsak a táj megóvásához, hanem az élővilág megmentéséhez is hozzájárulhatnak” – mondta az igazgató.
Arra is kitért, hogy ő már érdeklődött a hatóságoknál, amelyek jóvá kellene hagyják a napelemek telepítését, de azok munkatársai sem helyeslik az elképzelést. Természetesen ez még semmi biztosat nem jelent a projekt megakadályozása szempontjából, ezért tartották fontosnak a petíció elindítását, amivel a későbbiekben alátámaszthatják meglátásukat az illetékes országos szerveknél is. Utóbbi fontos, hiszen
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!