Ahány település, annyi legeltetési szabályzó. Az ezekben leszögezettek szerint kell eljárni
Fotó: Pál Árpád
Nemcsak összeállították és elfogadták, hanem alkalmazzák is a legeltetési szabályzókat a csíki településeken – tudtuk meg a megkérdezett polgármesterektől. Van, ahol idén már nem is volt ezzel kapcsolatos probléma, máshol kisebb gondok azért adódnak.
2017. május 23., 21:022017. május 23., 21:02
2017. május 23., 21:032017. május 23., 21:03
Rendszerint május közepén hajtják ki a nyájakat a havasi legelőkre, abban az időszakban pedig előfordulhatnak szabálytalanságok a legeltetésben – ennek kapcsán érdeklődtünk csíki községvezetőktől.
Kedves Róbert, Csíkszenttamás polgármestere érdeklődésünkre kifejtette, idén tavasszal nem volt gond, lakossági panasz sem érkezett a juhnyájak nem megfelelő hajtása miatt. Az önkormányzat képviselői részt vettek a legelőelosztáson, tartottak egy felkészítőt, ismertették a szabályokat, és
Erre azonban nem került sor tavasszal.
Juhkarám lakott terület közvetlen közelében. Zavarhatják a lakókat
Fotó: Gecse Noémi
A legeltetési szabályzóban többek között egyértelműen leszögezik, hogy mely területeknél nem lehet beljebb legeltetni – erről minden pásztornak adtak egy térképet is, hogy egyértelmű legyen, honnan kezdődnek az állatok előtt tiltott területek. Szenttamáson legkésőbb május 15-éig kellett a juhokat felhajtani a havasi legelőkre, addig pedig a szántóföldeken túli területeken lehetett az állatokat tartani.
Kászonokban már közel tíz éve megfogalmaztak egy községi szabályzót, amely a legeltetési szabályokat is tartalmazza – ismertette András Zoltán. A helyi polgármester kiemelte,
Esetükben ugyanis az említett dokumentum lehetőséget biztosít rá, hogy a tilosban legelő állatokat – ezek többségében lovak szoktak lenni – egy kijelölt helyre hajtsák, és amennyiben a gazda nem jelentkezik negyvennyolc órán belül a bírság kifizetéséért, elkobozzák az állatot, az pedig vágóhídra kerül. Több mint hatvan ilyen esetre volt már példa a szabályzó életbe lépése óta. A községvezető hangsúlyozta, mivel pár illetékes személy nem tudja a község teljes területén szemmel tartani, illetve észlelni ezeket a problémákat, ezért nagyon
Fotó: Pál Árpád
Egyebek mellett a kászoni szabályzóban is szerepelnek a ki- és behajtás legkésőbbi időpontjai, az alól két sereg kivétel, amelyeket a legelőtest magasan való fekvése miatt két héttel később hajthatnak ki, illetve két héttel korábban jöhetnek vissza a település közelébe. Emellett
– részletezte András Zoltán. Beismerte, minden évben vannak értetlenkedések, viszont nagy gondok a juhnyájak esetében nem jellemzők. A lovak tilosban való legelése viszont gyakorta okoz fejtörést, egész évben vannak elkobzások.
Csíkszentlélek községben 2014 óta van legeltetési szabályzó. S habár annak értelmében ott is lenne – a kászonihoz hasonló eljárással – lehetőség az elkobzásra, mindeddig nem volt szükség erre az eljárásra. Kisebb gondok ugyanakkor adódnak a falu határában legelő nyájak esetében, jelentős problémákkal azonban az elmúlt években nem találkoztak – ismertette Keresztes Balázs. Csíkszentlélek polgármestere kifejtette, a szabályzó értelmében a fejős juhokat a közbirtokosság területén, a falu határában legeltetik egész nyáron, csak a meddőket hajtják fel a havasra. Utóbbiakat egy adott időpontig kell hátra hajtani, de az időjárás függvényében az változhat, hiszen a fenti részeken is biztosítható kell legyen az állatok jóléte, addig nem lehet oda terelni azokat. Mindaddig pedig csak a legelőterületeken tarthatók az állatok,
Fotó: Pál Árpád
Püsök László, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője érdeklődésünkre elmondta, nem tartozik hatáskörükbe, hogy milyen távolságra lehetnek karámok a lakott területektől, erre vonatkozó szabályozást számukra nem fogalmaztak meg. Az erre vonatkozó esetleges problémákra a helyi legeltetési szabályzóknak kell megoldást nyújtaniuk – vélekedett.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
szóljon hozzá!