Régen a legények örvendhettek, ha fejfedőiket a fogason láthatták
Fotó: Gergely Imre
Hogy mit közölt régen, ha a kontyos faragású széket a szokásostól eltérően helyezték az asztal mellé a székely házakban, mit szimbolizál az ágytámlára festett virágmotívum, vagy éppen honnan ered az „elveti a sulykot” szólás, megtudhatták mindazok, akik a Tájházak Napja programjaiba bekapcsolódva szombaton a gyergyóremetei tájházba látogattak.
2017. május 29., 12:512017. május 29., 12:51
A néprajzi gyűjteményen kívül a létesítményben emlékszoba is várja a látogatókat, Cseres Tibor író műveit és jó néhány személyes tárgyát vonultatva fel.
– ismertette Laczkó-Szentmiklósi Endre történelemtanár, a tájház gondnoka.
Tárlatvezetőként fogadta a vendégeket szombaton, a tornácról a székely szobába kalauzolva őket.
– múlt század eleji berendezés fogadta a látogatót. A bútorok, bár remetei otthonokból valók, a rájuk festett minták felcsíkiak – hívta fel a figyelmet a tárlatvezető. Az ágytámlán látható virágminta jelentéstartalmát magyarázva elmondta, a felfelé ívelő tulipánszálak az életet, a virággal lefelé hajlók a halált szimbolizálják.
– hangzott a magyarázat.
Régebben a berendezési tárgyaknak nem csak funkcionális szerepük volt, de kommunikációs jellegük is – mondta Laczkó-Szentmiklósi Endre. A konyhaszékekkel példázódott. Mint mesélte,
A házastársak mindig egymással szemben ültek, a székeket ennek megfelelően helyezték az asztal köré. Ha viszont zűrzavar volt a családban, a házastársak összevesztek, a székeket elfordították, így jelezve a nézetkülönbséget. Persze, amikor idegen jött a házba, azonnal helyrerakták, hogy más erről ne tudhasson. Aztán amelyik fél úgy gondolta, hogy most már ideje véget vetni a duzzogásnak, az visszahelyezte a széket az eredeti helyére.
A székely harisnyán a comb fölötti fonaldísz a lovas rangot jelentette
Fotó: Gergely Imre
Vizitnapon, azaz szerdán és szombaton ment a legény udvarolni, a lánnyal és annak szüleivel az asztal köré ültek, ismerkedtek. Ilyenkor a fiú a térdére tette a kalapot vagy a sapkát. Egy idő után, ha a családnak megtetszett a legény, az apa elvette a fejfedőt tőle, és felakasztotta a fogasra – így jelezték, hogy a vőre leendő el van fogadva.
A berendezési tárgyak között a legrégebbi darab egy álló sarokalmárium, ami 1836-ból való. Az ajtókkal ellátott bútordarabról megtudtuk, ebben nem edények kaptak helyet, hanem ebben tárolták a nagy becsben tartott dolgokat: a kenőcsöket, a hivatalos papírokat és az imakönyvet, amelynek üres oldalaira a család fontosabb eseményeit jegyezték fel.
Edénytartó tálas is szemügyre vehető a székely szobában, ez 1870-ben készült, továbbá egy 1859-ből és egy 1889-ből való kelengyés láda is van a berendezési tárgyak között. Edények, konyhai eszközök sorakoznak még itt, a falakon pedig annak a családnak a fotográfiái, amely eredetileg lakóházként birtokolta a mai tájházat.
Régi mesterségek kellékeit is felvonultatja a vidéki múzeum, fonáshoz, szövéshez, gyapjúfésüléshez, szénakészítéshez, csépléshez, tiloláshoz és még jó néhány elfoglaltsághoz használt eszközökkel mutatva be a múltat. Ezek között is van olyan, amelyik kommunikációs jelentéssel bír – például a mosáshoz használt sulyok.
Eldobta a sulykot – mondjuk sokszor, de nem valószínű, hogy mindenki ismeri a szólás eredetét. Laczkó-Szentmiklósi Endre magyarázata szerint
„Elvetni a sulykot” – ma már csak szólás. A régi időkben komoly jelentése volt e cselekedetnek
Fotó: Gergely Imre
A mesterségek, elfoglaltságok eszközeit, kellékeit felvonultató helyiségben egy fotókiállítás is megtekinthető, igazolásaként régi, remetei eseményeknek. Szintén ebben a szobában szemügyre vehetőek a székely férfi és női viseletek.
A tájház harmadik szobája Remete egyik nagy szülöttje, Cseres Tibor emlékét őrzi. Az író művei mellett díjait, a róla megjelent újságcikkeket, fotókat, személyes tárgyai közül a családja által felajánlottakat vonultatja fel az emlékszoba.
A remetei nagyság életművéből, a hagyományos építészet és a környék néprajzából ízelítőt nyújtó remetei létesítményt sokan látogatják – tudtuk meg Laczkó-Szentmiklósi Endrétől. A tájház együttműködik a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközponttal és tagja a Kárpát-medencei Tájházak Szövetségének, aminek köszönhetően kirándulások úti céljává választja nagyon sok néprajzos vagy a hagyományok iránt érdeklődő turista.
Állandó és időszakos programokat is tartanak itt, valamennyit a népi mesterségek továbbéltetése céljával. A látogatókat előzetes bejelentkezés alapján fogadják, időpontot Laczkó-Szentmiklósi Endrével kell egyeztetni a 0745–329.124-es telefonszámon.
A tájház gondnoka közli, hogy az egyes faeszközökön megjelent gombák kiirtása miatt május 30-ától egy ideig zárva lesz a létesítmény.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!