Hirdetés
Hirdetés

Nem fogadták el a polgármester előterjesztését, menesztenék a Monturist vezetőjét

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Újra terítékre került a Monturist-téma a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület ülésén. Az önkormányzati képviselők lesöpörték a polgármester előterjesztését, amely a cég ügyvezetőjének javaslatait tartalmazta, ehelyett azonnali menesztést akarnak.

Gergely Imre

2022. július 28., 22:142022. július 28., 22:14

2022. július 29., 15:042022. július 29., 15:04

Már korábban hallani lehetett a városban, hogy Török Csaba, a Gyergyószentmiklós gyilkostói területeit hasznosító Monturist Kft. ügyvezetője

az önkormányzat értesítése nélkül, saját maga számára vásárolta meg a cég 2,5 százalékos tulajdonrészét, amelyet eredetileg a felszámolás alatt álló GO Rt. birtokolt.

Erről azonban hivatalos formában csak most értesült a képviselőtestület. Ez abból a javaslatból derült ki, amelyet az ügyvezető nyújtott be a tanács számára, hogy az augusztus 12-re összehívott tulajdonosi közgyűlésen elfogadtassa más, általa indítványozott napirendi pontok mellett.

Hirdetés

A cégben Budapest V. kerületének önkormányzata a többségi tulajdonos 51 százalékos tulajdonrésszel, Gyergyószentmiklós önkormányzatához és a város korábbi közműszolgáltató vállalathoz, a GO Rt-hez tartozott összesen 49 százalék. A GO Rt-é volt ebből 2,5 százalék, amit a dokumentumok szerint idén januárban az Innovativ Const Kft. vásárolt meg. Az adásvételi szerződésben a Török Csaba, a a Monturist ügyvezetője a vásárló cég hivatalos képviselőjeként szerepel.

Érdekellentét és egyebek

Még a tanácsülés elején Kulcsár László képviselő kérte Csergő Tibor polgármestertől a Monturisttal kapcsolatos napirendi pont elnapolását. Amint rámutatott,

olyan dolgok vannak benne, amelyek részletesebb átbeszélést igényelnének, és amelyekkel nem értenek egyet.

A cég működési szabályzata módosításának kivizsgálását, a 2,5 százalék tulajdonrész problémáját említette többek között. (Ugyanis, mint kiderült, valamikor, valahogyan úgy módosult a cég működési szabályzata, hogy most a tulajdonrész átruházása megtörténhetett a két másik tulajdonos beleegyezése nélkül– szerk. megj.)

A polgármester azonban ragaszkodott ahhoz, hogy napirenden maradjon a tervezet, így tárgyalni kellett róla.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

A tervezethez Bajkó László szólt hozzá elsőként, aki úgy fogalmazott, hogy olyan adminisztrátor terjesztette elő a testület konzultálása nélkül a napirendi pontokat, aki bizonyíthatóan érdekellentétben van az általa vezetett céggel, és aki Gyergyószentmiklós és a város közvagyona ellen dolgozik.

Az édesanyja nevén szereplő, de általa vezetett kft. nevében tett ajánlatot a Monturist 2,5 százalékos tulajdonrészének megvásárlására a GO Rt. felszámolási folyamatát intéző Mures Insolvency, és ezt meg is kapta.

Mint elhangzott, a felszámoló évekkel korábban felajánlotta ezt a tulajdonrészt átvételre a másik két társtulajdonosnak, de ez az ajánlat nem jutott el akkor sem a városházára sem a képviselő-testülethez.

Amint azonban Török Csaba ügyvezetőként a lehetőségről tudomást szerzett, nem értesítette erről a tulajdonosokat, hanem magának vette meg a 2,5 százalékos részt.

A polgármester pedig vehemensen kiáll mellette ebben.  

Kulcsár László az RMDSZ-frakció nevében erkölcstelennek és elfogadhatatlannak nevezte a tranzakciót. Rámutatott:

az adminisztrátornak kötelessége lett volna értesíteni a két tulajdonos önkormányzatot arról, hogy a felszámoló átadná a kérdéses tulajdonrészt számukra, azonban Török ezt nem tette, és saját érdekeinek megfelelően használta fel ezt az információt.

Leszögezte: kezdeményezik a Monturist adminisztrátorának azonnali felfüggesztését. Ugyanakkor tárgyalást kezdeményez Budapest V. kerületével a jövőbeli szándékokról. Azt szeretnék, ha Gyergyószentmiklós önkormányzata lenne az egyedüli tulajdonos, azaz kivásárolnák a budapestieket. Hozzátette, az RMDSZ-frakció tartózkodni fog ennél a napirendi pontnál.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Bajkó László a maga során több kiegészítő pontot javasolt az augusztusi közgyűlés napirendi pontjaihoz. Többek között azt, hogy

vizsgálják ki, miként történt a Monturist működési szabályzatának módosítása.

Továbbá a derüljön ki a szóban forgó tulajdonrész adásvételének részletei, a tranzakciót pedig nyilvánítsák semmissé, mi több, az adminisztrátort azonnal függesszék fel és nevezzenek ki a helyére ideiglenes cégvezetőt. (A polgármester által támogatott eredeti javaslat Török Csaba mandátumát öt évvel hosszabbítaná meg – szerk. megj.)

Csak egy képviselő támogatta a polgármester előterjesztését

A képviselő-testület elé terjesztett, a Monturist adminisztrátorának javaslatai között szerepelt többek között a tulajdonosi közgyűlés tájékoztatása arról, hogy 2022. januárjában változás történt a Monturist tulajdonosi szerkezetében. (Elfogadtatásra terjesztette be továbbá a Gyilkos-tó környezetében tervezett fejlesztések dokumentációit, valamint visszavonásra javasolta azt a 2020-as határozatot, amely a Monturist felszámolását döntötte el, nem utolsó sorban pedig azt javasolta, hogy az adminisztrátor októberben lejáró mandátumát 2027-ig hosszabbítsák meg.)

Amikor sor került a szavazásra, a polgármester Csergő Ottó, Keresztes Zsombor és Antal Szabolcs tanácsosokat javasolta, hogy ők képviseljék az önkormányzatot a tulajdonosi közgyűlésen. Ezt meg is szavazták a képviselők. Azonban ez volt az egyedüli lényeges pont, amihez támogatását adta a testület.

Sorra elutasították ugyanis a Török Csaba által megfogalmazott és a polgármester által előterjesztett napirendi pontokat, megszavazták viszont Bajkó László javaslatait.

A testület jelenlévő tagjai közül egyedül Csavar Gábor szavazott igennel a polgármester előterjesztésére és nemmel a Bajkóéra, a többiek ellene szavaztak vagy tartózkodtak. Ennek értelmében

a három kijelölt képviselő az adminisztrátor menesztését, a kivizsgálások elindítását, a tulajdonrészek adásvételének semmissé nyilvánítását kell támogassa a Monturist augusztusi közgyűlésén.

Kérdés azonban, hogy mi történik majd akkor. Ugyanis, mint elhangzott, Budapest V. kerülete már egy hónapja szavazott ezekről a témákról és el is fogadta a Török Csaba által javasoltakat.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
2026. június 28., vasárnap

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban

Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban
2026. június 28., vasárnap

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel

10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

A székelyföldi megyékben is korlátozzák a teherautó-forgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

A székelyföldi megyékben is korlátozzák a teherautó-forgalmat a hőség miatt
2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
Hirdetés