Nem lesz Csíkszeredában népszavazás kiírva a „Miercurea Ciuc” közigazgatási egység hivatalos nevének „Csíkszereda” névre való megváltoztatása ügyében. Az erre vonatkozó határozattervezet megszavazásánál a városatyák egyöntetűen tartózkodtak.
2012. január 29., 09:552012. január 29., 09:55
2012. január 29., 13:582012. január 29., 13:58
A határozattervezetet Csibi Barna és Csiszer Lóránt kezdeményezte 1903 csíkszeredai személy támogatásával. A kezdeményezők arra kérték az önkormányzatot: írjon ki népszavazást, hogy Románia parlamentje módosítsa a város hivatalos megnevezését. Mint az ülésen elhangzott, népszavazást nem, csupán egy közvélemény-kutatást lehetne megszervezni a téma kapcsán, ugyanis az alkotmány értelmében nem lehet népszavazásra bocsátani azokat a kérdéseket, amelyek Románia alkotmányának 148. szakaszáaértelmében nem képezhetik felülvizsgálás tárgyát.
Nem képezhetik felülvizsgálás tárgyát az alkotmánynak a román állam nemzeti, független, egységes és oszthatatlan jellegére, a köztársasági kormányformára, a területi integritásra, az igazságszolgáltatás függetlenségére, a politikai pluralizmusra és a hivatalos nyelvre vonatkozó rendelkezései.
A szavazást megelőzően Szondy Zoltán MPP-s tanácsos kifejtette „képmutatásnak tartok elfogadni egy olyan határozattervezetet, amelyet a prefektus úgyis visszadob”. A szavazás során a városatyák egyöntetűen tartózkodtak.
„Bátran viselkedett a testület. Eljátszhatta volna, hogy leveszi napirendről, egy ideig még nem foglalkozik a kérdéssel, vagy elfogadja, elküldi a prefektus intézményéhez, aki majd visszadobja. Inkább megállította ezt a történetet, és ez szerintem egy bátor magatartás volt” – vélekedett a szavazás kapcsán Ráduly Róbert Kálmán polgármester.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!