
Nem szavazták meg a kért fizetésemelést a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők
Fotó: Haáz Vince
Sürgősségi napirendi pontként került fel a januári soros tanácsülés napirendjére a közalkalmazottak fizetésemeléséről szóló határozattervezet, ám a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők nem fogadták ezt el. Kisebb vita alakult ki a romos épületek adójának megemeléséről, és második alkalommal sem sikerült ebben a kérdésben közös nevezőre jutni.
2023. január 31., 18:042023. január 31., 18:04
Hatvankét napirendi pontról kellett szavazniuk a marosvásárhelyi önkormányzati képviselőknek a keddi soros önkormányzati ülésen. Ehhez még hozzácsatoltak négy tervezetet, amelyből az egyik igen érdekes volt: arról szólt ugyanis, hogy
A határozattervezetben, amelyet Soós Zoltán polgármester nyújtott be, az áll, hogy
A hozzászólok során Iszlai Tamás RMDSZ-es önkormányzati képviselő azt nehezményezte, hogy bár kérte, mégsem szerepel a határozattervezetben, hogy a fizetésemelés mennyivel terheli meg a költségvetést. Pápai László, a Szabad Emberek Pártjának önkormányzati képviselője méltatlankodva jelentette ki, hogy nem ért egyet azzal, hogy egy ilyen fontos kérdés nem volt nyilvánosan közzétéve, a tanácsosok is csak egy órával az ülés előtt kapták meg a tervezetet. Ezért azt kérte, hogy
Ugyanakkor kérte, hogy halasszák el a fizetésemelésről szóló tervezetet. A tanácsosok elfogadták a javaslatát, elhalasztották a fizetésemelést.
Elhanyagolt épület a Bolyai utcában. Adóemeléssel ösztönöznék a felújítását
Fotó: Haáz Vince
Harmincöt napirendi pont szólt arról, hogy az elhanyagolt külsejű épületek adóját jelentősen emeljék meg, akár ötszörösére. Ezek a tervezetek már második alkalommal kerülnek napirendre, először még szeptemberben vitáztak róluk az önkormányzati képviselők. Most többen felszólaltak és újra kérték a tervezetek elhalasztását. Volt, aki arra hivatkozott, hogy
Fotó: Haáz Vince
Felmerült az a lehetőség, hogy amennyiben valaki anyagiak miatt nem tud hozzájárulni az épületrésze rendbetételéhez, a város hitelezze meg a tulajdonost. Pápai László szerint ott lehet adót emelni, ahol a város rendbe tette a járdákat és az utat. Jakab István RMDSZ-es önkormányzati képviselő emlékeztette a jelenlevőket, hogy
Jakab szerint a kilátásba helyezett adóemelésnek is köszönhető, hogy az ingatlanok jelentős részét már rendbe tették és csak néhány maradt rendezetlenül. Véleménye szerint a megemelt adó, amely sok esetben a 150 lej helyett akár 500 lej is lenne, motiválhatja a tulajdonosokat, hogy tatarozzák épületeiket. A képviselők végül elhalasztották az adóemelésre vonatkozó határozattervezetet.
Kérdések a volt vármegyeházával kapcsolatban
A napirendi pontok átbeszélése után a hozzászólásokban Pápai László arra szeretett volna választ kapni, hogy mi is az igazság a Bolyai utca 5. szám alatt lévő, a volt vármegyeháza néven ismert ingatlan tulajdonjogával kapcsolatban. Mint részletesen beszámoltunk róla, az épület szerepel a város ingatlanjait tartalmazó úgynevezett Fehér Könyvben, de pár napja kiderült, hogy a szovátai közbirtokosság nevére van telekelve. Pápai arra volt kíváncsi, hogy ha a városvezető tudta, hogy nem a városé az épület, akkor miért szavaztatott meg a képviselőkkel olyan tervezeteket, még tavaly is, amelyek az ingatlan ügykezelését szabályozták. Mindemellett azt is tudni szerette volna, hogy miért nem indított eddig pert a városvezetés a tulajdonjog tisztázásra és mikor fogja ezt megtenni? Mivel a város polgármestere nem volt a teremben, a következő ülésen vár választ a feltett kérdésekre.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!