Nem sietik el a „családi fészekből való kirepülést” a fiatalok

•  Fotó: 123RF

Fotó: 123RF

A romániai fiatalok átlagban 27,7 évesen költöztek ki a családi fészekből, ehhez képest az európai átlag valamivel kevesebb: 26,3 év – derült ki az Eurostat nemrég közzétett, tavalyi évre vonatkozó adataiból. Székelyföldre is egyre inkább begyűrűzik ez a trend.

Barabás Hajnal

2024. október 08., 21:042024. október 08., 21:04

Az Európai Unió statisztikai hivatalának frissen közzétett felmérése szerint az unióban tavaly átlagban 26,3 évesen költöztek ki a szülői házból a fiatalok. Romániában ehhez képest későbbi életkorban hagyták el a „mamahotelt”, átlagban 27,7 évesen. Magyarországon hasonló ez az átlag, ahol 27,1 évesen költöztek el otthonról.

A két véglet

A dokumentumban kiemeltek olyan országokat is, amelyekben a fiatalok átlagban 30 éves koruk után költöztek ki a családi fészekből.

Horvátország viszi a zászlót ebben a kérdésben, hiszen ott átlagban 31,8 évesen, Szlovákiában átlagban 31 évesen, Görögországban pedig átlagban 30,6 évesen függetlenedtek a fiatalok. Spanyolországban, Bulgáriában és Olaszországban is 30 év feletti ez az átlag.

Ennek ellenpólusaként Finnországban jóval fiatalabb életkorban teremtenek otthont maguknak a fiatalok, átlagban 21,4 évesen, Svédországban és Dániában 21,8 évesen, Észtországban 22,8 évesen.

•  Fotó: Pexels.com Galéria

Fotó: Pexels.com

Az elmúlt évtizedben, 2013 és 2023 között ugyanakkor valamelyest csökkent az az átlagos életkor, amikor függetlenednek lakhatás szempontjából a fiatalok a szüleiktől, mind uniós szinten, mind romániai viszonylatban. 2013-ban például Romániában 28,5 év volt az átlag, ehhez képest, mint már fentebb írtuk, 2023-ra ez az átlag 27,7 évre csökkent.

A nemek szerinti elosztásban Romániában a férfiak sokkal később hagyják el a családi fészket, mint a nők.

A férfiak átlagban 30 évesen költöznek el a szüleiktől, a nők pedig 25,3 évesen. Ez a trend az unióra is érvényes.

Mi a magyarázat a számok mögött?

A statisztikai adatok mögött húzódó társadalmi jelenségekről Gergely Orsolya szociológust kérdeztük. Elsőként leszögezte, hogy ezt a témát nehéz számokban mérni, ugyanis bár arra lehet választ kapni, hogy az adott fiatal külön háztartásban él-e, de hogy azt egyedül fenn tudja-e tartani, vagy csak szülői segítséggel, ezt már nehezebb felmérni.

Idézet
A statisztikák alapján az elmondható, hogy valóban létezik az a trend, ami a fejlett nyugati társadalmakra jellemző, hogy a fiatalok egyre később kezdenek munkába állni, egyre később alapítanak családot, egyre később vállalnak gyermeket. A kitolódott fiatal felnőttkor jelensége pedig elsősorban a középosztályra jellemző”

– magyarázta a szakember. Hozzátette, ez a nemzetközi trend elért már hozzánk is, de nem lehet általánosítani, hogy minden romániai fiatalra jellemző lenne, viszont a középosztályra, a városon élő, felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalokra inkább érvényes.

„Székelyföldön ugyanis azt látjuk, hogy a vidéki térségben él még a patrilokalitás hagyománya, ami azt jelenti, hogy a fiatal pár a fiú szüleihez költözik, vagy a fiú szüleihez közeli lakhelyt választanak, ugyanarra az udvarra” – mutatott rá Gergely Orsolya, hozzátéve, annak ellenére, hogy térségünkben évszázados ez a hagyomány, mégsem feltétlenül az egyetlen uralkodó minta. Ugyanis ezzel párhuzamosan a neolokalitás sem ritka, azaz, hogy a fiatal párok új helyen alapítanak családot. Például

az elmúlt egy-két évtizedben vált jellemzővé, hogy a külföldön megszerzett kezdő anyagi tőkével vásárolnak lakást, vagy építenek házat maguknak a fiatalok.

Következésképp többféle trend van érvényben egymás mellett, ami a fiatalok önállósodását illeti: léteznek a fentebb említett hagyományok, és ezek mellett érezhető már a begyűrűző nyugati trend, hogy egyre későbbi életkorra tolódik a „családi fészekből való kirepülés”.

•  Fotó: Pexels.com Galéria

Fotó: Pexels.com

Ide tartozik az is, hogy Székelyföldön is lazultak azok a társadalmi szabályok és elvárások, amelyek '89 előtt, vagy a 2000-es évek előtt uralkodóak voltak.

Idézet
Már nem elvárás a szülők, a család vagy a közösség részéről, hogy a fiatal pár együttélése feltétlenül a házasság után kezdődjön. Így kettős helyzetekre is akad sok példa, ugyanis amíg a fiatalok külföldön dolgoznak, addig gyakorlatilag elköltöztek otthonról, együtt élnek, de csak átmenetileg, mert amikor itthon vannak, szezonálisan, hosszabb-rövidebb időre, akkor megint a szülői háznál laknak.

Azaz még nem alapítottak családot, még nem házasodtak össze, még nem született gyermekük, és még nem költöztek el otthonról, de gyakorlatilag az év egy részében nem a családnál laknak. Úgyhogy ez a kettősség is jellemző a térségben élő fiatalok egy jelentős csoportjára” – mondta.

•  Fotó: Pexels.com Galéria

Fotó: Pexels.com

Hozzáfűzte, mivel Székelyföld hangsúlyosan rurális térség, így egy kicsit korábban történik a családtól való elszakadás, mint a nyugati országokban.

Családi transzferszolgáltatások

Mindemellett Kelet-Közép Európában, akárcsak nálunk Székelyföldön sokkal jelentősebbek a családi transzferszolgáltatások, mint a fejlettebb Nyugaton.

Idézet
Ez azt jelenti, hogy a felnőtt gyermeket kiköltözés után is segítik a szüleik anyagilag, segítik a gyermeknevelésben, támogatják őket, és fordítva is igaz, hogy a fiatal felnőttek is gondozzák, gondoskodnak a szüleikről öreg korukban. Ezek a családi tradicionális kapcsolatok a mi térségünkben jóval erősebbek, mint a nyugati társadalmakban, ezért is ez a leválás nem jelent egy erős határvonalat az életükben”

– fejtette ki a szociológus. Ezzel ellentétben például Dániában, Finnországban, Svédországban, Hollandiában, Svájcban, vagy éppen Nagy-Britanniában az a társadalmi minta, hogy aki 18 éves elmúlt, annak már önállóan kell boldogulnia az életben külön háztartásban.

•  Fotó: Pexels.com Galéria

Fotó: Pexels.com

„A mi társadalmunkban a családi transzferszolgáltatás, segítés azért sokkal jelentősebb, mivel a munkaerőpiac nem nyújtja azokat a lehetőségeket, hogy önállóan boldogulni lehessen, szükséges a szociális háló, ami segít ebben” – jegyezte meg.

Térségünkben egyébként inkább azok maradnak hosszabb ideig a szüleikkel, akik családot és stabil párkapcsolatot nem alapítanak.

„Tehát létezik a kapunyitási pánik, hogy nem lépnek ki a családból, nem lépnek be a munkaerőpiacra, vagy hogyha be is lépnek, maradnak a kényelmesebb »mamahotelben«, és ezt a szülők tudják hosszú távon finanszírozni” – magyarázta Gergely Orsolya.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

A statisztikák szerint a nők jóval korábbi életkorban lépnek ki a szülői házból, mint a férfiak, ezért megkérdeztük, hogy mi állhat e mögött. A szociológus szerint ez inkább annak tudható be, hogy a nők tradicionálisan azt a nevelést kapják, hogy miután férjhez mennek, el kell költözzenek. Tehát

évszázados rutin, hogy a nők hamarabb és könnyebben kilépnek a családból. Velük ellentétben a család férfi tagjait kiszolgálja az anya, a nagymama, emiatt lassabb lehet az önállósodásuk.

„Ez inkább a vidékre jellemzőbb, a trend változóban van, lehet, hogy már a városon élő fiatal férfiak azt mondanák, hogy őket nem szolgálták ki, és nem is kell” – tette hozzá.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 08., kedd

Korcsolyákat megélezni, szerdától nyilik a székelyudvarhelyi jégpálya

Nyílt pályás korizás, edzések, korisuli és más programok is várják a jég szerelmeseit, ugyanis szerdától már nyitják a korcsolyapályát Székelyudvarhelyen.

Korcsolyákat megélezni, szerdától nyilik a székelyudvarhelyi jégpálya
2024. október 08., kedd

Nyolcvan éve gyilkoltak a Maniu-gárdisták Csíkszentdomokoson

Felcsíkon Csíkszentdomokos fekete vasárnapjaként tartják számon 1944. október 8-át. Pontosan nyolcvan esztendővel ezelőtt a Maniu-gárdisták egy csoportja betört Csíkszentdomokosra és tizenegy ártatlan embert ölt meg a temető alatti Gábor-kertben.

Nyolcvan éve gyilkoltak a Maniu-gárdisták Csíkszentdomokoson
2024. október 08., kedd

Állami kitüntetéssel ismerték el a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum érdemeit

Hargita megyéből a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceumnak ítéltek állami elismerést az oktatás nemzetközi napja alkalmából, amelyet személyesen Klaus Iohannis államelnök adott át Bukarestben kedden.

Állami kitüntetéssel ismerték el a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum érdemeit
2024. október 08., kedd

Színházbérletet hirdetett a kovásznai művelődési ház

A 2024/25-ös színházi évadban immár harmadik alkalommal vezetik be színházbérletet Kovásznán. Ennek előnye az, hogy a színházszerető közönség egyszerre tudja több előadásra a helyét lefoglalni, másfelől árkedvezményt biztosít a tulajdonosának.

Színházbérletet hirdetett a kovásznai művelődési ház
2024. október 08., kedd

Klaus Iohannis két háromszéki magyar iskola érdemeit is elismerte

A tanintézmények által elért eredmények elismeréseképpen kedd délután három Kovászna megyei iskola igazgatója vehet át kitüntetést személyesen Klaus Iohannis államelnöktől.

Klaus Iohannis két háromszéki magyar iskola érdemeit is elismerte
2024. október 08., kedd

Gödörbe esett tehenet mentettek a tűzoltók

Bajbajutott haszonállathoz riasztották a gyergyóhollói tűzoltókat kedden délután: egy szarvasmarhát kellett kiemelniük egy gödörből.

Gödörbe esett tehenet mentettek a tűzoltók
2024. október 08., kedd

Drasztikusan lecsökkent a teljesen elektromos autók iránti érdeklődés

Az idei év első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest 6 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett autók száma Romániában, de 37 százalékkal csökkent a teljesen elektromos járműveké.

Drasztikusan lecsökkent a teljesen elektromos autók iránti érdeklődés
2024. október 08., kedd

Két székelyföldi város is pályázik a klímasemlegességi vetélkedő országos döntőjére

Október 29-én Bukarestben bejelentik annak a tíz romániai városnak a nevét, amelyek bejuthatnak a klímasemlegességi vetélkedő országos döntőjébe. A középszakaszban a pályázók között maradt Marosvásárhely és Sepsiszentgyörgy is.

Két székelyföldi város is pályázik a klímasemlegességi vetélkedő országos döntőjére
2024. október 08., kedd

Anyagi juttatással is ösztönzik az óvodába járást

Havi 133 lej értékű támogatással ösztönzi idén is a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek óvodai oktatását Marosvásárhely szociális igazgatósága. A kérést bármikor leadhatják a szülők a szociális osztály székhelyén.

Anyagi juttatással is ösztönzik az óvodába járást
2024. október 08., kedd

Miért keres egyik sofőr többet, mint a másik, ha ugyanott dolgoznak?

„Nemet mondunk az egyenlőtlenségre! Egyforma fizetéseket akarunk! A megyei tanács diszkriminál minket!” – ilyen és hasonló feliratú táblákkal vonultak kedden a Maros megyei tanács épülete elé tiltakozni a gyermekvédelmi igazgatóságon dolgozók.

Miért keres egyik sofőr többet, mint a másik, ha ugyanott dolgoznak?
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!